Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

8. zasedání.

Tisk 1816.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu na dodatečné schválení obchodní smlouvy mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska. Tisk 1787.

Schvalovací usnesení:

Obchodní smlouva mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska, podepsaná v Londýně dne 14. července 1923, se dodatečně schvaluje.

I.

Dne 14. července r. 1923 uzavřena byla mezi panem ministrem zahraničních věcí dr Ed. Benešem, jako zástupcem presidenta Československé republiky a panem lordem Curzonezn of Kedlestonem, hlavním státním tajemníkem pro zahraniční věci, jako zástupcem panovníka anglického, obchodní smlouva mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska, kterážto smlouva byla ve Sbírce zákonů a nařízení dnem 30. srpna 1923 pod č. 175 uveřejněna a takto podle zákona ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n., v prozatímní platnost s účinností od 1. září 1923 uvedena.

Smlouva spočívá na zásadě nejvyšších výhod, které se přiznávají příslušníkům, zboží a loděm obou smluvních stran a ta ve všech věcech obchodních a plavebních jak v oboru vývozu, dovozu a průvozu, tak i vůbec ve všem, co se týká celních sazeb a formalit i obchodních úkonů. Nejvyšší výhody přiznávají se také příslušníkům obou smluvních stran v příčině provozování obchodu, živností a zacházení s obchodními cestujícími a jejich vzorky. Pokud se placení daní týče, stanoví se princip formální reciprocity, takže obě strany budou příslušníky strany druhé zdaňovati tak, jako příslušníky své vlastní. Jelikož u nás je dosud v platnosti řízení povolovací, je vázána republika naše při povolování dovozu postupovati vůči Anglii způsobem neméně příznivým, než vůči jakékoliv jiné zemi, a připustiti kontingent, jenž byl rovněž dne 14. července 1923 mezi stranami dohodnut a jest v tisku 1787 podrobně uveden.

Zvláštní ustanovení obsahuje čl. III. jenž dovoluje Anglii uložiti na určité zboží československého původu zvláštní celní sazby, jiné neb vyšší, než vybírá za podobné zboží pocházející z kterékoliv cizí země, a to v případech, kde takové zvláštní celní sazby jsou vybírány na základě platných zákonů anglických, které jsou dány k ochraně britského průmyslu, pakli by tento z důvodu znehodnocení měny nemohl soutěžiti s průmyslem naším, a touto soutěží by mohla býti vážně dotčena zaměstnanost v Anglii.

Anglická vláda se zavazuje, že nepoužije této zvláštní celní ochrany proti republice Československé, pokud neuplynou alespoň 3 měsíce, kdy tento svůj úmysl naší vládě sdělila a této zůstává vyhrazeno smlouvu pak zrušiti tím dnem, kdy zboží našeho původu bude podrobeno zvláštní sazbě.

Smlouva se nedotýká výhod, které budou dohodnuty mezi Československou republikou a Rakouskem nebo Maďarskem v důsledku hospodářských ustanovení mírových smluv, a rovněž nebudou se dovolávati obě strany výhod, které druhá strana sousednímu cizímu státu poskytuje v malém pohraničním styku. Smlouva je závazna na dobu 5 let a prodlužuje se automaticky tak, že může pak býti kdykoliv na jeden rok vypovězena. Indie a jiná samosprávná dominia, kolonie, državy nebo protektoráty a mandátní území britské říše nejsou vázány pětiletou smluvní dobou a mohou smlouvu rozvázati kdykoliv v dvanáctiměsíční výpovědní lhůtě. Smlouva může se totiž rozšířiti na tyto části světové říše britské pouhým oznámením britského diplomatického zástupce v Praze, jímž se sděluje přání anglického panovníka, by smlouva měla takto platnost pro některá z těchto území. Aby však nenastala mezera, určuje se, že ve styku mezi zmíněnými územími s Československou republikou platí již nyní zásada nejvyšších výhod i bez předcházejícího ustanovení, pakli ona území republice Československé de facto nejvyšší výhody přiznávají.

Důležitost smlouvy v ohledu hospodářském je patrna z obrazu znázorňujícího dosavadní vzájemný poměr, jaký jest obsažen v důvodové zprávě. Anglie participuje na našem dovozu nepatrným zlomkem procenta, kdežto Československo dováží do Anglie 7 3/4 % celého britského dovozu, takže obapolný obchodní styk vykazuje značné aktivum pro republiku naši.

Zahraniční výbor pojednav o této obchodní smlouvě ve schůzi konané dne 14. února 1924, usnesl se doporučiti senátu Národního shromáždění republiky Československé, aby obchodní smlouvu mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska, podepsanou v Londýně dne 14. července 1923, dodatečně schválil.

V Praze dne 14. února 1924.

Ant. Svěcený v. r.,
předseda.

Dr Witt v. r.,
zpravodaj.

II.

Dne 14. července 1923 podepsána byla v Londýně obchodní smlouva mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska. Smlouva tato uvedena již dnem 1. září 1923 v prozatímní platnost v obou zemích. Jest platnou na pět roků ode dne, kdy nabude účinnosti. Neoznámí-li však žádná ze smluvních stran druhé straně dvanáct měsíců před uplynutím řečeného pětiletého období, že zamýšlí smlouvu rozvázati, zůstává v platnosti až do uplynutí jednoho roku ode dne, kterého jedna ze smluvních stran ji vypoví.

Uzavření obchodní smlouvy s tak obchodním státem, jako jest Anglie, kterou postaví se obchodní styky obou států na pevný základ, má pro nás neobyčejný význam. Obchod náš s Anglií jest dosti silný, jak ukazují čísla dovozu a vývozu. Tak činil náš vývoz do Anglie:

roku 1921

Kč 2,104,016.535.-

roku 1922

1,346,934.608.-

dovoz z Anglie:

roku 1921

Kč 1,341.597.601.-

roku 1922

651,980,681.-

Vyvážíme hlavně cukr, slad, chmel, minerální vody, pivo, lihoviny, papír, sklo, porcelán, dříví, prádlo.

Dovážíme zboží koloniální, olejnatá semena a suroviny pro výrobu umělých tuků a mýdla, kůži, perleť, rudy, měď, cín a jiné kovy, bavlnu, jutu, vlnu, některé stroje a j.

Smlouva budována jest na základě zásady o poskytnutí nejvyšších výhod, totiž, že příslušníci každé ze smluvních stran a zboží, vypěstované, vytěžené, neb vyrobené na územích obou smluvních stran a lodi každé z obou smluvních stran budou požívati na území druhé strany zacházení tak příznivého, jako jest přiznáno příslušníkům, výrobkům a lodím země, požívajíc nejvyšších výhod.

Obě strany smluvní zaručují si, že zboží, plodiny nebo výrobky z území jedné ze smluvních stran nebudou při dovozu do území druhé strany podrobeny jiným neb vyšším clům nebo dávkám, než jaké budou placeny za podobné zboží, plodiny nebo výrobky kterékoliv jiné cizí země. Rovněž omezení neb zákaz dovozu zboží mezi smluvními stranami nesmí býti jiné než u jiných států. Smlouvou zavazuje se náš stát povoliti určitý kontingentovaný dovoz anglického zboží k nám.

Vzhledem k výhodnosti této smlouvy navrhuje výbor národohospodářský, aby senát uzavření obchodní smlouvy mezi republikou Československou a Spojeným Královstvím Velké Britanie a Irska, podepsané v Londýně dne 14. července 1923. dodatečně schválil.

V Praze dne 20. února 1924.

Josef Petřík v. r.,
místopředseda.

K. Sáblík v. r.,
zpravodaj .


Související odkazy