Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1441.

Zpráva

I. výboru sociálně-politického,
II. výboru ústavně-právního,
III. výboru zdravotního,
IV. výboru rozpočtového

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1402)

k vládnímu návrhu zákona,

kterým se upravuje výslužné lékařů obecních a obvodních přeložených na odpočinek před účinností zákona ze dne..........., č......... Sb. z. a n., kterým se doplňují a částečně v činnost uvádějí ustanovení zákona ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., jímž stát přejímá výkony zdravotně-policejní, jakož i zaopatřovací požitky pozůstalých po obecních a obvodních lékařích zemřelých před účinností zákona zprvu uvedeného.

I.

Výbor sociálně-politický pojednal o zmíněném usnesení poslanecké sněmovny ze dne 17. května 1921 a navrhuje jeho schválení ve znění, přijatém poslaneckou sněmovnou a obsaženém v tisku č. 1402.

V Praze, dne 11. července 1922.

J. Jílek v.r,
předseda.

R. Jaroš v.r.,
zpravodaj.

I.

Ústavně-právní výbor projednal osnovu vládní ve své schůzi dne 12. července 1922 a doporučuje senátu, aby schválil návrh zákona tak, jak na něm usnesla se poslanecká sněmovna ve 158. schůzi dne 28. června 1922.

V Praze, dne 12. července 1922.

Dr. Soukup v.r,
předseda.

Dr. Adolf Procházka v.r.,
zpravodaj.

III.

Zákon aspoň z části odčiňuje křivdu, páchanou právě na těch, kteří neměli by podobné křivdy prožívati. Málo kdo ovšem kdy věděl, jak těžkým bylo stáří obecních a obvodních lékařů a jak těžkým, přímo bolestným a zoufalým byl život pozůstalých vdov a sirotků po lékařích. Či snad pense 800, snad nejvýše 1400 korun měla stačiti ku krytí existence sestárlého lékaře, případně má snad stačiti 100 korun měsíčně vdově po lékaři? Jistě, že nikoliv! I kdyby zde nebylo pocitu povinnosti, tedy pocit lidskosti musí nás vésti k tomu, abychom od- stranili křivdu minulosti i přítomnosti.

Výše uvedený zákon činí tak aspoň z části. Neodstraňuje úplně nedostatky zákonů minulých. Bude povinností naší, abychom v době příští plně odstranili veškeré nedostatky. Jenom tím dosáhneme, že jeden každý lékař s daleko ještě větší energií vrhne se v boj proti všemu, co ohrožuje zdraví občanstva v republice československé.

Zdravotní výbor u vědomí, že zdravý lid je základem přítomnosti i budoucnosti, vřele doporučuje přijetí navrženého zákona ve znění, schváleném poslaneckou sněmovnou dne 28. června 1922.

V Praze, dne 11. července 1922.

J. Babka v.r,
předseda.

Jos. V. Klečák v.r.,
zpravodaj.

IV.

§em 20. novely k obecnímu zřízení ze dne 7. února 1919, čís. 76 Sb. z. a n. slíbeno převzetí zdravotní služby obcí státem; zákon ze dne 15. dubna 1920, č. 332 Sb. z. a n., toto převzetí podrobně provádí. Avšak účinnost tohoto zákona měla nastati teprve později.

Ministerstvo veřejného zdravotnictví a tělesné výchovy předložilo Národnímu shromáždění osnovu zákona (č. tisku 3676 sněm.), jímž účinnost některých ustanovení onoho zákona má ihned nastati. Zejména stát přejímá obecní a obvodní lékaře do státní služby. Důsledkem toho předložilo totéž ministerstvo Národnímu shromáždění i další osnovu zákona č. tisku 2363 sněm., jímž stát přejímá i zaopatřovací platy takových lékařů a jejich vdov i sirotků, pokud nároky jejich vznikly před účinností tohoto navrženého zákona.

Současně základ pro vyměření těchto zaopatřovacích platů zvyšuje se na míru, odpovídající dnešním drahotním, poměrům; a to přiznává, se lékařům těm základní služné X. hodnostní třídy prvého stupně, požitky pak k němu se vypočítají dle povšechných zásad pro státní úředníky.

Zásady tyto osnova zákona v podrobnostech pak rozvádí podle zvláštních poměrů jednotlivých zemí a obcí.

Náklad, jehož bude vyžadovati převzetí, odhaduje se přibližně asi na 3,300.000 Kč. K tomu přistupují pak pense a podpory z milosti částkou asi 133.000 Kč.

Na úhradu převezme stát jmění pensijních fondů obecních a obvodních lékařů v Čechách a jiných fondů veřejných k stejnému účelu určených, z nichž se dosavadní požitky oněch osob částkou roční asi 230,000.000 Kč vyplácely, takže zbytek nákladu asi 3,200.000 Kč zůstávají pro státní potřeby.

Poslanecká sněmovna. schválila tuto osnovu zákona ve své schůzi dne 28. června 1922. V důsledku převzetí zdravotní služby státem a uznávaje veliký sociální význam osnovy, navrhuje i výbor rozpočtový její přijetí.

V Praze, dne 11. července 1922.

Frant. Zimák v.r,
předseda.

Dr. J. Karas v.r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP