Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1333.

Zpráva

I. ústavně právního výboru,

II. rozpočtového výboru

o usnesení poslanecké sněmovny tisk 1312 o vládním návrhu zákona jímž se doplňuje zákon ze dne 19. března 1876 čís. 28 ř. z.

o lhůtách k opravným prostředkům v řízení před úřady finančními.

I.

Důvodová zpráva ústavně-právního výboru.

Podání tohoto návrhu zákona odůvodňuje vláda tím, že se vyskytují případy, ve kterých celé skupiny poplatníků nemohou v zákonné lhůtě podati řádně odůvodněný prostředek opravný a to zvláště tehdy, když platební rozkazy byly vydány dodatečně za několik minulých let a úřady vyměřovací při nynějším svém zatížení a nedostatku personálu nestačí, aby v čas dali potřebná vysvětlení na dotazy poplatníků. Vláda soudí, že potřeba stanovení nové lhůty odvolací se může objeviti zejména též při dávce z majetku, ti které poplatnictvo namnoze neovládá ještě úplně příslušných předpisů zákonných a žádá od finančních úřadů nesčetné informace a vysvětlení, jak v příčině materielních ustanovení zákonných, tak i v příčině zjištění dávkové základny.

Tyto důvody jsou správny a poněvadž má být prodloužením po případě stanovením nových lhůt odvolacích poplatnictvu usnadněna obrana proti nesprávnému vyměření

daní přímých a zejména daně z majetku, sluší pokládati vládní návrh zákona za odůvodněný. Také ustanovení § 3 jest účelné, poněvadž odnímá ministerstvu meritorní rozhodování o stížnostech a přenáší je na instanci, která zákonem k rozhodování takovému jest určena. Tato tendence srovnává se se zásadou vyslovenou v zákoně ze 24. ledna 1919, čís. 42 Sb. z. a n., jímž rovněž rozhodování o stížnostech poplatkových bylo ministerstvu financí odňato, tak, aby ministerstvo se zabývalo pouze správou a nikoli meritorním rozhodováním.

Proto ústavně-právní výbor navrhuje, aby senát Národního shromáždění schválil návrh zákona, jímž se doplňuje zákon ze dne 19. března 1876, čís. 28, ř. z. o lhůtách k opravným prostředkům v řízení před úřady finančními, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna, obsažený v tisku č. 1312.

V Praze, dne 27. dubna 1922.

 

Dr Soukup v. r., předseda.

Dr Veselý v. r., zpravodaj.

 

II.

Důvodové zpráva rozpočtového výboru.

Poslanecká sněmovna usnesením svým ze dne 7. dubna 1922 přijala vládní osnovu zákona, jíž se k §u 1 zákona ze dne 29. března 1876, č. 28 ř. z. připojuje nový odstavec, zmocňující ministra financí, aby za zvláštních poměrů povolil prodloužení lhůt odvolacích generelně pro celá území republiky.

Důvodem k tomuto zákonu jest provádění zákona o dávce z majetku, kdy cele skupiny poplatníků nemohou v zákonné lhůtě podati odvolání řádně odůvodněné a tedy individuelně žádají za prodloužení lhůty té.

Vyřizování takového množství žádostí zatěžuje příliš finanční úřady a proto přichází vláda s návrhem, který umožňuje generelní prodloužení těchto lhůt.

Tímto zmocněním nebude ovšem nijak dotčeno ustanovení, že podáním žádostí stran o vysvětlivky staví se lhůta rekursní (§ 2 posled. věta téhož zákona z r. 1876).

Návrh vládní, schválený poslaneckou sněmovnou je účelným částečným doplňkem předpisů o opravných prostředcích a jest ho v zájmu zjednodušení řízení administrativního jen vítati.

Při té příležitosti nutno vytknouti, že řízení o opravných prostředcích není - mimo lhůty - upraveno dostatečným způsobem ani po vydání zákona ze dne 19. března 1876, č. 728 ř. z., a to tím méně, ježto t. zv. >sestavenínařízení

Rozpočtový výbor tudíž navrhuje:

Slavný senáte,

1. račiž schváliti vládní osnovu zákona, jímž se doplňuje zákon ze dne 19. března 1876, č. 28 ř. z. o lhůtách k opravným prostředkům v řízení před úřady finančními, přijatou i poslaneckou sněmovnou ve své schůzi dne 7. dubna 1922 a otištěnou v tisku č. 1312,

2. račiž přijmouti připojenou resoluci rozpočtového výboru.

V Praze dne 9. května 1922,

 

Ferdinand Jirásek v. r., předseda.

Dr Karas v. r., zpravodaj.

Resoluce rozpočtového výboru.

Vláda se vyzývá, aby při vypracování nové berní reformy, kterou slibuje předložiti Národnímu shromáždění v době nejbližší, současně podrobila předpisy o řízení a opravných prostředcích revisi a aby provedla též reformu, odpovídající době zkušenostem nabytým s řízením dosavadním.

Zejména bylo by žádoucím:

1. aby řízení v celém státě upraveno bylo dle zásad, pokud možno, stejných;

2. aby počet instancí byl zmenšen a stanoven pokud možno při všech dávkách počtem stejným;

3. aby volena byla legální dikce pro označení opravných prostředků stejná (na př. odvolání) a nikoliv promísené odvolání, rekurs, stížnost a pod., jako dosud, což působí zmatek;

4. aby vydány byly přesné předpisy o legitimaci stran;

5. aby zákonně byla upravená t. zv. obnova řízení a t. zv. navrácení v předešlý stav, a obé aby bylo vybudováno dle zásad aequity.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP