Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1913.
Zpráva
výboru národohospodářského
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1898) k vládnímu návrhu zákona o zvelebení a ochraně výroby rostlinné.
Zákon sněmovnou poslaneckou přijatý pozůstává ze tří hlavních oddílů. Hlava I. jedná o ochraně ušlechťování rostlin, hlava II. o ochraně kultur rostlinných před škodlivými činiteli, a hlava III. obsahuje ustanovení všeobecná, trestní a závěrečná. Ustanovení hlavy I. o ochraně ušlechťování rostlin jest u nás novinkou, jelikož jsme doposud zákona takového neměli a nebylo také po ruce vhodných vzorů zákonů toho druhu. Výbor zemědělský sněmovny poslanecké dal si všemožnou práci, aby zákon tento hověl normám právním, jakož i aby podporoval šlechtitele v jeho snahách šlechtitelských, a aby pokud možno nejméně škodil majitelům pozemků v sousedství šlechtitele se nalézajících. Rozřešení otázek tak důležitých dopodrobna nebylo však ani možné a bude neobyčejně mnoho záležeti na moudrém provádění tohoto zákona. § 1 odst. 1 ku př. obsahuje ustanovení, které má pro zušlechťování rostlin zásadní důležitost, pravíc, >že v okolí pozemků, na nichž jest pěstován ušlechtěný materiál, nesměji býti pěstovány tytéž nebo příbuzné druhy a odrůdy, jimiž by mohlo býti způsobeno cizí sprášení<. Mohou tedy orgány, které budou zákon prováděti, rozhodovati o tom, co rozumí slovem >okolí<, velice různě a snad teprv zkušenosti při provádění získané v budoucnosti umožní vydání předpisů přesnějších.
Šlechtitelům bude velice nepříjemné ustanovení § 2 odst. 4., dle něhož má šlechtitel požádati o řízení dle tohoto zákona 2 roky před setím (sázením) plodiny, neboť doba dvou roků jest příliš dlouhá a mohou zatím nastati okolnosti, které dotyčné ušlechťování učiní nemožným, ku příkladu přílišný pokles ceny semena dotyčné plodiny. Také pro množitele ušlechtěného osiva bude skoro nemožno použití výhod, jež jim zákon chce poskytnouti, pakli nemají víceleté smlouvy na toto množení.
Práva majitelů sousedních pozemků jsou § 6 dobře chráněna, a to tak dobře, že každý šlechtitel si dobře rozmyslí, má-li se ucházeti o výhody tohoto zákona, při nejmenším však při ušlechťování rostlin cizosprašných na úzkých a malých parcelách bude použití tohoto zákona velice znesnadněno.
Ušlechťování rostlin má pro nás ohromnou hospodářskou a národohospodářskou důležitost a je proto dobře, že v podporování ušlechťování tohoto učiníme tímto zákonem aspoň počátek.
Ochrana kultur rostlinných před škodlivými činiteli, obsažená ve II. hlavě zákona, není nám již novotou, jelikož jsme měli již doposud platné zákony toho druhu, jako zákon o ochraně proti škodám spůsobeným housenkami, chrousty a jiným hmyzem, dále zákony o hubení kokotice a bodláku atd. Také opatření proti zavlečení nemoci rostlin z cizích států byla již doposud v platnosti.
Posavadní opatření proti škůdcům z řad, živočišných i rostlinných nejevila žádoucího účinku, jelikož zákony ty nebyly řádně prováděny. Tímto zákonem dává se však v § 11 moc vládě, aby vydala předpisy, kteří škůdci a jakým spůsobem mají býti hubeni, v § 17 pak se odborným dozorem na zachovávání předpisů II. hlavy zákona pověřují výzkumné ústavy, které budou nařízením k tomu ustanoveny.
Lze tedy doufati, že provádění nového zákona bude dokonalejší a že tedy nový zákon přinese více užitku, než přinesly zákony posavadní toho druhu.
Ústavům výzkumným přibude však nejen velká práce, ale daleko větší zodpovědnost. Bude jejich úkolem zemědělce vychovávati a budou míti k této výchově dvojí cestu - poučování a trestání dle zákona. Doposud se nesrovnatelně osvědčila cesta první.
Výbor národohospodářský prozkoumal usnesení poslanecké sněmovny o vládním návrhu zákona o zvelebení a ochraně výroby rostlinné, uznal je účelným a doporučuje je slavnému senátu ku přijetí v nezměněném znění, otištěném v sen. tisku 1898.
V Praze dne 25. června 1924.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
Rozkošný v. r.,
zpravodaj.