Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.
I. volební období.
4. zasedání.
Tisk 1221.
Usnesení poslanecké sněmovny
o vládním návrhu zákona (tisk 3387) o soupisu právních nároků a závazků čsl. příslušníků vůči cizincům (tisk 3413).
Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 129. schůzi dne 27. ledna 1922 tuto osnovu zákona:
Zákon
ze dne..................................1922
o soupisu právních nároků a závazků československých příslušníků státních vůči cizincům, pokud vznikly před 28. říjnem 1918.
Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:
§ 1.
Vláda se zmocňuje, aby na ochranu zájmů věřitelů a dlužníků příslušných do republiky Československé, provedla soupis právních nároků a závazků jejich vůči osobám, které při založení těchto právních poměrů příslušely jinam, nebo bydlely (měly sídlo) jinde, než v některém území bývalé říše Rakousko-Uherské.
§ 2.
Předmětem soupisu jsou právní nároky a závazky (§ 1), které založeny byly před 28. říjnem 1918 a jsou vyjádřeny ve měně jiné, než ve starých rakousko-uherských korunách.
§ 3.
Českoslovenští věřitelé i dlužníci (§ 1) jsou povinni své právní nároky a závazky (§ 2) k soupisu přihlásiti, dáti o nich na úřední vyzvání žádané vysvětlení a předložiti k nahlédnutí potřebné doklady, zvláště i své obchodní knihy.
§ 4.
Jakákoliv porušení povinností věřitelů nebo dlužníků, uložených v §u 3 stíhá se peněžitou pokutou až do 100.000 Kč, kterouž lze opakovati.
Řízení trestní přísluší berním správám (na Slovensku a v Podkarpatské Rusi finančním ředitelstvím) a končí druhou stolicí.
Kromě toho včas nepřihlášené právní nároky propadají ve prospěch státu a závazky budou vyloučeny z výhod, plynoucích z příští úpravy těchto právních poměrů.
§ 5.
Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provésti jej ukládá se ministru financí ve shodě s ministry zahraničních věcí, obchodu a spravedlnosti.
Tomášek, v. r.
předseda.
Dr. Říha, v. r.,
sněm. tajemník.
Bradáč, v. r.,
zapisovatel.