Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1873.
Zpráva
I. výboru zahraničního,
II. výboru rozpočtového
k usnesení poslanecké sněmovny
o vládním návrhu zákona,
kterým se provádějí úmluva a dohoda o poštovní spořitelně uherské ze dne 7. listopadu l922 (tisk 1840).
I.
Výbor zahraniční jednal ve schůzi dne 4. dubna 1924 o uvedeném usnesení poslanecké sněmovny, a ponechávaje posouzení finanční materie zákona výboru rozpočtovému, usnesl se doporučiti senátu, by toto usnesení poslanecké sněmovny beze změny schválil. Usnesení poslanecké sněmovny týká se osnovy zákona, kterou se provádí úmluva a dohoda o poštovní spořitelně uherské ze dne 7. listopadu 1922. Navržený zákon ustanovuje především, že převod pohledávek a deposit bude proveden podle zásad obsažených v úmluvě hlavní a že osoby fysické i právnické jsou povinny ustanovení úmluvy dbáti. Dále obsahuje ustanovení valutární jednak o splatnosti pohledávek, které poštovní spořitelna uherská poskytuje jakožto část úhrady, jednak o splatnosti pohledávek věřitelů poštovní spořitelny. Provedením úmluvy pověřuje se poštovní šekový úřad v Praze. Zahraniční výbor doporučuje osnovu zákona senátu k schválení ve znění senátního tisku čís. 1840.
V Praze, dne 24. dubna 1924.
Ant. Svěcený v. r.,
předseda.
Dr. Witt v. r.,
zpravodaj.
II.
Rozpočtový výbor pojednal o usnesení poslaneckej snemovne (tlačivo 1840) o vládnom návrhu zákona (tlačivo 4415), ktorým sa prevádzajú úmluva a dohoda o poštovnej sporitelne uhorskej zo dňa 7. listopadu 1922 (tlač. 4479).
Zákon je prevádzacím zákonom ku smluve, ktorá bola uzavretá medzi republikou Československou, Juhosláviou a Rumunskom, Rakuskom a Poľskom. Prevádzaním týchto smlúv môže vzniknúť zaťaženie štátneho majetku, lebo úhrada rentami predválečného uhorského dlhu pohľadávok československých občanov oproti uhorskej poštovej sporitelne znamená do istej miery risiko československého štátu, lebo týmito rentami má sa docieliť úhrady nedoplatku až do výšky obnosu, ktorý na základe dohody o rozdelenie úhrady danej Maďarskom na republiku Československú pripadne. Toto zaťaženie a risiko nie je však tak vážne, aby pohľadávky tisícov obyvateľstva neboly usporiadané tak, ako to okolnosti umožňujú. Rozpočtový výbor doporúča, aby vládny návrh bol sl. senátom schválený v znení ako sa na ňom usniesla poslanecká snemovňa (tlač. 1840).
V Prahe 7. mája 1924.
Ferd. Jirásek v. r.,
predseda.
Frant. Zimák v. r.,
zpravodaj.