Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.
I. volební období.
5. zasedání.
Tisk 1389.
Zpráva
I. výboru zahraničního,
II. výboru rozpočtového
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1368) o vládním návrhu,
kterým se předkládá ke schválení Národnímu shromáždění smlouva mezi republikou Československou a republikou Rakouskou o urovnání tuzemského a cizozemského zdanění, zvláště o zamezení dvojího zdanění v oboru přímých daní, podepsaná ve Vídni dne 18. února 1922.
Důvodová zpráva výboru zahraničního.
Smlouva tato má za účel zameziti pokud možno za všech okolností dvojí zdanění, což zejména objevilo se nutným vzhledem k usamostatnění jednotlivých částí tvořících dříve území říše Rakousko-Uherské.
Již článkem XI. úmluvy o způsobu, jak nakládati po stránce právní s výrobními a dopravními podniky, vyhlášené pod číslem 580 Sb. z. a n. z r. 1920 zavázaly se obě vlády ku zjednání úmluvy v této příčině.
Zásady pojaté ve zmíněnou smlouvu jsou celkem obvyklé jako při úpravě mezinárodního zdanění v jednotlivých státech.
Zásada territoriality totiž uplatněna u majetku vázaného na určitou oblast územní zásada osobní (bydliště, případně pobyt) výrazu došla při ostatních objektech daňových.
Smlouva tato nabývá účinnosti dnem ratifikace a potrvá potud, pokud nebyla 6 měsíců vypovězena, a to před 1. červencem toho kterého roku, ve kterémžto případě končí posledním dnem téhož roku kalendářního.
Pro případ možnosti dvojího zdanění, jakož i za účelem zamezení tvrdostí, které by přes tuto smlouvu nebyly odstraněny, uzavřeny býti mají administrativní úmluvy, měnící neb doplňující přítomnou smlouvu.
Smlouva řečená má platnost od r. 1919; pro léta předešlá vyměří se daně dle tehdy platných ustanovení zákonných.
Pokud se týče zdanění podniků železničních a plavebních rozšiřujících svůj provoz, na území obou států, bude uzavřena teprve nová zvláštní smlouva.
Závěrečný protokol obsahuje důležité ustanovení, že naším příslušníkům co do rakouské dávky z majetku propůjčeny budou veškeré výhody, které dle článku 249. lit. k) mírové smlouvy St. Germainské přiznány budou příslušníkům mocí spojených a sdružených.
Zahraniční výbor navrhuje schválení této smlouvy v doslovu vládní předlohy, tak, jak přijata byla sněmovnou poslaneckou a jak je obsažena v tisku č. 1368.
V Praze dne 30. června 1922.
Josef Lukeš v. r.,
místopředseda.
Dr Lud. Krupka v. r.,
zpravodaj.
Důvodová zpráva výboru rozpočtového.
V roce 1920 zavázaly se vlády československá a rakouská, že sjednají úmluvu o zamezení dvojího zdanění.
Oba státy dostály tomuto závazku smlouvou ve Vídni podepsanou a rozpočtový výbor senátu ve své schůzí dne 30. června 1922 konané připojil se plně k usnesení sněmovny poslanecké, učiněném ve 154. schůzi dne 24. června 1922 a doporučuje senátu, aby toto usnesení, jak jest obsaženo v tisku č. 1368, schválil.
V Praze dne 30. června 1922.
Zimák Frant, v. r.,
předseda.
Cífka Karel v. r.,
zpravodaj.