Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1326.

Návrh

 senátora dr Frant. Krejčího a spol.

na vydání zákona o zřízení hudebnických komor.

 

Zákon

ze dne . . . . . . . . . .

o zřízení hudebnických komor.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Ku hájení zájmu všech osob bez rozdílu pohlaví a národnosti, které v československém státě pěstují hudbu, jako hlavní zdroj výživy, a pro zvelebení hudebně-pěvecké produkce zřizují se v Praze, v Brně, a v Bratislavě hudebnické komory s oddělením českým a německým.

Tyto podléhají hudebním referátům, které se zřídí při zemských politických správách v Praze, v Brně a při ministerstvu s plnou mocí pro Slovensko v Bratislavě a v nejvyšší instanci jsou podřízeny ministerstvu školství a národní osvěty.

Při všech nařízeních, rozhodnutích a různých opatřeních v zájmu pěstění a rozvoje hudby, vyžádají si jmenované úřady součinnosti, úsudku i rady příslušných hudebnických komor.

§ 2.

Hudebnické komory se skládají z členů řádných, mimořádných a čestných.

Řádnými členy jsou hudební umělci všech odvětví, kteří jsou kvalifikováni jak ustanovuje § 14 tohoto zákona pro kvalifikační skupiny A a B.

Za mimořádné členy mohou býti přijati, kteří mimo své hlavní zaměstnání hledají v hudbě zdroj vedlejších příjmů a prokáží svojí kvalifikaci předepsaným způsobem.

O přijetí těchto mimořádných členů rozhoduje předsednictvo komory, které zamítá přijetí těch hudebníků mimo povolání:

1. kteří svojí hudební činností morálně neb materielně poškozují řádné členy komory (totiž hudebníky z povolání), 2. kteří pěstují hudbu jako prostředek žebroty, 3. jejichž výkony a rozhled nevyhovují těm nejmenším požadavkům komorou stanoveným jak v ohledu uměleckém tak i společenském.

§ 3.

Každá osoba, která v oboru hudby, nechť již jest to jakýmkoliv způsobem, hledá zdroj výživy, jest povinna přihlásiti se za člena a ohlásiti způsob své činnosti u té komory, v jejímž obvodu za účelem výživy neb výdělku působí, do 8 dnů oznámiti každou změnu bydliště a vyhověti vždy všem požadavkům, které z kompetence komory vyplývají, když se stane dle své kvalifikace bud závazně řádným neb mimořádným členem komory, aneb když v případě neúplné kvalifikace podléhá jen všeobecným ustanovením tohoto zákona a hudebnické komoře jako I. instanci.

Čestnými členy komory mohou býti jmenovány osoby, které se o hudební život aneb komoru zasloužily.

Všici členové komory musí členské příspěvky a všechny valnou hromadou řádně stanovené poplatky zapravovati. Všechny tyto obnosy mohou býti cestou exekuční vymáhány.

Členové čestní neplatí žádných poplatků, nemají ani hlasovacího ani volebního práva.

Jen řádní členové mají právo voliti i volenu býti.

Řádní členové mohou jen tehdy z některé komory vystoupiti, když zanikly zákonné předpoklady jejich členství.

Čestní členové mohou vystoupiti kdykoliv, komorou mohou býti vyloučeny jen tehdy, když dopustili se takového skutku, který zájmům komory odporuje.

Vyloučení řádní členové mohou se odvolati u příslušného hudebního referátu, členové čestní v nejbližší valné hromadě.

§ 4.

 Komory hudebních umělců vyřizují a spravují tyto záležitosti:

1. stanoví a provádí vlastní jednací a disciplinární řád i jednací řád předsednictva;

2. stanoví počet členů předsednictva i jejich volby;

3. podávají dobrozdání a podměty v otázkách stavovských v příčině státní a komunální politiky;

4. konají stálá, statistická vyhledávání o postavení soukromých hudebníků, zpěváků a všech příslušníků stavu;

5. zvelebují a podporují snahy celkově prospěšné;

6. spolupůsobí při opravě a správě odborného školství a jiných státních zřízení;

7. přijímají a vyšetřují stížnosti, týkající se zákonných ustanovení a opatření k ochraně příslušníků stavu;

8. pečují o bytová, zdravotní a jiná blahodárná sociální zařízení;

9. stanoví kolektivní smlouvy, podporují snahy v příčině minimálních platů, družstevních podílů, účasti na čistém zisku a jiné spoluúčasti, zodpovědnosti a součinnosti ve správě podniku;

10. dozírají na dodržování učiněných ujednání a spolupůsobí při urovnání sporů, vzešlých ze služebních poměrů, při smírčím a rozhodčím soudu;

11. jmenují experty a přísedící při jiných soudech, na příklad: obchodních a živnostenských, kde se jedná o věc příslušníků stavu;

12. vyřizují všechny hudebně stavovské otázky, jejichž úkolem a cílem jest ochrana pěstování hudby, vyučování hudbě, tvorba hudební, hájení uměleckých i sociálních zájmů, hájení důstojnosti a vážnosti všech, kteří v povolání hudebním hledají pramen výživy, spolupůsobí při vybudování autorského práva na ochranu hudebních a hudebně literárních děl, jakož i zvelebení právnické ochrany děl členů hudebnických komor;

13. rozhodují ve všech záležitostech v příčině přijímání členů komory, návrhu k oprávnění výkonných i vyučujících hudebníků, rozhodují v příčině použití mechanických hudebních nástrojů všech kombinací a provedení i hudebních automatů k účelům výdělečným;

14. zřizují ve všech větších městech vlastní koncertní ředitelství, která jen za režijní výlohy obstarávají hudebním umělcům neb souborům vše pro koncerty a veřejné vystupování potřebné;

15. sepisují žádosti, stížnosti a podávají dobrozdání a návrhy uřadům;

16. spravují a rozhodují o jmění komor, stanoví výše členských příspěvků, poplatky za zkoušky, oprávnění a všechny jiné poplatky, zkoumají a schvalují činnost předsednictva;

17. podávají návrhy na změnu obvodů stávajících i nově zakládaných komor;

18. jmenují čestné členy z osob, které bydlí mimo obvod dotyčné komory a o zvelebení hudebního umění neb o komoru se zasloužili;

19. stíhají všechny přestupky, všechna opomenutí a jednání, kterými zájmy komor neb jich členů tímto zákonem stanovené jsou poškozovány;

20. pečují:

a) o pořádání koncertů jak jednotlivci tak i uměleckými soubory,

b) o pořádání hudebně vědeckých i populárních přednášek,

c) o zřizování symfonických i menších hudebních souborů,

d) o zřizování vzorných hudebních škol, příp. i hudebních pokračovacích kursů,

e) o zřízení vlastního hudebního nakladatelství a nototisku a zřízení vlastní nákupny všech hudebních nástrojů a předmětů,

f) o zvelebování hudebně-spisovatelského ruchu,

g) o vydávání vlastního odborného časopisu a spolkového věstníku,

h) o vybudování jednotného zákonného pojištění nemocenského (i pro rodinné příslušníky), pensijního, invalidního, starobního, úrazového a pohřebního, kterým by renty byly uvedeny v soulad se skutečnými sociálními potřebami a stávajícími drahotními poměry,

ch) o vydání zákona o služebních smlouvách a služební pragmatice.

§ 5.

Hudebnické komory jsou povinny na vyzvání úřadů podávati vyjádření neb dobrozdání ve všech otázkách z oboru jejich působnosti; úřady zase poskytují jim možnost, vysloviti se o všech úředních jednáních ve všech záležitostech, které se týkají výkonných tvořících neb vyučujících hudebníků, hlavně ale v otázkách živnostenského oprávnění.

§ 6.

Hudebnické komory volí ze svého středu šestičlenný poradní sbor, kterému, když byl ministerstvem školství a národní osvěty potvrzen, musí se předkládati ku posouzení a schválení všechny hudební učebnice a pomůcky a který také posuzuje všechna ostatní hudební díla, pokud mu budou bud úřady neb jednotlivci předložena ku posouzení.

§ 7.

Hudební komory vyřizují spolkové záležitosti buď ve schůzích delegátů, neb ve valných hromadách, aneb prostřednictvím předsednictva komory. Toto se skládá z předsedy, dvou náměstků a 30 neb více komorních radů. (viz § 13, odst. 4).

Všechny odborové skupiny mají právo na poměrné zastoupení v předsednictvu.

Funkční období všech členů předsednictva trvá tři roky. Druhého a třetího roku bude vždy vylosována jedna třetina předsednictva.

Úřad členů předsednictva jest bezplatný, čestný úřad, avšak hotová vydání a ztráty na výdělku hradí se dle peněžních prostředků komory.

Případné funkční příplatky jednotlivých členů předsednictva stanoví valná hromada v poměru ku vykonané práci.

§ 8.

Předsednictvo komory obstarává za vedení předsedy příp. nejbližšího náměstka všechny běžné záležitosti, vede v evidenci a legitimuje všechny výkonné a vyučující hudebníky v obvodu komory, sprostředkuje jednání s úřady a jinými komorami neb jich členy a spravuje i řídí členským účelům sloužící prostředky.

Předsednictvo jest povinno ve schůzi delegátů neb ve valné hromadě každoročně podávati zprávu o své činnosti a dle potřeby, neb po přání nejméně třetiny členů komory, svolati valnou hromadu a k této vše potřebné zaříditi.

Úřad komorních radů trvá vždy až do ustanovení se nově zvoleného předsednictva komory.

President nebo jeho náměstek zastupuje komoru na venek, prostředkuje styk předsednictva s členstvem, vymezuje působnost členů předsednictva, obstarává přijetí zřízenců komory a dohlédá k jejich pracím, svolává schůze předsednictva, delegátů nebo valnou hromadu komory a předsedá i provádí jejich usnesení.

§ 9.

President, jeho první i druhý náměstek jsou voleni jednotlivě, komorní radové však společně v tajné volbě ve valné hromadě absolutní většinou hlasů členů přítomných. Když ani v první i v druhé volbě nelze docíliti toho výsledku, pak ti, kteří při druhé volbě dostali relativně nejvíce hlasů, jdou do užších voleb. V užších volbách přicházejí v úvahu pro každý mandát jen dva kandidáti (ti, kteří v předcházející volbě obdrželi většinu hlasů). Všechny hlasy soustředěné na osobu, která v této volbě nepřichází v úvahu, jsou neplatné. Při stejném počtu hlasů se rozhoduje losem.

§ 10.

Volicím i volitelným jest každý řádný člen v obvodu komorním s výjimkou těch osob, které byly dle platných zákonů aktivního i pasivního volebního práva do obcí zbaveni, aneb které komora obého práva voličského zbavila aneb je vzala v disciplinární vyšetřování. Cizozemci nejsou volitelnými.

§ 11.

Volbu nelze odmítnouti bez důležité příčiny jen při nejbližší nové volbě. O odmítnutí volby z jiných příčin rozhoduje předseda, který může dotyčného zbaviti volebního práva, neshledá-li odmítnutí odůvodněným.

§ 12.

Ustavující valná hromada nově zřizované hudební komory bude svolána zemským politickým úřadem a téhož zástupcem řízena.

§ 13.

Každého půl roku schází se porada všech komorních radů, dle potřeby svolává se schůze delegátů a jednou za rok valná hromada. Volby do předsednictva konají se přímo ve valné hromadě.

Členové komory volí jen v jedné skupině a sice jen v oné, do které se přihlásili za členy dle svého oprávnění a své kvalifikace.

Mají však poradní hlas ve všech odborových skupinách pro které jsou kvalifikováni a živnostensky oprávněni.

Členové komory, kteří svojí kvalifikací a živnostenským oprávněním náležejí více odborům, mají nejméně měsíc před volbou sděliti předsednictvu komory, ve které odborové skupině hodlají použíti svého volebního práva.

§ 14.

Za účelem volby komorních radů rozdělí se volební území hudebnických komor dle odborů a dle kvalifikace ve volební skupiny.

Dle odborů se dělí skupiny volební:

I. na hudebníky výkonné (bez dirigentů),

II. na hudebníky vyučující,

III. na dirigenty všech kategorií,

IV. na zpěváky solové i sborové,

V. na skladatele, spisovatele a všici ostatní, kteří nejsou zastoupeni v prvních 4 skupinách.

Dle kvalifikace se dělí tři skupiny:

A. absolventi kteréhokoliv oddělení konservatoře,

II. hudební umělci, kteří mají státní zkoušky z hudby ze všech čtyř odborů,

III všici ti, které tato skupina ve své řady povolá.

B. I. absolventi čtyř neb pěti ročníků konservatoří,

II. hudebníci, kteří mají alespoň z jednoho odboru státní zkoušku.

C. I. absolventi 2 neb 3 ročníků konservatoří,

II. hudebníci, kteří nemají vysvědčení žádné hudební školy, avšak mohou se vykázati nejméně tříletou nepřetržitou hudební praksí ve vážných podnicích hudebních.

Volební řád stanoven bude podle počtu členů každé odborové skupiny a počet mandátů se tak rozdělí, že členové kvalifikace A dostanou 3, kvalifikační skupina B obdrží 2 a členové skupiny C jeden mandát. Počet mandátů kvalifikačních skupin B a C nesmí přesahovati počet mandátů skupiny A. Z přespočetných mandátů dostanou skupiny B a C jednu a skupina A druhou polovici. Jest-li v některém z pěti odborů není hudebníků s kvalifikací A, připadnou mandáty této skupiny skupině B. Není-1i hudebníků s kvalifikací C, přidělí se o jeden mandát více skupině A.

Počet mandátů hudebních umělců jiných národností než československé, nesmí přesahovati polovici zadatelných mandátů.

Zvolení komorní radové jednotlivých odborových skupin volí si ze svého středu delegáta a jednoho náhradníka. Delegát neb jeho náhradník musí se účastniti všech schůzi a porad, do kterých za svojí odborovou skupinu bude předsednictvem pozván. Delegáti se volí ze členů skupin A neb B.

Usnese-li se valná hromada, mohou býti delegáti voleni také písemně.

§ 15.

Předsednictvo komory úřaduje také jako čestná rada i smírčí soud v osobních neb stavovských rozporech členů komorních v neshodách, které nepodléhají kompetenci žádného úřadu i v případech stavovsky nedůstojného chování členů.

Členové komory jsou zavázáni před nastoupením veřejné cesty stížnostní, vyžádati si zprostředkování komory.

Předsednictvo komory jako čestná rada může po řádném vyšetření trestati vinníky napomenutím, výstrahou, důtkou, pořádkovými tresty až do 1000 Kč, odnětím aktivního i pasivního práva volebního.

Před provedením rozsudku musí se obviněnému poskytnouti možnost ospravedlnění a může se také proti každému jednotlivému trestu odvolati k ministerstvu školství a národní osvěty.

Obnosy, které zaplatí se jako pokuty, plynou do pokladny komory. Jako členské příspěvky, tak i pokuty a všechny jiné poplatky i dávky komoře, lze vymáhati exekucí.

§ 16.

Vrchní dozor ku komorám přísluší hudebnímu referátu a ministerstvu školství a národní osvěty. Tyto dozorčí úřady v případu, že by komora překročila obor své působnosti aneb meze zákona, mohou komoru rozpustiti a naříditi nové volby.

§ 17.

Hudební komory jsou oprávněny utvořiti dohodu v příčině umožnění neb ulehčení, pokud jen lze nejsvobodnější účasti a spolupráce členů komorních v hájení společných zájmů ovšem, taková dohodnutí musí býti schválena ministerstvem školství a národní osvěty. Při rozhodování zásadním, jakož vůbec při své činností mají se hudební komory pokud jen lze říditi vzorem komory pražské, jako nejblíž stojící komory instanci nejvyšší, příp. u této se poraditi za účelem docílení jednotné působnosti všech komor v československém státě.

§ 18.

Zákon tento se netýče hudebníků ve státních neb vojenských službách v jejich úředních neb služebních výkonech, avšak podléhají tomuto zákonu, když mimo svojí služební povinnost pěstují hudbu jakýmkoliv způsobem pro výdělek.

§ 19.

Pro přípravné práce k ustavení se komor hudebnických budou vzaty za podklad stávající poměry v řadách stavu, jichž se zákon týče.

§ 20.

Při každé hudebnické komoře zřídí se podpůrný fond pro vdovy a sirotky po hudebnících i pěvcích, do kterého plyne mimo určitou část členských příspěvků i poplatky k tomu účelu přímo vybrané a také všechny pokuty na podkladu tohoto zákona uložené.

§ 21.

 Úřední řeč hudeb. komor jest česká.

§ 22.

Ministr školství a národní osvěty zmocňuje se v rámci předcházejících zásadních ustanovení vydati další nutná nařízení a výnosy. Jest také pověřen provedením tohoto zákona.

§ 23.

Zákon tento nabývá platností dnem vyhlášení.

Provedení tohoto zákona neznamená žádného zatížení rozpočtu státního, poněvadž komory budou výdaje svého konstituování hraditi samy z příspěvků svých členů a z té části položky rozpočtu ministerstva osvěty, která se každoročně vkládá na podporu hudebního umění a hudební výchovy.

Návrh budiž přikázán výboru kulturnímu, který již v předešlém zasedání senátu podobným návrhem, podaným od senátorů dr Mayr-Hartinga a soudruhů, se zabýval a v konečném projednání uzavřením a přerušením prací byl zdržen.

 

V Praze, 27. dubna 1922.

Dr Frant. Krejčí,

V. Klofáč, Č. J, Lisý, Klečák, Eman. Trčka, J. Thoř, dr Klouda, dr Veselý, A. Konečný, R. Pánek, dr Krouský, F. Šťastný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP