Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1922.

I. volební období.

5. zasedání.

Tisk 1456.

Zpráva

kulturního výboru

o vládním návrhu zákona o československé komisi astronomické, geodetické a geofysikální. (Tisk 1413.)

Vědecké výzkumy astronomické, geodetické a geofysikální, ježto se týkají celé zeměkoule a jejího poměru k sluneční soustavě, vyžadují mezinárodní součinností, která byla organisována nebo-li uspořádána již roku 1864, za účasti bývalého Rakouska, Po válce obnovuje se tato mezinárodní organisace, k níž též náš stát je zavázán přistoupiti, K tomu cíli zřídilo ministerstvo školství a národní osvěty r. 1920 prozatímní komisi odborníků, aby vypracovala >Základní řád< pro komisi řádnou, která by byla založena na zákonném podkladě.

Proto předkládá vláda návrh zákona o československé komisi astronomické, geodetické a geofysikální, Kulturní výbor v zasedání dne 11.července 1922 schválil tuto předlohu a doporučuje její schválení senátu.

Jen ku §u 1 připojil, podle přání zástupce ministerstva veřejných prací, dodatek, kterým se vymezuje obor působnosti této komise tak, aby bylo i z textu zákona patrno, že nemá zasahovati v obor ministerstva veřejných prací, což se pří čistě theoretickém a mezinárodním poslání této komise samo sebou rozumí.

Zákon

ze dne............

o československé komisí astronomické, geodetické a geofysikální.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Československá komise astronomická, geodetická a geofysikální jest vědecký sbor, podřízený ministerstvu školství a národní osvěty, se sídlem v Praze. Jejím úkolem jest organisovati vědeckou práci v oboru astronomie, vyšší geodesie a geofysiky, zejména v otázkách rázu mezinárodního. Na praktické upotřebení těchto věd pro účely technické a národohospodářské ve všech směrech působnost komise se nevztahuje.

§ 2.

Organisace československé komise astronomické, geodetické a geofysikální bude upravena >Základním řádem<, který bude vydán nařízením.

Členy komise jmenuje ministr školství a národní osvěty na dobu funkčního období, nebo na zbytek funkčního období, Funkční období členů komise trvá šest let,

Činovníky komise volí ze svého středu na dobu dvou let nebo na zbytek tohoto období plenární schůze.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinností dnem vyhlášení.

Provede jej ministr školství a národní osvěty v dohodě s ministrem věcí zahraničních.

V Praze, dne 11. července 1922.

Josef Smrtka v. r.,
předseda.

Dr. F. Mareš v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP