Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1987.

Zpráva

rozpočtového výboru

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1969)

k vládnímu návrhu zákona,

kterým se zmocňuje vláda republiky Československé převzíti státní záruku

za úvěr poskytnutý Československé plavební akciové

společnosti Labské v Praze.

Poslanecká sněmovna schválila vládní návrh zákona, dle kterého se vláda zmocňuje, aby převzala státní záruku jako rukojmí a plátce za výpůjčku ve výši 30.000.000 Kč, t. j. slovy třicet milionů korun čsl. s případným příslušenstvím, kterážto půjčka má býti poskytnuta československé plavební akciové společnosti Labské v Praze Zemskou bankou v Praze (dříve Zemskou bankou Král. českého v Praze). Zákon nabývá platnosti dnem vyhlášení a provedení ukládá se ministru průmyslu, obchodu a živností v dohodě s ministrem financí.

Za účelem převzetí plavidel na Labi přidělených československé republice mezinárodním arbitrem a za účelem provozování plavby na této řece, dalo Národní shromáždění svého času souhlas k založení Československé plavební akciové společnosti Labské v Praze za účasti státu, se základním kapitálem 125.000.000 Kč, který byl později při změněných poměrech valutárních snížen na částku 70.000.000 Kč, aby se zabránilo překapitalisování podniku. S ohledem na hospodářské důsledky deflační politiky státní byl akciový kapitál stanoven částkou co možno nejnižší, která byla pak ve skutečnosti vydána za přínosy do společnosti, takže nezbylo ničeho na výlohy zařizovací, ani na potřeby provozní, ačkoliv tyto výlohy při podniku takové důležitosti vyžadují značného nákladu. Lodní park v Německu převzatý bylo nutno opravovati následkem nedostatků udržovacích za doby válečné, a bylo nutno jinak investovati značné částky na potřebná zařízení do podniku, aby bylo dosaženo příznivého stavu loďstva. Mimo to utrpěla společnost značné finanční ztráty z rapidního poklesu německých marek vzhledem k tomu, že společnost měla své příjmy povětšině v německých markách a naproti tomu výdaje v měně československé. Obnosy potřebné na investice a úhradu ztrát musela si opatřiti společnost cestou soukromého bankovního úvěru a dluhy společnosti u bank dostoupily koncem května t. r. částky okrouhle asi 22.000.000 Kč.

Vzhledem k tomu, že úvěr byl získán za podmínek vysokého zúročení (asi 12 1/2 %), bylo nutno opatřiti úvěr levnější a společnost sjednala za podpory státní správy se Zemskou bankou v Praze úmluvu, dle které je banka ochotna zapůjčiti společnosti částku Kč 30.000.000, splatnou v deseti ročních lhůtách a zúročitelnou 1 % nad oficielní Bankovní sazbu s podmínkou, že stát převezme za tuto půjčku záruku jako rukojmí a plátce.

Z obnosu Kč 30.000.000 má se konvertovati dnešní těžké úrokové zadlužení podniku 22.000.000 Kč a zbývajících 8.000.000 Kč má býti použito k účelům investičním.

Záruka má býti poskytnuta za podmínek, že případné platy vzešlé z povinnosti ručení budou považovány za zápůjčku společnosti, zúročitelnou 5 %, že společnost po dobu záruky státní neuzavře žádné zápůjčky na své lodi a nemovitosti bez svolení státní správy a že nebudou vypláceny žádné dividendy, dokud nebudou splněny společností všechny platební povinnosti při této výpůjčce a nebudou státu nahrazeny částky na tuto půjčku nebo zúročení státem splacené.

Státní správa má zájem na tom, aby tato výpůjčka u Zemské banky v Praze byla učiněna, jelikož 72 % akciového kapitálu je v rukou státních a musí státní správě záležeti na tom, aby podnik uchráněn byl velikých výdajů plynoucích z drahého úvěru. Jest také nutno opatřiti potřebný obnos k účelům investičním, aby podnik byl náležíte opatřen potřebným lodním materiálem i jiným zařízením a mohl plniti se zdarem své úkoly v zájmu našeho hospodářství. Obchodní situace podniku je dobrou a bude se pravděpodobně ještě zlepšovati. Nehrozí také již nebezpečí valutových ztrát, poněvadž zatím měna říše Německé je upevněna. Za nynější situace lze předpokládati, že bilance podniku bude v blízké budoucnosti vykazovati přebytky.

Výbor rozpočtový pojednal o usnesení poslanecké sněmovny ve schůzi dne 2. října t. r. a usnesl se doporučiti senátu Národního shromáždění, aby schválil osnovu zákona souhlasně s usnesením sněmovny poslanecké ve znění senátního tisku č. 1969.

V Praze, dne 2. října 1924.

Ferd. Jirásek v. r.,
předseda.

Havlena v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP