Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1850.
Zpráva
I. výboru ústavně-právního,
II. výboru rozpočtového
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1841), k usnesení senátu o vládním návrhu zákona (tisk sen. 1723 a 1746), o ukládání soudních deposit a deposit poručenských (sirotčích) úřadů u poštovního úřadu šekového v Praze.
I.
Senát usnesl se o vládním návrhu shora uvedeného zákona dne 19. prosince 1923 ve své 187. schůzi.
Poslanecká sněmovna schválila ve své 256. schůzi dne 4. dubna 1924 osnovu zákona podle usnesení senátu s tou změnou, že v §u 2 osnovy a v nadpisu zákona vynechala slova >v Praze<.
Vznikly totiž podle zprávy ústavně-právního výboru poslanecké sněmovny (tisk 4481) při projednávání §u 2 osnovy pochybnosti o tom, zda při ponechání senátem usnesené dikce tohoto paragrafu, v němž se uvádí, že za deposita u poštovního úřadu šekového v Praze podle tohoto zákona uložená ručí stát, byla by podle tohoto zákona dána státní záruka i za deposita uložená u poboček poštovního úřadu mimo Prahu.
Podle článku 1. odst. 1. zákona ze dne 11. března 1919, č. 140 Sb. z. a n. zřizuje se sice pro území státu československého poštovní úřad šekový, který má sídlo v Praze.
Tomuto ustanovení [sídlo v Praze a zřízení poštovního úřadu šekového pro (celé) území státu československého] odpovídalo by usnesení senátu z 19. prosince 1923, a to tím více, protože do dneška nemáme žádného pobočného poštovního úřadu šekového.
Neb podle zákonů ze dne 1. března 1921, č. 101 Sb. z. a n. a ze dne 21. prosince 1923, č. 256 Sb. z. a n., prodloužena lhůta pro zřízení pobočného poštovního šekového úřadu v Brně, stanovená v čl. 1. zákona ze dne 11. března 1919, č. 140 Sb. z. a n. až do 1. července 1926.
Avšak vzhledem k tomu, že zákon ze dne 11. března 1919, č. 140 Sb. z. a n. mluví ve svém nadpisu, >aby byly zřízeny poštovní úřady šekové pro území státu československého< dále protože čl. 1., odst. 1. tohoto citovaného zákona ve svých posledních větách praví, že >bude zřízen pobočný úřad také v Brně a podle potřeby i v místech jiných nařízením<, možno jest, že by někdy nastaly pochybnosti při výkladu § 2 navrženého zákona, zda míněn jest slovy >u poštovního úřadu šekového v Praze< jednotný tento úřad vztahující se na celé území republiky Československé včetně všech budoucích pobočných úřadů, anebo jen jeho úřadovna pražská, u níž deposita jsou uložena, takže by zákonná státní záruka za deposita dle výkladu toho nebyla vztahována též na deposita uložená u pobočných poštovních úřadů šekových.
Aby takto odstraněny byly možné pochybnosti přizpůsobuje se výbor ústavně-právní změně usnesené poslaneckou sněmovnou a doporučuje senátu, aby přijal osnovu vládní ve znění, jak na ní unesla se sněmovna poslanecká a jak vytištěna jest v senátním tisku č. 1841.
V Praze, dne 10. dubna 1924.
Dr Fr. Soukup v. r.,
předseda.
Dr Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor připojuje se ke zprávě a návrhu výboru ústavně-právního.
V Praze, dne 10. dubna 1924.
F. Jirásek v. r.,
předseda.
Dr Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.