Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1953.
Návrh
senátorů K. Práška, Križko, Zavorala, dra Procházky, dra Soukupa, Petříka, Pánka, Lisého, dra Franty, dra B. Němce a společníků
na poskytnutí státní podpory poškozeným krupobitím a průtrží mračen na okrese dolnokralovickém.
V sobotu dne 28. června t. r. snesla se prudká bouře spojená s krupobitím nad obcemi Bubeneč, Lhota, Petrova Lhota, Studená, Skuramovice, Martinice, Chejstovice, Třešín, Malá Paseka, Růžkolhotice, Chýšná, Černičí, Mohelnice a Pálčice na okrese dolnokralovické. V několika minutách zničena byla úplně slibná úroda. Nejtíže postižena byla obec Chejstovice, kde zničena úroda na celých 100 %. Příval vod byl tak prudký, že z mnohých polí odplavena byla ornice, takže bude vyžadovati celá léta úsilovné práce, než bude lze škody napraviti. Taktéž cesty a silnice byly značně poškozeny.
Situace zemědělců v postižených obcích je zoufalá. V tomto chudém kraji vyžaduje provozování zemědělství úsilovné práce a i značných finančních nákladů. Naproti tomu sklizně někdy nevyrovnají se oněm v bohatších krajích. Poslední léta zemědělské krise a vysoké splátky na dávku z majetku vyčerpaly úplně všechny peněžní hotovosti postižených zemědělců. Dnešní situace na peněžním trhu je tak tisnivou, že postižení zemědělci nemají možnosti opatřiti si úvěrem potřebné finanční prostředky na nákup náhradních krmiv, slámy, steliva atd., aby mohli svá hospodářství udržeti v chodu. Pomoc státu je zde nezbytně nutnou, nemá-li býti celá řada samostatných zemědělců, až dosud vydatných poplatníků státu, úplně zničena. Vzhledem k zoufalému postavení zemědělců jest tato státní pomoc nutna co nejrychlejší.
Z těchto důvodů navrhují podepsaní:
Slavný senáte, račiž se usnésti:
Vládě se ukládá, aby s největším urychlením na zmírnění škod způsobených krupobitím a průtrží mračen na okrese dolnokralovickém učinila následující opatření:
1. dala škody, pokud se tak již nestalo, úředně vyšetřiti,
2. prominula postiženým předepsané daně na rok 1924 včetně daně z obratu,
3. posečkala a odepsala starší daně,
4. uvolnila postiženým při kolkování bankovek zadržené obnosy,
5. povolila pro postižené kraje 60% slevu na dovozném pro osiva, krmiva, slámu a stelivo,
6. dala pokyn zemskému finančnímu ředitelství v Praze, aby při žádostech postižených o snížení dávky z majetku a přírůstku na majetku dle par. 3 zákona ze dne 21. prosince 1923, čís. 6. Sb. z. a n. z r. 1924 vycházely těmto co nejvíce vstříc,
7. poskytla účinnou a rychlou finanční pomoc postiženým zemědělcům,
8. poskytla přiměřenou podporu obcím a okresům na opravy poškozených cest a silnic.
V Praze, dne 4. července 1924.
Prášek,
Križko, Zavoral, dr Procházka, dr Soukup, Petřík, Pánek, Lisý, dr Franta, dr B.
Němec, Hrejsa, Kroiher, Duchaj, Rozkošný, Sehnal, dr Horáček, dr Vlček, Sáblík,
Hybš, Roháček.