Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1433.

Zpráva

I. sociálně-politického výboru,

II. rozpočtového výboru

stran usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1404) o vládním návrhu zákona,

jímž se upravují služební požitky četnických vrchních strážmistrů, kteří jsou veliteli stanic (okresů) nebo kteří konají rovnocennou službu četnickou.

I.

Služební požitky vrchních strážmistrů upraveny byly zákonem ze dne 19. března 1920, č. 186 Sb. z. a n. a to tak, že základní služné rovnalo se platovým stupňům gážistů 4 nejnižších hodnostních tříd, ovšem s vyloučením dalších stupňů VIII. hodn. třídy, kdežto místní přídavky, a také přídavky drahotní přiznány této kategorii pouze ve výměře stanovené pro podúředníky, Není sporu, že služební výkony vrchních četnických strážmistrů nutno zvláště oceniti a že zejména pokud se týče předběžného vzdělání jak školského, tak odborného, vyrovnají se úplně kancelářskému úřednictvu a že v důsledku toho jest zcela spravedlivo, aby dostalo se jim stejné odměny. A to má právě tento zákon na mysli.

Osnova zavádí 13 platových stupňů, jež se přesně rovnají základním platům 4 nejnižších hodnostních tříd, t. j. XI. hodnostní třídou, druhý stupeň počínajíc a VIII. hodnostní třídou čtvrtý stupeň končíc. Kromě toho dostává 'se jim stejných místních a drahotních přídavků jako úředníkům státním příslušné hodnostní třídy.

Není tudíž mezi vrchními strážmistry a státními úředníky, pokud se týče požitků rozdílu, rozdíl spočívá pouze v tom, že nejsou zařaděni do hodnostních tříd.

Dosavadní osobní přídavky částkou 500 Kč stanovené v § 11 zákona č. 186 Sb. z. a n. r. 1920 zůstávají v platnosti pouze pro vrchní strážmistry zařaděné do II. platové stupnice.

Pokud se týče propočtení služební doby provede se pro vrchní strážmistry tak, aby vztahovalo se již na požitky stanovené v článku I. tohoto zákona.

Poslední odstavec posléze uvedeného článku zavdal příčinu k četným námitkám, a to v tom smyslu, aby ustanovení jeho, podle něhož možno četnické vrchní strážmistry, kteří byli z jakékoliv příčiny zproštěni funkce velitelů stanic (okresů), nebo rovnocenné služby, nebylo použito k persekucím nebo šikanám, tudíž vexatoricky.

Zástupce ministerstva vnitra prohlásil, že nadřízené úřady v žádném případě tak neučiní a že v každém podobném případě má postižený právo odvolati se cestou služební k nadřízeným úřadům.

Sociálně-politický výbor vyslovil dále přání, aby také vedlejší požitky vrchních strážmistrů byly upraveny a aby při jmenování vrchních strážmistrů bylo přihlíženo k déle sloužícím strážmistrům a to individuelním jmenováním.

Sociálně-politický výbor navrhuje schválení zákona ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou (tisk č. 1404).

V Praze, dne 11. července 1922.

R. Jaroš v. r.,
předseda.

Rudolf Pánek v. r.,
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor v plném znění připojuje se k usnesení sociálně-politického výboru senátu a doporučuje schválení osnovy zákona ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou dne 28. června 1922 (tisk čís. 1404).

V Praze, dne 11. července 1922.

Frant. Zimák v. r.,
předseda.

Josef V. Klečák v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP