Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1871.

Zpráva

I. zahraničního výboru,

II. národohospodářského výboru

k vládnímu návrhu,

kterým se předkládá Národnímu shromáždění k dodatečnému schválení obchodní dohoda mezi republikou Československou a Norskem podepsaná v Praze dne 2. října 1923 (tisk 1828).

Návrh usnesení.

Senát Národního shromáždění republiky Československé učinil ve..........schůzi dne.........................1924 toto usnesení:

Obchodní dohoda mezi Československou republikou a Norskem podepsaná v Praze dne 2. října 1923 se dodatečně podle §u 3 zákona ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n., schvaluje.

Důvodová zpráva.

I.

Zahraniční výbor projednal ve schůzi dne 24. dubna 1924 konané obchodní dohodu mezi republikou Československou a Norskem, jež byla dne 2. října 1923 v Praze podepsána a v prozatímní platnost uvedena se souhlasem presidenta republiky na základě usnesení vlády ze dne 25. října 1923 podle §u 1 zákona ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n. vyhlášením pod čís. 208 Sb. z. a n. dne 31. října 1923.

Uvedení v prozatímní platnost odůvodněno bylo naléhavostí věci.

Po uzavření a aktivování obchodní smlouvy s Francií stalo se nutným upraviti náš obchodně-politický poměr též k Norsku. Jest totiž v Norsku v platností celní tarif trestní, který aplikuje na zboží těch států, v nichž s norským zbožím celně odchylně se nakládá.

Smlouva Československé republiky s Francií přiznala celní výhody celé řadě různého zboží, jež má též pro Norsko důležitost a bez zvláštní úmluvy nebylo by možno poskytnouti tyto výhody též Norsku.

Československá republika vyváží do Norska různé průmyslové výrobky (obuv, sklo, porculán, hudební nástroje, prádlo, textilní zboží, pivo a jiné) a dováží odtud hlavně suroviny a polotovary ku zpracování (železný kyz, ryby, ledek, umělá hnojiva, rybí a tulení tuk a jiné).

Smlouva tato založena jest na základě nejvyšších výhod a poskytuje nám jak v oboru celním a dovozním, tak v příčině připouštění konsulárních úředníků všechny výhody, jež by Norsko komukoliv poskytlo mimo Dánska a Švédska. Stejnou výjimkou pro Norsko jsou celní výhody mezi republikou Československou a Rakouskem a Československou republikou a Maďarskem.

Dohoda tato uzavřena jest na dobu jednoho roku, načež se mlčky prodlužuje. Výpovědní lhůta jest 3 měsíce.

Zahraniční výbor navrhuje senátu Národního shromáždění, aby obchodní dohodu tuto s Norskem, - jež jest dalším článkem v řadě našich obchodních smluv, jimiž zabezpečujeme přátelské mezinárodní styky a odbyt našich výrobků - dodatečně schválil.

V Praze, 24. dubna 1924.

Ant. Svěcený v. r.,
předseda.

Josef Lukeš v. r.,
zpravodaj.

II.

Smlouva jest vlastně vzájemným poskytnutím nejvyšších výhod příslušníkům obou států při stycích obchodních. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří toliko výhody, poskytnuté státům sousedním k usnadnění styků v pohraničních pásmech a výhody, které Norsko poskytlo neb v budoucnosti poskytne Dánsku a Švédsku, nebo některé z obou těchto zemí.

Smlouva se uzavírá na dobu jednoho roku, po jehož uplynutí se mlčky prodlužuje, nebude-li tři měsíce předem vypovězena.

Výbor národohospodářský navrhuje, aby sl. senát usnesl se takto: Obchodní dohoda mezi Československou republikou a Norskem podepsaná v Praze dne 2. října 1923 se dodatečně podle §u 3 zákona ze dne 4. července 1923, čís. 158 Sb. z. a n. schvaluje.

V Praze, dne 24. dubna 1924.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Rozkošný v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP