Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1967.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 4814),

jímž se vláda zmocňuje převzíti pohledávky vzniklé z dodávek za doby války

(tisk 4827).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila ve 293. schůzi dne 25. září 1924 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne.................................................................................1924,

jímž se vláda zmocňuje převzíti pohledávky vzniklé z dodávek za doby války.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Vláda se zmocňuje, aby převzala pohledávky vzniklé vůči bývalému eráru rakouskému, uherskému a společnému, z dodávek provedených za války, t. j. od 28. července 1914 do 28. října 1918 a aby poskytla za ně úplatu podle ustanovení tohoto zákona.

§ 2.

Úplata může býti dána pouze původnímu věřiteli, leč by změna v osobě věřitelově byla nastala dědickou posloupností mezi osobami vyhovujícími podmínkám odstavce druhého nebo před účinností zákona převodem pohledávky na peněžní ústav, který poskytl úvěr k provedení dodávky, z níž pohledávka vznikla.

Další podmínkou převzetí pohledávky jest, že věřitel jest od 28. října 1918 státním příslušníkem československým a že bydlí od té doby nepřetržitě v tuzemsku. Je-li věřitelem osoba právnická, může jí býti dána úplata, jestliže má své sídlo v tuzemsku nepřetržitě od 28. října 1918 nebo jestliže je sem přenesla před 1. červencem 1924 podle zákonů ze dne 11. prosince 1919, čís. 12 Sb. z. a n. z r. 1920 neb ze dne 15. července 1919, čís. 417 Sb. z. a n. anebo jestliže za přenesení sídla před 1. červencem 1924 zažádala.

Společnostem obchodním, na které se nevztahují ustanovení druhé věty předchozího odstavce může býti dána úplata, mají-li v tuzemsku své sídlo nepřetržitě od 28. října 1918 a pokud jsou zúčastněni na společnosti společníci vyhovující podmínkám prvé věty předešlého odstavce.

§ 3.

Převzaty mohou býti pouze ty likvidní pohledávky, které byly přiznány k dávce z majetku a z přírůstku na majetku podle zákona ze dne 8. dubna 1920, čís. 309 Sb. z. a n.

§ 4.

Za převzatou pohledávku budou dány na úplatu 3 % slosovatelné dluhopisy, a to v poměru 50 Kč jmenovité hodnoty dluhopisů za 100 K pohledávky.

Dluhopisy tyto budou umořeny v 60 letech a to od 1. dubna 1935 do konce roku 1994, budou způsobilé k ukládání sirotčích peněz a úroky z nich budou osvobozeny od daně důchodové (rentové).

§ 5.

Při určení výše úplaty bude vzat přiměřený zřetel na odškodnění jakéhokoliv druhu za tyto pohledávky již poskytnuté.

§ 6.

Má-li stát za věřitelem, jehož pohledávka byla převzata, pohledávku z daní, poplatků nebo jiných dávek veřejných, jest oprávněn ponechati si dluhopisy na místě placení.

Podrobné předpisy o súčtování takto zadržených dluhopisů budou dány nařízením.

§ 7.

O převzetí pohledávky a úplatě rozhodne ministerstvo financí na žádost věřitelovu, kterou nutno podati do šesti měsíců od účinnosti zákona.

Věřitel jest povinen vydati finanční správě všechny právní a zjišťovací prostředky potřebné k uplatnění převzaté pohledávky.

Postoupení pohledávky státu podle tohoto zákona jest osvobozeno od poplatků.

§ 8.

O podmínkách a účincích převzetí pohledávky platí pouze ustanovení tohoto zákona, která budou podrobněji provedena vládním nařízením.

Právní poměry mezi věřitelem a státem vznikající podle tohoto zákona nejsou občanskými právními věcmi a jsou tudíž spory mezi státem a věřiteli z převzetí pohledávek provedeného podle tohoto zákona vyloučeny z pořadu práva.

§ 9.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlazení a provedou jej všichni členové vlády.

Tomášek v. r.,
předseda.

Dr. Říha v. r.,
sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP