Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1901.
Zpráva
imunitního výboru
o žádosti sedrie v Komárně za souhlas ku trestnímu stíhání senátora Antonína Svraky pro přečin podle § 14 čís. 1. a 5. zákona na ochranu republiky z 19. března 1923 č. 50 Sb. z. a n. (č. 8984/24).
Návrh.
Imunitní výbor navrhuje, aby senát Národního shromáždění odepřel vyhověti žádosti sedrie v Komárně z 23. března 1924 B. 133/924/2 za souhlas ku trestnímu stíhání senátora Antonína Svraky pro přečin ve smyslu § 14 čís. 1. a 5. zákona z 19. března 1923, č. 50 Sb. z. a n.
Důvody.
Dne 1. července r. 1923 konala maďarská komunistická strana v Komárně na náměstí veřejnou schůzi, na níž promluveno bylo o hospodářské a politické situaci, o nezaměstnanosti a obecních volbách.
Jako druhý řečník mluvil senátor Antonín Svraka o nezaměstnanosti dělnictva, již odůvodňoval dnešním společenským systémem, o vysokém zdanění, jež zavinila sociálně demokratická strana tím, že pod vlivem kapitalismu odhlasovala dávku z majetku a přírůstku. Dále poukazoval na zbytně veliké vojsko, že netřeba se komunistů báti, ani nemají ničeho proti státu, nýbrž jen chtějí dosíci, aby země (Československá republika) byla jejich, oni ji již obrání. Český kapitalism vrhl se na Slovensko, zničil tam průmysl a lid utlačil; jak stonal slovenský lid před tím pod jařmem maďarským, tak stone teď pod českým; heslo komunistů jest, nechť žije proletářská a selská vláda.
Ve výrocích, že komunisté chtějí jen dosíci, aby země (Československá republika) byla jejich a že jich heslem jest, ať žije proletářská a selská vláda, spatřuje sedrie v Komárně a hlavní zastupitelství státní v Bratislavě přečin pobuřování proti státu a ve slovech, že jak stonal slovenský lid dříve pod maďarským jařmem, tak stone nyní pod jařmem českým, přečin hanobení českého národa.
Rovněž imunitní výbor nepokládá zmíněné výroky za věcnou kritiku nebo politický projev senátora, a poněvadž zákony Československé republiky a též zákon na ochranu republiky platí stejně pro všechny občany, - činné politiky nevyjímajíc, - jest imunitní výbor toho mínění, že by mohl býti senátor Antonín Svraka pro výše uvedené výroky soudně stíhán.
Inkriminované projevy shledává tedy imunitní výbor závadnými, nepřípustnými a podléhajícími ustanovením trestních zákonů, neboť jest přesvědčen, že senátor Antonín Svraka měl úmysl pobuřovati jimi shromáždění proti Československé republice a její demokraticko-republikánské formě, jakož i hanobiti český národ výrokem, že své bratry Slováky ujařmuje, jak to dříve činili Madaři.
Než v uvážení, že senátor Antonín Svraka v té době, když závadné výroky pronesl, nebyl ještě delší dobu veřejně činným politikem a že jest tedy možno, že dobře neuvážil, co chce říci a proto že si snad ani nebyl vědom dosahu řečeného v zápalu agitačním při projednávání otázek politických a obecních voleb na Slovensku, usnesl se imunitní výbor nevyhověti tentokrát žádosti sedrie v Komárně o souhlas k vydání senátora Antonína Svraky pro přečiny jemu za vinu kladené.
Z těchto důvodů navrhuje imunitní výbor senátu Národního shromáždění, aby odepřel souhlas ku vydání Antonína Svraky k trestnímu stíhání.
V Praze, 4. června 1924.
Dr Stránský v. r.,
předseda.
J. Lukeš v. r.,
zpravodaj.