Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedaní.

 

Tisk 1337.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru živnostensko-obchodního

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1307)

o vládním návrhu, kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a královstvím Španělským, uzavřená výměnou not vyslanectví republiky Československé v Madridu ze dne 18. listopadu 1921

a ministerstva zahraničních věcí království Španělského ze dne 19. listopadu 1921.

 

I.

Zahraniční výbor projednal ve své schůzi dne 11. května 1922 výše uvedenou obchodní dohodu mezi naším státem a království Španělským a navrhuje senátu, aby přijal zástupci obou států sjednanou a poslaneckou sněmovnou Národního shromáždění dne 5. dubna 1922 schválenou obchodní dohodu v tom znění, jak obsažena jest v tisku senátu č. 1307.

Obchodní dohodu se Španělskem potřebovala naše republika, neboť dnem 21. května 1921 přestaly pro nás zavedením ve Španělsku nového zostřeného celního tarifu s valutární přirážkou platiti výhody, poskytnuté r. 1894 říši rak.-uherské, jichž jsme od své samostatnosti též požívali. Obchodní dohoda skládá se ze smlouvy vlastní a tří příloh, jež tvoří jeden celek.

Toto obchodní ujednání ze dne 18. a 19. listopadu 1921 vstoupilo ve Španělsku v planost již dnem 25. listopadu 1921, kterýžto den bylo publikováno v tamním úředním listě. V republice Československé byla tato smlouva sice od téže doby též v platnosti, avšak pouze zatímní, na základě vládního nařízení dle zmocňovacího zákona, s výhradou schválení Národním shromážděním. Schválením poslanecké sněmovny a senátu stane se definitivní.

Zmíněná obchodní dohoda jest smlouvou, uzavřenou na základě nejvyšších výhod. Poněvadž náš stát má silně rozvinutý průmysl, musí míti zájem, aby získal odbyt v tak velikých státech, jako jest Španělsko se svými osadami, odkud zase získati může suroviny, zejména hojné kyzy. Obchodní styk jest dosti čilý; vyvezli jsme r. 1920 do Španělska zboží okrouhle za 41 milionů Kč a dovezli asi za 23 milionů korun čsl.

Ježto ve Španělsku jest úplná volnost dovozu a vývozu, netřeba tam ani ohlašování ani povolování; proto neobsahuje úmluva v tomto směru žádného ustanovení pokud se Španělska týče.

Naproti tomu jest zavedena dosud v republice Československé kontrola dovozu a vývozu, hlavně na ochranu průmyslu a bylo proto nutno v obchodní dohodě určiti, které zboží ze Španělska lze k nám dovážeti bez omezení a bez dovolení, což stalo se přílohou 1.

Zboží, jež omezeno jest na minimální roční kontingent, poznačeno jest v příloze 2. a 3.

Omezení to přestane, když výhoda ta povolí se jinému státu.

Ježto obchodní dohoda se Španělskem vyhovuje jak věcně, tak formálně, doporučuje zahraniční výbor slavnému senátu, aby ji rovněž schválil, jak učinila již poslanecká sněmovna.

 

V Praze dne 11. května 1922.

 

Svěcený Ant. v. r.,

předseda.

Jos. Lukeš v. r.,

zpravodaj.

 

 

II.

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 136. schůzi dne 5. dubna 1922 obchodní dohodu mezi republikou Československou a královstvím Španělským. Živnostensko-obchodní výbor senátu Národního shromáždění ve své schůzi dne 11. května pojednal o tomto usnesení poslanecké sněmovny a navrhuje senátu Národního shromáždění, aby udělil citované dohodě obchodní ústavní schválení.

 

V Praze dne 11. května 1922.

 

Dr Stojan v. r.,

předseda.

Č. Jos. Lisý v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP