Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1347.

Návrh

senátora Špery a soudr.

na vydání zákona o převzetí ubytování četnictva na náklad státu.

Národní shromáždění republiky Československé račiž se usnésti:

Zákon

ze dne...................................................

o převzetí ubytování četnictva na náklad státu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Náklad na péči a ubytování četnictva, opatřovaný doposud jednotlivými zemskými správami autonomními, přejímá správa státní.

§ 2.

Tím zrušují se veškeré povinnosti, které dle nejvyššího rozhodnutí z 25. července 1851 a dle III. díla četnického požitkového předpisu z 25. března 1897 byly uloženy jednotlivým zemským správám autonomním.

§ 3.

Státní správa převezme za náhradu veškerá, zařízení (ložní, kuchyňské, kancelářské a kasárenské) jakož i budovy, jež zeměmi u vykonávání jich povinností ubytovacích byly během let pro četnictvo opatřeny.

§ 4.

Provedením tohoto zákona pověřuje se ministerstvo vnitra a ministerstvo financí.

Odůvodnění:

Nejvyšším rozhodnutím ze dne 25. 7. 1851a předpisem o četnických požitcích z roku 1897, oddíl III. uložena byla povinnost starati se o ubytování četnictva v našich zemích služebně rozloženého a hraditi náklady s tím spojené, jednotlivých autonomním svazkům zemským.

Tato povinnost trvá v důsledcích dosud nezměněné platnosti zmíněných předpisů nadále ještě v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, kdežto na Slovensku náklad na ubytování četnictva nese již státní správa.

Důvodem pro přesunutí povinnosti pečovati, o ubytování četnictva, a hraditi náklady s tím spojené na zemské samosprávy bylo asi, že četnictvo jsouc vojensky organisováno podléhalo pravomoci ministerstva zeměbrany. Vojenské úřady jednak z nedostatku úřednictva, jednak také jinou organisací služby nechtěly a ani dobře nemohly starati se o ubytování četnictva. I náklad na toto ubytování hrazen byl ze zemských prostředků a stát přispíval k úhradě tohoto nákladu jen určitým paušálním obnosem. Obnos tento činil do r. 1920 za muže denně 9 hal., od tohoto roku byl zvýšen na 14 hal. Roku 1921 byl náklad značně vyšší neboť na Moravě zřízeno nových 60 stanic. Jen nájemné z těchto stanic, činilo 48.660 K, které však každým rokem stoupá, neboť činže se zvyšuje. Na zařízení nových stanic dala země 258.225 K, tak že v tomto roce stál jeden muž denně zemi 6.06 hal. Rozloží-li se toto mimořádné vydání na 10 roků, stojí jeden muž 1.24 K, poněvadž stát na to hradí jen 14 hal., doplácí země, 1.l0 K, což na Moravě činí ročně přes milión korun.

Obnos 14 hal. denně na muže četnictva vyměřila vláda tím, že tolikéž, platí za ubytování vojáka v kasárnách. To však je nesprávné, neboť četnictvu nedává se jen místnost ku spaní, nýbrž také kanceláře a potřebné zařízení. Vojsko spí houfně ve velkých ložnicích, četnická stanice má nejčastěji jen 2 až 3 muže, pročež i pouhé ubytování jest mnohem dražší jako u vojska a nemůže býti měřítkem pro náhradu za ubytování četnictva.

V nynější době, kdy země přetěžovány jsou svými vlastními břemeny a kdy jejich zdroje příjmové byly různými opatřeními vlády neobyčejně ztenčeny, nemohou země za nynějších poměrů náklady ubytování četnictva nadále vůbec nésti.

Převzetí péče a nákladů s ubytováním četnictva státní správou jest nesporně odůvodněno tím, že organisace četnictva přešla zákonem ze dne 14. dubna 1920, č. 299 Sb. z. a n. z býv. ministerstva zeměbrany na politickou. správu státní, v poslední instanci na ministerstvo vnitra a že v zájmu zjednodušení celé záležitosti nutno i tuto dosud samosprávou obstarávanou agendu ubytování přenésti na správu státní.

Potřebu změny těchto poměrů a konečné jich úpravy uznalo již Národní shromáždění usnášejíc se o výše zmíněném zákoně č. 299 Sb. z. a n. z r. 1920 a stanovíc v §u 25 zásadu nové úpravy předpisů o ubytování četnictva zvláštním zákonem a jest nezbytno, aby úprava tato byla co nejdříve provedena.

Úhradu možno opatřiti snížením praesenční služby vojenské ve smyslu branného zákona.

V Praze, dne 24. května 1922.

A. Špera,

A. Svěcený, A. Hnátek, J. Havlena, Filipínský, Švec, Poliak, J. Babka, F. Zimák, Al. Měchura, J. Lorenc, B. Jakubka, Folber, dr Witt, Ecksteinová.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP