Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

4. zasedání.

Tisk 1244.

Naléhavá interpelace

senátorů dra Soukupa, Ackermanna, Jakubky, Jaroše a soudruhů

na vládu republiky Československé

o stávce v průmyslu hornickém.

V těchto dnech vzplál v hornickém průmyslu zápas horníků proti jejich zaměstnavatelům. Tito využívají hospodářské situace a pokoušejí se svrhnouti na zaměstnané dělnictvo, diktujíce mu jednostranně snížení mezd a zvýšení pracovní výkonnosti, ztráty vzniknuvší následkem poklesu vývozu uhlí. Hornické stávky používají i jiné průmyslové závody a hrozí výlukou dělnictva neb již tak učinily (na příklad Pražsko-železářská společnost a hutní podniky kladenské), aby vynutily pod záminkou nedostatku uhlí na dělnictvu ústupky.

Jest zřejmo, že jde zde o smluvený plán průmyslníků proti dělnictvu, že oni vhánějí svým brutálním postupem dělnictvo v zoufalou obranu a vyvolávají ohromný sociální zápas, který může míti pro náš stát nedozírné následky hospodářské.

Ústřední rada >Československého odborového sdružení< jako zástupkyně dělnictva předložila v této věci vládě tyto požadavky:

1. Zamezení jakéhokoliv dovozu uhlí.

2. Rozhodný zásah vlády do sporu proti neodůvodněnému a jednostrannému diktátu podnikatelů v námezdním poměru; vláda ať ve smyslu usnesení říšské konference horníků vytvoří rovnoprávně složený výbor, který by na základě věcného zkoumání cen potravin a životní úrovně rozhodl o návrzích organisací hornických i podnikatelských na úpravu dalšího poměru námezdního.

3. Revise uhelné dávky a dopravních tarifů; vláda nechť přikročí ke snížení dávky a tarifů pro dopravu uhlí.

4. Nepodřídí-li se podnikatelé smírnému řízení, ať se vláda přičiní o další provoz uhelné těžby a zajistí tím nerušenou práci v průmyslových podnicích, v dopravě a zásobení obyvatelstva uhlím. Vláda jest povinna také neprodleně zakročiti proti vylučování dělnictva v průmyslových závodech, jež podnikatelé ohlašují.

5. Vláda ať se přičiní o to, aby uhelná těžba stala se majetkem státu, byla podrobena veřejné kontrole a byla odňata z rukou soukromého vlastnictví.

Podepsaní interpelanti se táží:

1. Jaké kroky podnikla a chce podniknouti vláda ve mzdovém sporu horníků s jejich zaměstnavateli?

2. Jaké stanovisko zaujímá vláda k požadavkům >Československého odborového sdružení< a zda jest ochotna je splniti?

3. Zda jest vláda ochotna zasáhnouti s veškerou energií a postarati se urychleně o ukončení hornické stávky?

V Praze, dne 6. února 1922.

Dr Soukup, Ackermann, Jakubka, Jaroš,

Zavadil, Cífka, Lažo, Časný, Štelcl, Havlena, Kouša, Dědic, J. Procházka, Poliak, Petřík, Měchura, Cholek, Zimák, Svěcený, K. Endlicher.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP