Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.
I. volební období.
4. zasedání.
Tisk 1264.
Zpráva
I. výboru rozpočtového a
II. výboru národohospodářského
o usnesení poslanecké sněmovny
k vládnímu návrhu zákona (tisk 2320)
stran státní záruky zemědělským družstvům, vyjma družstva úvěrní a konsumní (tisk 3315).
I.
Netušený rozvoj družstevnictví všech vrstev v našem státě ukládá vládě povinnost, aby zejména po stránce finanční jej podporovala. Až dosud s malými výjimkami družstevní hnutí opíralo se o vlastní svoji sílu, an základním principem tohoto odvětví hospodářského podnikání je - svépomoc. Neutěšené poměry na peněžním trhu a koncentrace velkokapitálu do jisté míry stěžuje další rozvoj družstevního hnutí, zejména pokud jde o otázky finanční. V celé řadě případů vybudovány byly následkem mimořádných válečných poměrů podniky veliké, jež přesahují síly malých lidí v těchto družstevních podnicích soustředěných. V prvé řadě je to otázka úvěru, která těmto podnikům značně stěžuje existenci a proto jest třeba uvítati snahu vlády, vyjíti po této stránce družstevním organisacím vstříc. Již také z toho důvodu, že tím nijak státní hospodářství není zatíženo.
Podpora, jíž se dostává družstevním organisacím, je plně odůvodněna rozsahem družstevnictví, an v přítomné době lze páčiti počet družstev v Československé republice na 18.000 s úhrnným počtem kol 2,000.000 členů, počítají-li se na jednoho člena další tři příslušníci rodiny, je interesováno na družstevním hnutí na 8,000.000 obyvatelstva Československé republiky.
Třeba však připomenouti, že tento prvý krok vlády nesmí býti posledním a vláda je povinna, aby na této dráze postupovala a vedle záruky poskytla družstevním organisacím hotové prostředky, jak tomu je i v jiných státech. V prvé řadě je to Německo, kde zřízena byla státní úvěrová ústředna družstevní. Podobně je tomu také v Italii, kde zřízen byl Národní úvěrní ústav družstevní. Také i Francie a Polsko věnují velikou pozornost družstevnímu hnutí, podporujíce je značnými finančními prostředky.
Rozpočtový výbor v uvážení významu zemědělského družstevnictví a jeho dalšího rozvoje přiklonil se plně k usnesení poslanecké sněmovny a osnovu zákona schválil.
V důsledku výše uvedeného navrhuje rozpočtový výbor schválení osnovy zákona.
V Praze, dne 8. února 1922.
Dr. J. Karas v. r.,
místopředseda.
Ferd. Jirásek v. r.,
zpravodaj.
II.
Národohospodářský výbor připojuje se k vývodům výboru rozpočtového a navrhuje přijetí osnovy zákona, jak jest obsažena v tisku 1191.
F. Jirásek v. r.,
místopředseda.
J. Petřík v. r.,
zpravodaj.