Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

 

Tisk 1342.

 Zpráva.

I. národohospodářského výboru,

II. výboru zahraničního

k vládnímu návrhu (tisk 869),

kterým se předkládají ke schválení Národnímu shromáždění osnovy hospodářských ujednání, uzavřených v Praze dne 29. června 1920 mezi republikou Československou a říší Německou.

I.

Hospodářské styky republiky Československé se sousední říší Německou přirozeně vyvolaly nové úmluvy hospodářské mezi oběma státy, kterými se nahrazují dřívější úmluvy platné mezi Německem a bývalým Rakouskem. I mírová smlouva Versailleská některými ustanoveními přímo jednání taková učinila nutným. Oba státy po převratu poznaly, že nutno co nejdříve řešiti tyto důležité otázky, aby nenastaly veliké škody státu a občanstvu. V Praze dne 20. června 1920 konaly se porady zástupců obou států. Výsledkem jest souhrn ujednání, jež vláda předkládá Národnímu shromáždění k dodatečnému schválení. Ustanovení obchodní smlouvy, podepsané 29. června 1920 vládou německou a vládou československou, přispěly nemálo k vzájemným stykům obou států, při tom seznáno, že v některých směrech je nutnost revise stávající prakse, zvláště v provádění vývozu a dovozu, při čemž v rámci původní úmluvy dané direktivy se ujasnily a podrobněji propracovaly ku prospěchu průmyslu. V příčině této byly konány podrobné porady v Berlíně v únoru roku 1921, březnu i dubnu 1922 v Praze a v Berlíně a změny i doplňky po slyšení interesentů za účasti obou vlád byly schváleny.

Ujednání mezi Československou republikou a říší Německou z 29. června 1920 nejsou dotčena ustanovení mírových smluv. Ratifikaci smlouvy nestojí nyní nic v cestě, ježto u nás zavedením sazeb autonomního celního tarifu oproti Švýcarsku, jakož i úpravou celního poměru oproti království SHS odpadá nyní závada, že by princip nejvyšších výhod v úmluvě s Německem sjednaný mohl vésti k nerovnostem při vyclívání zboží u nás a v Německu, kde již od 1. července m. r. byla obnovena platnost autonomních cel z doby předválečné.

V Německu byla smlouva ratifikována v prosinci 1920.

Národohospodářský výbor prozkoumal předložené osnovy hospodářských ujednání a navrhuje vysokému senátu Národního shromáždění jejich schválení a přijetí schvalovacího usnesení, obsaženého v čís. tisku 1106.

 

V Praze dne 24. dubna 1922.

 Václ. Donát v. r.,

předseda,

Č. Jos. Lisý v. r.,

zpravodaj.

 

II.

O hospodářských ujednáních, učiněných dne 29. června 1920 mezi republikou Československou a říší Německou, byla podána zpráva národohospodářského a zahraničního výboru, č. t. 1106, kteráž usnesena byla v obou výborech v podzimním zasedání; do jeho plena však pro přerušení zasedání se již nedostala.

Na základě usnesení senátu, by pokračováno bylo v jednání o této předloze, podal zpravodaj zahraničního výboru tomuto znovu zprávu, již v podzimním zasedání usnesenou ze dne 22. listopadu 1921.

Zahraniční výbor ve schůzi dne 18. dubna 1922 konané, schválil zmíněnou zprávu a doporučuje schvalovací usnesení obsažené v tisku č. 1106, ku přijetí senátem spolu s těmito resolucemi:

1. Vláda se vyzývá, aby úlev ve čl. IX. dohody, jakož i v příloze F uvedených, pokud se týče malého styku pohraničního, použila obdobně též u dělníků, bydlících v tuzemsku a pracujících v Německu, by těmto umožněn byl nákup a bezcelní dovoz nejnutnějších předmětů denní potřeby.

2. Vláda se vyzývá, aby ujednání o sociálním pojištění příslušníků obou států (čl. XX. dohody) dle možnosti urychlila, berouc při tom zřetel na Německé pokladny bratrské.

Ant. Svěcený v. r.,

předseda.

Dr Luděk Krupka v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP