Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
8. zasedání.
Tisk 1815.
Zpráva
I. zahraničního výboru,
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu, kterým se předkládá Národnímu shromáždění k dodatečnému schválení obchodní dohoda mezi Československou republikou a Spojenými Státy Americkými sjednaná v Praze dne 29. října 1923, uvedená v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 1. listopadu 1923, č. 209 Sb. z. a n. (tisk 1788).
I.
Notou ze dne 21. července 1923 čís. 388 sdělilo vyslanectví Spojených Států Severoamerických naší vládě, že Spojené Státy Severoamerické přejí si vyjednávati o všeobecné smlouvě přátelské, obchodní a o konsulárních právech.
Dne 29. října 1923 byla pak vzájemnou výměnou not uzavřena smlouva upravující obchodní styky mezi Spojenými Státy a republikou Československou a to s platností od 5. listopadu 1923 až do uzavření všeobecné smlouvy mezi oběma státy nebo do 1. ledna 1925. Tato provisorní smlouva, která může býti kdykoli na 30. dnů vypovězena, byla pak na základě ustanovení 1 zákona ze dne 4. července 1923 pod č. 158 vyhlášením ve Sbírce zákonů a nařízení za souhlasu presidenta republiky v prozatímní platnost uvedena.
Smlouvou ze dne 29. října 1923 zaručují si oba státy pro své obchodní styky zacházení dle nejvyšších výhod a to v příčině dovozu, vývozu a povolování, pokud zůstane v platnosti řízení povolovací, tak že ve všech třech směrech oba státy nebudou navzájem postupovati dle méně příznivých podmínek, jaké byly kterékoli jiné cizí zemi přiznány, to však jen s tou odchylkou, že Spojené Státy nemají nároku na ony výhody, které v důsledku hospodářských klausulí byly aneb budou dohodnuty mezi republikou Československou a Rakouskou neb Maďarskem, a republika Československá se nebude dovolávati zvláštních výhod, jež Spojené Státy přiznávají Kubě, jakož i následujícím územím, které tvoří území Spojených Států nebo jsou jeho dependencemi: Aljaška, Tutuila, Samoa, Filipiny, Porto-Rico, Hawaii, Virgin Islands, Guam a oblast Panamského průplavu.
Jak ze statistiky uvedené v důvodové zprávě patrno, nabyly hospodářské styky mezi republikou Československou a Spojenými Státy značného rozsahu a jest jejich úprava v zájmu obou smluvních stran nanejvýše žádoucí. Dosáhnou-li Spojené Státy touto smlouvou značné redukce celních sazeb, jaká byla přiznána francouzskému zboží smlouvou ze srpna r. 1923, nalezne opětně náš vývoz do Spojených Států ochrany proti celním přirážkám a případnému zákazu dovozu, kterých používají Spojené Státy proti všem jiným zemím, které při obchodním styku jim nepřiznávají nejvyšších výhod.
Proto navrhuje zahraniční výbor, aby senát Národního shromáždění republiky Československé stejně jak učinila poslanecká sněmovna ve své 244. schůzi dne 19. prosince 1923 schválil smlouvu tímto usnesením:
Národní shromáždění republiky Československé dodatečně schvaluje obchodní dohodu mezi republikou Československou a Spojenými Státy Americkými sjednanou v Praze dne 29. října 1923.
V Praze dne 6. února 1924.
Ant. Svěcený v. r.,
předseda.
Dr Witt v. r.,
zpravodaj .
II.
Národohospodářský výbor senátu jednal o usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu, tisk senátu 1788, a usnesl se doporučiti senátu, aby obchodní dohadu mezi Československou republikou a Spojenými Státy Severoamerickými sjednanou v Praze dne 29. října 1923, uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 1. listopadu 1923, čís. 209 Sb. z. a n., dodatečně schválil.
V Praze dne 20. února 1924.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
J. Ackermann v. r.,
zpravodaj .