Senát Národního shromáždění R. Čs. r.1923.

1. volební období.

7. zasedání.

Tisk 1600.

Zpráva

I. zahraničního výboru,

II. národohospodářského výboru

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1567) o vládním návrhu,

kterým předkládá se Národnímu shromáždění obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podepsaná v Lisaboně dne 11. prosince 1922.

Schvalovací usnesení.

Obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Portugalskou podepsaná v Lisaboně dne 11. prosince 1922 se schvaluje.

I.

Obchodní styky s republikou Portugalskou včetně sousedních ostrovů Madeiry, Porto Santo a Azory vyvíjely se od počátku naší republiky celkem utěšeně až do roku 1921, ježto konkurence našeho státu tehdejšími tarify nebyla podvázána přes to, že nebylo mezi oběma smluvními státy zvláštní úmluvy.

Teprve zavedením cel minimálních a maximálních v Portugalsku, z nichž prvnější rovnala se dosavadním, poslednější však byla dvojnásobně vysoká, způsobená nutnost úpravy zvláštní dohodou, ježto různým státům jako Anglii, Francii, Belgii atd., se kterými Portugalsko nalézalo se ve stavu smluvním, propůjčeny výhody tarifů minimálních, kdežto na naše zboží aplikován tarif maximální ještě k tomu zvýšeny a doplněný roku 1922. Tak došlo ku smlouvě přítomné, jež uzavřena byla dne 11. prosince 1922 a platnosti nabýti měla 1. lednem 1923 v Portugalsku, pročež vláda naše viděla se nucena uvésti smlouvu tu současně v platnost, ovšem jen prozatímně, na základě zmocňovacího zákona.

Co do formální stránky sestává přítomná smlouva ze dvou stejných exemplářů podepsaných jednak naším, jednak portugalským zmocněncem, spočívá na zásadě nejvyšších výhod a totéž budoucích, které by propůjčil snad jeden z obou kontrahentů státu třetímu a to tak, že platiti má minimální sazebník. Přitom vyjmuty z této zásady z naší strany státy sousední, které vedle mírových smluv St. Germainské a Trianonské (článek 222 případně kongruentní článek 205) požívají zvláštní výhody specielní úpravy celní, a ze strany státu Portugalského Španělsko a Brazílie.

Mimo to povoluje se navzájem dovoz zboží buď bez obmezení a to při určitých druzích zboží, bud dle ročních kontingentů, jichž čísla značí nejvyšší hranicí, a uznává i zaručuje se a to bez výhrady rovněž navzájem ochrana označení vín portugalských Porto a Madeira z okresů Douro a Madeiry s jedné, a piva Plzeňského z okrsku města Plzně se strany druhé jakož i ochrana nekalé soutěže.

Platí pak na jeden rok a prodlužuje se mlčky potud, pokud nebyla tou kterou stranou čtvrtletně vypovězena.

Vzhledem k tomu navrhuje zahraniční výbor senátu schválení této smlouvy a při jetí schvalovacího usnesení ve znění shodném s poslaneckou sněmovnou.

V Praze dne 11. dubna 1923,

Antonín Svěcený v. r.,

předseda.

JUDr Luděk Krupka v; r.,

zpravodaj.

II.

Obchodní styky republiky Československé s republikou Portugalskou nutně vyžadovaly uzavříti obchodní smlouvu mezi oběma státy. Jednání o smlouvě této začalo s portugalskou vládou již v prosinci 1921. Poněvadž několikráte změnila se situace jednání, kterému československá vláda věnovala největší pozornost, byly návrhy smlouvy měněny, až došlo k podpisu smlouvy dne 11. prosince 1922 v Lisaboně. V platnost vstoupila obchodní dohoda v Portugalsku publikací v Diario do Governo 31. prosince 1922. V republice Československé dohoda ta byla uvedena zatímně v platnost vládním nařízením, vydaným na základě zmocňovacího zákona, s výhradou konečného schválení Národního shromáždění. Je nutno, aby dohoda obchodní mezi republikou Československou a republikou Portugalskou byla schválena; z důvodu toho navrhuje národohospodářský výbor, aby uvedené usnesení poslanecké sněmovny bylo senátem Národního shromáždění schváleno beze změny.

V Praze, dne 11. dubna 1923.

Václav Donát v. r.,

předseda.

Č. J. Lisý v. r.

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP