Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1923.

I. volební období.

7. zasedání.

Tisk 1656.

Zpráva

imunitního výboru

o žádosti zemského soudu v Opavě ze dne 6. dubna 1923 za souhlas ku stíhání senátora Františka Linka pro přečin dle § 300 a 305 tr. z. a pro přestupek dle § 308 tr. z. (č. 6613/23).

Dne 18. I. 1923 konala se ve Vítkově veřejná schůze s programem o požadavcích nezaměstnaných vůči státu, zemi a obci. Na schůzi mluvil jako první řečník senátor František Link, který vysvětloval posluchačům příčiny nezaměstnanosti a její následky, kritisoval postup vlády koaliční, která zamítla návrh německých sociálně-demokratických poslanců, aby byla podpora zvýšena a vyplácena všem nezaměstnaným dělníkům. Týž vinil vládu z jednostrannosti, neboť jak prý se sám přesvědčil, provádějí se nouzové stavby pouze v okresích českých, v okresích německých se však nepodniká ničeho a tyto jsou úmyslně zanedbávány. (§ 300 tr. z.).

Dále uvádí řečník, že se vydávají špatné zákony a nařízení, které bývají v podřízených úřadech libovolně vykládány, čímž roztrpčení lidu roste a vláda požívá u něho úplně nedůvěry. (§ 300 tr. z.).

Řečník vybízí shromážděné, aby šli po příkladu anglického dělnictva demonstrovati před zemskou správu politickou do Opavy a neodešli dříve, dokud jim nebude úplně vyhověno. (§ 305 tr. z.).

Konečně vypravuje posluchačům, že ze stále rostoucí reakce lze seznati, že dle všeho není nová válka daleka (§ 308 tr. z.) a klade shromážděným na srdce, aby, budou-li povoláni do zbraní a budou-li míti flinty v rukou, byli si toho vědomi, proti komu mají zbraně obrátiti. (§305 tr. z.).

V uvedených výrocích spatřuje státní zastupitelství skutkovou podstatu jednak přečinu dle § 300 a 305 tr. z., jednak přestupku dle § 308 tr. z. a žádá proto zemský soud v Opavě za vydání senátora Frant. Linka.

Imunitní výbor mohl jen v posléze uvedeném výroku, kterýmž senátor Link klade shromážděným na srdce, aby, budou-li povoláni do zbraně a budou-li míti flinty v rukou, byli si toho vědomi, proti komu mají zbraně obrátiti, spatřiti skutkovou podstatu přečinu dle § 305, a jelikož není žádné příčiny, pro kterou by jmenovaný senátor vydán býti měl, činím návrh, aby žádosti zemského soudu v Opavě ze dne 6. dubna 1923 za vydání senátora Linka pro přečiny dle § 300 a 305 tr. z., jakož i pro přestupek dle § 308 tr. z. bylo potud vyhověno, že se dává souhlas ku stíhání senátora Františka Linka pouze pro přečin 305 tr. z. spáchaný tím, že kladl shromážděným na srdce, aby, budou-li povoláni do zbraně a budou-li míti flinty v rukou, byli si toho vědomi proti komu mají zbraně obrátiti.

V Praze, dne 8. května 1923.

Kouša v. r.,
místopředseda.

Dr. Stránský v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP