Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
9. zasedání.
Tisk 1985.
Zpráva
rozpočtového výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1962) k vládnímu návrhu zákona o příročí k ochraně peněžních ústavů a jejich věřitelů.
Nutnost mimořádných opatření k ochraně peněžních ústavů, ohrožených ve svém trvání důsledky válečných i poválečných poměrů finančních a hospodářských, vyvolala nařízení vlády republiky Československé ze dne 19. prosince 1919, čís. 660 Sb. z. a n. a pak další vládní nařízení čís. 468/1921, čís. 393/1922 a čís. 231/1923, dle nichž na základě zákona ze dne 24. července 1917, č. 107 ř. z. a zák. čl. LXIII z r. 1912 a čl. L z r. 1914 dáno bylo zmocnění státní správě, by u peněžních ústavů k přijímání peněžních vkladů oprávněných, jichž finanční stav jest proto neujasněný, že tyto ústavy umístily majetkové hodnoty v cizině, anebo že nad své síly upsaly nebo v zástavu přijaly rakouské neb uherské válečné půjčky, učinila všechna opatření vhodná k ochraně zájmů ústavu i jeho věřitelů, zejména zákazem plnění závazků (tudíž udělením příročí).
Uvedená vládní nařízení byla však časově obmezena, posledně do 3. prosince 1924, jejich působnost zakládá se na předpřevratových zmocňovacích zákonech a týká se jen určitých důvodů, pro které může býti nařízeno příročí.
Zkušenosti posledních let a události u nás i v cizině nastalé u finančních ústavů, případně finančně i velmi silných, ukázaly však nutnost, aby k ochraně finančních ústavů a tím i jejich věřitelů, zejména vkladatelů, pro dobu jejich krise finanční vydána byla zákonná ustanovení časově neobmezená a vztahující se na peněžní ústavy různých druhů, dle nichž by příročí nařízeno býti mohlo vůbec, žádá-li toho obecný zájem.
Osnova vládní, která přidržuje se vládního nařízení z 19. prosince 1919, čís. 660 Sb. z. a. n. a dalších shora citovaných vládních nařízení jako vzoru, - pokud toho dovoluje specielní účel osnovy a se změnami a doplňky potřebnými vzhledem ku nabytým zkušenostem, - vyhovuje jinak shora uvedeným požadavkům a obsahuje veškerá nutná ustanovení k provedení příročí a pro náležitosti s ním související.
Rozpočtový výbor proto doporučuje senátu, aby přijal zákon tak, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna a jak jest obsažen v tisku čís. 1962 sen.
V Praze, dne 1. října 1924.
Ferdinand Jirásek v. r.,
předseda.
Dr. Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.