Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1316.

Zpráva

rozpočtového výboru

o vládním návrhu zákona (tisk 1293)

o ražbě dalších drobných mincí.

Rozpočtový výbor ve své schůzi dne 18. dubna 1922 pojednal podrobně o vládním návrhu o ražbě dalších drobných peněz a uvítal jako první vládní návrh, tak i tento druhý vládní návrh s velikým uspokojením.

Nedostatek drobných mincí pociťuje každý občan republiky, a ještě dnes přes to, že republika razila drobné peníze 50 hal. a 20 hal., dostávají občané a občanky republiky při měnění papírových peněz poštovní známky zpět. Výrobou dalších drobných minci po 10, 5 a 2 hal. na účet státu do celkové výše 40,000.000 Kč jistě bude odpomoženo naléhavé potřebě nových drobných mincí, aby se konečně republika zbavila drobných peněz ražených v Rakousku-Uhersku. Rozpočtový výbor učinil změnu v § 1. odstavci 2 a usnesl se, aby z jednoho kilogramu čistého zinku bylo raženo dvouhaléřů 500 místo 450 kusů, jak jest ve vládním návrhu obsaženo.

Rozpočtový výbor učinil další změnu v § 5 v poslední větě a škrtnuv slova >ve stejné jmenovité hodnotě<. Na místo těchto slov vložil slova>bez jakékoliv srážky<, takže § 5 po této změně bude nyní celkově zníti:

>Vláda se zmocňuje, aby dosavadní drobné mince korunové měny rakouskouherské, pokud nebyly ještě vzaty z oběhu podle zákona ze dne 1. března 1921, čís. 94 Sb. z. a n., směnila za drobné mince nové (§ 1) bez jakékoliv srážky.<

Rozpočtový výbor navrhuje, aby připojená osnova zákona se změnami svrchu uvedenými byla schválena.

V Praze, dne 18. dubna 1922.

Ferdinand Jirásek v. r.,
předseda.

Josef Kouša v. r.,
zpravodaj.

Zákon

ze dne.......................................................1922,

o ražbě dalších drobných mincí.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje raziti další drobné mince měny československé po 10, 5 a 2 haléřích a to desetníky a pětníky z 92 dílů měďi s 8 díly zinku, dvouhaléře z čistého zinku.

Z kilogramu mincovního kovu raziti jest desetníků 500, pětníků 600 a dvouhaléřů 500 kusů.

Líc všech těchto mincí má malý znak republiky Československé, na rubu pak každého z těchto tří druhů minci vyznačena jest její hodnota.

§ 2.

Tyto drobné mince (§ 1) razí se jen na účet státu, celkem nejvíce za 40 milionů Kč.

§ 3.

Státní a jiné veřejné pokladny povinny jsou přijímati desetníky a pětníky jen do 10 Kč, dvouhaléře jen do 2 Kč.

Bankovní úřad ministerstva financí jest povinen ve hlavním ústavě i ve filiálkách vyměňovati drobné mince (§ 1) neopotřebované bez obmezení za jiná zákonná platidla a mince drobné oběhem opotřebované vyměňovati za platidla téhož i jiného druhu.

Ve styku soukromém není nikdo povinen přijímati desetníků a pětníků více než za 10 Kč a dvouhaléřů více než za 1 Kč.

Ustanovení toto netýká se mincí proděravěných a vůbec jinak než obyčejným oběhem zlehčených, ani mincí padělaných.

§ 4.

Mince drobné (§ 1), které jen delším oběhem a opotřebováním byly zlehčeny, přijímají sice státní a jiné veřejné pokladny i jako zákonité platidlo i na výměnu, avšak nevydávají jich, nýbrž dávají je přemincovati.

Mince padělané, těmito pokladnami zjištěné, propadají bez náhrady státu a zasílají se státní mincovně.

Mince jinak než oběhem zlehčené (na př. proděravěné) bere státní i jiná veřejná pokladna, u které se taková mince objeví, z oběhu bez náhrady.

§ 5.

Vláda se zmocňuje, aby dosavadní drobné mince korunové měny rakouskouherské, pokud nebyly ještě vzaty z oběhu podle zákona ze dne 1. března 1921, čís. 94 Sb. z. a n., směnila za drobné mince nové (§ 1) bez jakékoliv srážky.

§ 6.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení; provésti jej ukládá se ministru financí ve shodě s ministrem spravedlnosti.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP