Senát Národního shromáždění R. Č. r. 1922.

I. volební období.

6. zasedání.

Tisk 1547.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 3943),

jímž se co do dávek veřejných poskytují výhody pro stavbu budov obytných a provozních (tisk 3952).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 184. schůzi dne 19. a 20. prosince 1922 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne............,

jímž se co do dávek veřejných poskytují výhody pro stavbu budov obytných a provozních.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Platnost zákona ze dne 3. března 1921, čís. 102 Sb. z. a n., rozšiřuje se na stavby (§§ 1 a 2 cit. zák.), s nimiž bude v roce 1923 započato a které budou v tomto roce buď dokončeny anebo v nichž bude po roce 1923 náležitě pokračováno, avšak s odchylkou, že daně prostá mimořádná amortisace činí u budov obytných 50% a u budov provozních 35%.

§ 2.

Převede-li se úplatně stavba, stran které platí daňová výhoda podle předcházejícího paragrafu, do 3 let po úplném dokončení, jest prvý takový převod osvobozen od poplatku nemovitostního.

Jde-li o přestavbu, přístavbu nebo nástavbu, jest osvobozena ta část hodnoty celé budovy, o níž se prokáže, že připadá na tuto částečnou stavbu.

Strana má žádati za osvobození nejpozději v neprodlužitelné lhůtě 30ti dnů po dodání platebního rozkazu na poplatek nemovitostní z příslušné převodní smlouvy, k vyměření poplatků včas ohlášené, a k žádosti připojiti v prvopise nebo ověřeném opise potřebné doklady. Nebyla-li převodní smlouva ohlášena k vyměření poplatku včas, počíná se 30ti-denní lhůta dnem po jejím sjednání.

Nemůže-li důkaz o splnění podmínek osvobození býti proveden ve lhůtě uvedené v předcházejícím odstavci, budou poplatky vyměřeny s vyloučením osvobození. Jestliže by však žádost včas podaná byla v tříleté lhůtě doplněna, bud poplatek vrácen nebo odepsán.

Zaniknou-li daňové výhody podle §u 1, odst. posledního, zákona ze dne 3. března 1921, čís. 102 Sb. z. a n., zanikne také nárok na osvobození od poplatku převodního a poplatek se předepíše podle jinakých ustanovení. Majetník stavby, jenž ji použije k účelům odporujícím jejímu věnování, jest povinen ohlásiti to v osmi dnech úřadu, u něhož byla žádost za osvobození od poplatků podána; neučinili tak, předepíše se mu pokuta ve výši sleveného poplatku a může mu kromě toho býti uložena pořádková pokuta do 100.000 Kč.

Bližší ustanovení budou vydána nařízením.

§ 3.

První převody staveb v §u 1 tohoto zákona uvedených jsou osvobozeny od dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí, jestliže převod stal se v době tří let od dokončení stavby.

Osvobození převodu stavebních parcel od dávky z přírůstku hodnoty nemovitostí podle §u 1, odst. 2, čís. 4, zákona ze dne 30. března 1920, čís. 209 Sb. z. a n., rozšiřuje se na převody stavebních parcel v letech 1922 a 1923, jestliže parcel těch bude v plné výměře dle stavebních řádů přípustné použito ke stavbám podle tohoto zákona, dále podle zákona ze dne 3. března 1921, čís. 102 Sb. z, a n. nebo podle zákonů o stavebním ruchu.

§ 4.

Zákon tento, jehož provedením se pověřují ministr financí a ministr spravedlnosti, nabývá účinnosti dnem vyhlášení.

Tomášek, v. r.,

předseda.

Dr. Jan Říha, v. r.,

sněmovní tajemník.

J. Marek, v. r.,

zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP