Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.

Tisk 1228.

Usnesení poslanecké sněmovny

o návrhu

posl. Landové-Štychové, Zeminové, Pechmanové, Sladkého, Slavíčka, Sajdla a spol. (tisk 1476), aby upravena byla organisace dívčích škol odborných a právní poměry učitelstva těchto škol v republice Československé (tisk 3395).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 129. schůzi dne 27. ledna 1922 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne................................................1922,

upravující organisaci odborných škol pro ženská povolání a právní poměry učitelstva těchto škol v republice Československé.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Odborné školy pro ženská povolání jsou samostatné veřejné ústavy s vlastní správou, vlastním učitelstvem, vlastním inventářem, umístěné pokud možno ve zvláštní samostatné budově, jichž účelem je poskytnouti dívkám a ženám jak vzdělání pro domácnost a rodinu, tak i zprostředkovati vyučení v živnostech ženám přístupných.

§ 2.

Odborné školy pro ženská povolání zřizují se rozhodnutím ministerstva školství a národní osvěty. Činitelům místním o zřízení školy se ucházejícím jest zavázati se, že opatří potřebné místnosti, případně zvláštní budovu pro školu. Náklad osobní převezme v případě zřízení školy stát. Věcný a správní náklad přísluší hraditi kuratoriu pro školy zřízenému, z příjmů školy.

Zřízení kuratorií a vymezení jejich pravomoci přísluší ministerstvu školství a národní osvěty.

§ 3.

Typy odborných škol pro ženská povolání jsou:

1. rodinné školy (jednoleté, dvouleté a tříleté), živnostenské a hospodyňské.

2. Vyšší školy pro ženská hospodářská povolání a službu sociální.

K těmto školám přičleněny jsou podle potřeby jak odborné školy živnostenské pro učednice, tak i denní, večerní, rodinné lidové kursy pro nejširší vrstvy obyvatelstva a jiná zařízení ku vzdělání a podpoře ženského dorostu.

Podrobné osnovy organisační a učebné všech škol vydává ministerstvo školství a národní osvěty.

§ 4.

Dosavadní dívčí odborné školy (rodinné a živnostenské) a vyšší školy pro ženská hospodářská povolání buďtež do 2 let od účinnosti tohoto zákona postátněny, pokud orgány, resp. korporace, jimž přísluší jejich vydržování, projeví s tím souhlas. Převzetí jejich učitelstva a veškerého inventáře provede ministerstvo školství a národní osvěty po dohodě s dosavadními vydržovateli škol.

§ 5.

Učitelstvo státních odborných škol pro ženská povolání (rodinných a živnostenských) je na roveň postaveno s učitelstvem ostatních státních škol odborných a platí pro jeho požitky a právní poměry předpisy říšských zákonů ze dne 19. září 1898, č. 175 ř. z., z 24. února 1907, č. 55 ř. z., a zákona ze dne 28. července 1917, č. 319 ř. z. (služební učitelská pragmatika) a zákona Čs. republiky ze dne 7. října 1919, č. 541 Sb. z. a n.

§ 6.

Převzatému učitelstvu dosavadních dívčích odborných škol (rodinných a živnostenských) nyní postátněných, započtou se dřívější služební léta na školách těch ztrávená (po případě služební léta na jiných učilištích) nebo v příslušné praksi, podle norem platných pro učitelstvo státních odborných škol do postupu i pense.

§ 7.

Pokud by ministerstvo školství a národní osvěty převzalo potřebné síly kancelářské a služební personál na dívčích odborných školách nyní postátněných, započtou se jim dřívější služební léta do služby, postupu i pense, podle platných norem pro příslušnou kategorii státních zaměstnanců.

§ 8.

Postup a způsob převzetí dosavadních dívčích odborných škol státem určen bude ministerstvem školství a národní osvěty.

§ 9.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

§ 10.

Provedením jeho pověřuje se ministr školství a národní osvěty a ministr financí.

Tomášek v. r.,

předseda.

Dr. Říha v. r.,

sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP