Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1923.

I. volební období.

7. zasedání.

Tisk 1684.

Zpráva

I. výboru živnostensko-obchodního,

II. výboru rozpočtového,

III. výboru zahraničního

k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1632) o vládním návrhu,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění obchodní úmluva mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským, podepsaná v Haagu, dne 20. ledna 1923.

I.

Obchodní úmluva mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským byla 20. ledna 1923 v Haagu dojednána a podepsána. Smlouva je založena v zásadě na principu nejvyšších výhod. Pro náš obchod je významno, že všechna ustanovení této obchodní úmluvy vztahují se také na nizozemské kolonie. K obchodní smlouvě je připojen protokol, jenž obsahuje ustanovení, týkající se povolovacího režimu v dovozu a vývozu. Poněvadž tato úmluva obchodní je pro republiku Československou nutna a výhodna, navrhuje živnostensko-obchodní výbor, aby obchodní úmluva s protokolem k ní připojeným a schvalovací usnesení byly senátem schváleny ve znění přijatém poslaneckou sněmovnou, jak jest otištěno v sen. tisku č. 1632.

V Praze, dne 6. června 1923.

Jan Jílek v. r.,

předseda.

Č. J. Lisý v. r.,

zpravodaj.

II.

Obchodní úmluva mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským podepsaná v Haagu dne 20. ledna 1923 a předložená Národnímu shromáždění, nevybočuje z rámce obvyklého při uzavírání našich obchodních úmluv s jinými státy, zejména obsahuje také doložku největších výhod a. je ve shodě se smlouvami mírovými, pokud jimi použití této doložky jest omezeno.

V náhradu za to, že pro náš vývoz do Nizozemska jsou již zrušena všechna mimořádná obmezující opatření z dob válečných, přiznává úmluva některé zvláštní výhody pro dovoz z Nizozemska k nám. Proti těmto výhodám nebyl projeven odpor z dotčených výrobních kruhů ani co do výběru zboží, jež má k nám býti dováženo volně, ani proti výší kontingentu jiných druhů zboží, pro něž má platiti volný dovoz do určitého množství.

Úmluva učiněna na rok a prodlužuje se na další stejnou dobu pokaždé, když nebude alespoň 6 měsíců předem vypovězena.

Rozpočtový výbor navrhuje, aby senát projevil svůj souhlas s předloženou obchodní úmluvou.

V Praze, dne 29. května 1923.

Dr Karas v. r.,

místopředseda.

Dr Vl. Fáček v. r.,

zpravodaj.

III.

Zahraniční výbor senátu jednal ve schůzi dne 29. května 1923 o usnesení poslanecké sněmovny, tisk 1632, souhlasí s obchodní úmluvou, jež byla sjednána mezi republikou Československou a královstvím Nizozemským a podepsána, v Haagu dne 20. ledna

1923 a doporučuje proto senátu schváliti tuto obchodní úmluvu i s protokolem z téhož dne k ní připojeným, ve znění přijatém sněmovnou poslaneckou ve schůzi dne. 4. května 1923, jak uvedena jest v tisku senátu č. 1632.

Důvodová zpráva.

Obchodní styk naší republiky s královstvím Nizozemským jest dosti čilý. V prvém pololetí r. 1922 vyvezli jsme do Nizozemí zboží za 239,6 milionů Kč a dovezli odtud za 275,2 miliony Kč zboží.

Poněvadž Nizozemsko jako stát svobodného obchodu zrušilo ihned po ukončení světové války všechna mimořádná opatření zavedená za války, pokud se týče dovozu a vývozu, jest náš vývoz do Nizozemí volným a podléhá pouze mírným nizozemským dávkám.

Naproti tomu jest dovoz z Nizozemí do republiky Československé omezen všeobecnými předpisy povolovacími a ohlašovacími.

Bylo proto nutno zjednati mezi oběma státy jistou rovnováhu ve výměně zboží

a poskytnouti jisté výhody pro dovoz nizozemského zboží k nám.

Za tím účelem rozděleno zboží k nám dovážené na 3 skupiny, skupinu volného dovozu, poznačenou v listině A), zboží kontingentovaného v listině B) a zboží, při němž zavazujeme se k větší ochotě v povolování dovozu.

Obchodní smlouva jest založena na principu nejvyšších výhod a upravuje otázku zacházení s příslušníky obou smluvních stran, jich právní postavení, zásadu paritní v oboru daňovém, dále stanoví právní postavení různých obchodních společností, vzájemné nakládání se zbožím na základě nejvyšších výsad, upravuje otázku obchodních vzorků a stanoví dobu, od které smlouva nabude účinnosti, jakož i jejího trvání.

Ustanovení protokolu, povahy více administrativní, nabývají účinnosti současně se smlouvou.

Čilé obchodní styky s Nizozemím jsou pro naši republiku výhodny, neboť dovážíme k nám převážně potřebné suroviny na zpracování a vyvážíme hotové výrobky. Jest proto obchodní smlouva s královstvím Nizozemským pro republiku Československou výhodna i potřebna.

V Praze, dne 29. května 1923.

Svěcený v. r.,

předseda.

Josef Lukeš v. r.,

zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP