Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1923.

1. volební období.

7. zasedání.

Tisk 1639.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 3963),

jímž se mění, po případě doplňují některá ustanovení zákona o úpravě služebních požitků čs. vojska ze dne 19. března 1920, č. 195 Sb. z. a n. a jímž se vláda zmocňuje, aby provedla propočítání služební doby vojenským gážistům podle zásad, stanovených pro státní zaměstnance zákonem ze dne 9. dubna 1920, č. 222 Sb. z. a n. a prováděcího nařízení, vydaného k tomuto zákonu (tisk 4117).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 208. schůzi dne 8. května 1923 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne............................................................................,

jímž se mění, po případě doplňují některá ustanovení zákona o úpravě služebních požitků čs. vojska ze dne 19. března 1920, č. 195 Sb. z. a n. a jímž se vláda zmocňuje, aby provedla propočítání služební doby vojenským gážistům podle zásad, stanovených pro státní zaměstnance zákonem ze dne 9. dubna 1920, č. 222 Sb. z. a n. a prováděcího nařízení, vydaného k tomuto zákonu.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Článek I.

Ustanovení § 5 zákona ze dne 19. března 1920, č. 195 Sb. z. a n. odst. 9., bod 4, 5 a 6 se zrušují a nahrazují bodem 4 a 5 takto:

4. Do skupiny IV. patří důstojníci řadové služby. Pojem řadové služby určí se blíže vládním nařízením.

5. Roztřídění důstojnictva (vojenského úřednictva) do V. a VI. postupové skupiny bude provedeno vládním nařízením.

Článek II.

Ustanovení § 5 řečeného zákona odst. 9, bod 7, pozměňuje se na bod 6 a doplňuje takto:

6. Absolventům tří ročníků bývalých vojenských akademií ve skupině II., IV., V. a VI., zkrátí se čekací lhůta v XI. hodnostní třídě o dva roky, těm pak, kteří za světové války již po dvou letech studia vyšli z vojenské akademie, jako důstojníci, o jeden rok.

Článek III.

Ustanovení § 5, poslední odstavec shora uvedeného zákona se zrušuje.

Článek IV.

Ustanovení § 6 jmenovaného zákona, bod A-1 b se zrušuje a nahrazuje tímto ustanovením:

b) Válečná léta. Za každý kalendářní rok 1915 až 1919, v němž byl gážista aspoň po 6 měsíců v činné službě nebo v zajetí, přičítá se půl roku pro postup do vyšších požitků; v kalendářním roce 1914 stačí k tomu, byl-li gážista ode dne nastoupení do činné služby po vyhlášení mobilisace v činné službě (v zajetí) nejméně 4 měsíce, 15 dní.

Článek V.

Ustanovení § 6 jmenovaného zákona, bod A doplňuje se tímto bodem 4.:

4. Čekatelské lhůty, pokud byly zavedeny nebo jsou zaváděny v kategorii důstojnictva (vojenského úřednictva), o niž jde, určí se vládním nařízením.

Článek VI.

Ustanovení §u 6 jmenovaného zákona, bod B-c se zrušuje a nahrazuje tímto:

c) kromě toho započítají se ještě léta od dokonaného 20. roku věku vyjma dobu podle písmeny a) odst. B již započítanou jakožto doba služební.

Mimo to se započítá těm, kteří byli za války povoláni do zbraně ještě před dovršením 20. roku věku, služební doba ode dne nastoupení vojenské služby.

Článek VII.

Ustanovení § 6 jmenovaného zákona, poslední odstavec se zrušuje a nahrazuje těmito dvěma odstavci:

Z pravidel pod A a B uvedených vyloučen je čas, ztrávený v některé hodnosti, preterováním z trestu, na dovolené s čekaným nebo bez požitků, v příkaznosti, v řízení čestném a před disciplinárním výborem, skončilo-li potrestáním, v řízení trestním, počínajíc vyhledávacím řízením (přípravným vyšetřováním nebo vyšetřováním), skončilo-li odsouzením a v trestní vazbě soudní; ustanovení tato platí i při počítání doby pro postup do vyšších požitků podle § 5.

Výjimku činí jenom vojenští gážisté, jimž byla udělena dovolená s čekaným pro zranění nepřátelskými zbraněmi nebo pro úraz (poruchu zdraví), k němuž přišli, vykonávajíce činnou službu a jimž byl po tuto dovolenou přiznán a poukázán příplatek za zranění neb osobní příplatek za poruchu zdraví.

Článek VIII.

Ustanovení § 7 doplňuje se novým bodem f) takto:

f) Ustanovení o prvním propočítání služební doby vojenským gážistům ve výslužbě, aktivovaným na dobu potřeby, určí se vládním nařízením.

Článek IX.

Ustanovení § 13 řečeného zákona se zrušuje a nahrazuje tímto ustanovením:

Ostatní mužstvo, totiž poddůstojníci, jimž vojenská služba není povoláním a mužstvo bez hodnosti, mají nárok na denní plat (žold), stravu, chléb, ubytování, ošacení a kromě toho na vedlejší požitky, určené zvláštními ustanoveními.

Článek X.

Ustanovení § 17 řečeného zákona se zrušuje a nahrazuje takto:

Vojenské osoby, jež jsou povinny platiti kolkové poplatky z kvitancí, jsou jich až. do dalšího ustanovení zproštěny; tyto dávky převezme až na další státní pokladna.

Vojenské osoby, o nichž jedná tento zákon, nejsou až na další podrobeny taxám a poplatkům ze jmenování a povýšení.

Článek XI.

Vláda se zmocňuje, aby v mezích zákona ze dne 9. dubna 1920, č. 222 Sb. z. a n. o propočítání služební doby státních zaměstnanců a prováděcích předpisů k němu vydaných provedla ku dni 1. ledna 1921 propočítání služební doby oněch vojenských gážistů, na něž se vztahuje zákon ze dne 19. března 1920, č. 195 Sb. z. a n. a kteří byli ustanoveni před účinností posléze uvedeného zákona.

Článek XII.

Vláda se zmocňuje, aby v mezích zásad obsažených v předpisech provádějících zákon ze dne 9. dubna 1920, číslo 222 Sb. z. a n. o propočítání služební doby státních zaměstnanců, započítala vojenským gážistům čs. vojska, vyžaduje-li to služební zájem, a mají-li potřebnou kvalifikaci, do postupu do vyšších požitků ony doby neb jejich části, které dle dosavadních předpisů nebyly do tohoto postupu započitatelny.

Toto ustanovení vztahuje se i na legionáře, kteří setrvali v činné službě vojenské, tehdy, byli-li vzhledem k ustanovení § 7 b) zákona ze dne 19. března 1920, čís. 195 Sb. z. a n. poškozeni tím, že jim nebyla plně započtena doba legionářská, započitatelná podle zákona ze dne 24. července 1919, č. 462 Sb. z. a. n., léta válečná a z let fysických doba efektivně ztrávená ve vojenské službě před vstupem do legií.

Článek XIII.

Zákon nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr národní obrany i financí v dohodě s ostatními zúčastněnými ministry.

Tomášek v. r.,
předseda.

Dr. Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Marek v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP