Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1923.

I. volební období.

6. zasedání.

Tisk 1581.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne.....1923

o přesunu příslušnosti ve věcech vyvlastnění na Slovensku a v Podkarpatské Rusi podle zák. čl. XLI:1881.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Působnost ve věcech vyvlastnění podle zák. čl. XLI:1881, kterou mělo na Slovensku a v Podkarpatské Rusi podle čl. XVIII:1889 ministerstvo obchodu, přechází na ministerstvo vnitra s těmi odchylkami:

1. práva vyvlastňovací podle §u 5 zák. čl. XLI:1881 usídlí ministerstvo vnitra v dohodě s příslušným odborným ministerstvem,

2. povolení k předběžným pracím podle §u 7, odst. 1, téhož zák. čl. udílí příslušné odborné ministerstvo,

3. požární obvod a bezpečnostní opatření podle §u 18 téhož zák. čl. ustanovuje ministerstvo železnic,

4. o rekursu podle §u 20, odst. 2, téhož zák. čl. rozhoduje při železnicích ministerstvo železnic a při vodních cestách ministerstvo veřejných prací,

5. dočasné vyvlastnění práva výčepního podle §u 81 téhož zák. čl. nařizuje ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem obchodu,

6. povolení k zabrání nemovitostí podle §u 86 téhož zák. čl. udílí příslušné odborné ministerstvo.

§ 2.

Nařízení ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 4. září 1920, č. 59/1920 (1750 res. pl.), o dočasné úpravě příslušnosti ve věcech vyvlastnění pozbývá platnosti.

§ 3.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr vnitra v dohodě se zúčastněnými ministry.

Důvodová zpráva.

Na území dříve uherském bylo ve věcech vyvlastnění podle zák. čl. XLI:1881 o vyvlastnění původně příslušno ministerstvo veřejných komunikací, které zák. čl. XVII I: 1889 bylo přeměněno v ministerstvo obchodu.

Pro Slovensko vydal sice ministr s plnou mocí pro správu Slovenska na základě §u 14 zákona ze dne 10. prosince 1918, č. 64 Sb. z. a n., zvláštní nařízení ze dne 4. září 1920, č. 59/1920 (1750 res. pl.) o dočasné úpravě příslušnosti ve věcech vyvlastnění, kterým příslušnost ve zmíněné věci byla až do další úpravy zákonné přenesena na ministerstvo vnitra.

Jelikož však nařízení toto má platnost pouze pro Slovensko a na území Podkarpatské Rusi, příslušnost ve věcech vyvlastnění nebyla jinak zákonem upravena, zůstalo ve věcech vyvlastnění na území Podkarpatské Rusi příslušným ministerstvo obchodu.

V Čechách, na Moravě a ve Slezsku pak je ve všech případech, ve kterých příslušnost není přikázána úřadu jinému, příslušno ministerstvo vnitra, aby v nejvyšší stolici rozhodlo o vyvlastnění, a ministerstvu obchodu jest agenda vyvlastnění přirozeně zcela cizí, pročet doporučuje se, aby působnost ve věcech vyvlastnění byla také na Slovensku a v Podkarpatské Rusi soustředěna u ministerstva vnitra.

Co do podrobností se uvádí:

K §u 1.

Nařízení ministra s plnou mocí pro správu Slovenska ze dne 4. září 1920, č. 59/1920 (1750 res. pl.), platí pouze pro Slovensko, a byla tamtéž nařízením tímto otázka příslušnosti ve věcech vyvlastnění, přenesené na ministerstvo vnitra, řešena prozatím způsobem vyhovujícím. Jest třeba, aby otázka tato byla i pro území Podkarpatské Rusi jednotně rozřešena.

To se má provésti tím, že se příslušnost rozhodovati podle zák. čl. XLI: 1881 (všeobecného zákona vyvlastňovacího) v nejvyšší stolici přenáší na ministerstvo vnitra s některými odchylkami, kdežto ve všech případech, kdy podle speciálních zákonů rozhoduje na Slovensku a v Podkarpatské Rusi jiný úřad, než ministerstvo vnitra, působnost onoho úřadu tímto zákonem zůstane nedotčena.

Odchylky, o něž jde, totiž že právo vyvlastňovací podle § 5, zák. čl. XLI:1881, na základě něhož podnik může se o vyvlastnění ucházeti, udílí ministerstvo vnitra v dohodě s příslušným odborným ministerstvem a že dočasné vyvlastnění práva výčepního podle §u 81 téhož zák. čl. nařizuje ministerstvo vnitra v dohodě s ministerstvem obchodu, jsou navrženy v zájmu věci.

Další odchylky navržené pod č. 2, 3, 4 a 6, podle nichž rozhoduje příslušné odborné ministerstvo, navrhují se z té příčiny, že v podobných případech v Čechách, na Moravě a ve Slezsku rozhodují odborná ministerstva a nikoliv ministerstvo vnitra.

Ku konci se uvádí, že zákonem tímto nemá pro budoucnost býti prejudikováno jinaké úpravě příslušnosti ve věcech vyvlastnění speciálními zákony.

K §u 2.

Ustanovení §u tohoto jest pouhým důsledkem ustanovení § 1.

K §u 3.

Znění §u 3, totiž že zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a nikoliv 30 dnů po jeho vyhlášení, navrhuje se z té příčiny, aby co nejdříve byla odstraněna nesrovnalost ta, že jmenovitě na Podkarpatské Rusi jsou nuceny o vyvlastnění rozhodovati úřady, kterým působnost tato jest cizí.

Vláda projevuje přání, aby tento návrh zákona byl v obou sněmovnách Národního shromáždění přikázán výboru ústavně-právnímu k podání zprávy ve lhůtě 14 dnů.

V Praze, dne 8. března 1923.

Náměstek předsedy vlády a ministr vnitra:

Malypetr v. r.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP