Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1989.

Zpráva

I. výboru sociálně-politického,

II. výboru rozpočtového, o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 1963)

k vládnímu návrhu zákona o pojištění zaměstnanců pro případ nemocí, invalidity a stáří.

I.

Sociálně-politický výbor senátu počal projednávati zákon o pojištění zaměstnanců i pro případ nemoci, stáří a invalidity sněmovnou poslaneckou v měsíci září přijatý 1.října t. r. V povšechné debatě, která po referátu (zpravodaje následovala a jíž se zúčastnili všichni členové výboru, projednány zásady a ustanovení, na nichž zákon je vybudován a usneseno vejíti v podrobné projednávání předlohy, které skončeno 3. října.

Sociálně-politický výbor schválil návrh vládní tak, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna beze změny.

Sociálně-politický výbor uznal, že výstavbě zákona jak ministerstvem sociální péče, tak sociálně-politickým výborem poslanecké sněmovny i sněmovnou samou věnována byla mimořádná péče, a část finančně-matematická spracována s takovou důkladností a pečlivostí, že, jeví-li se určité nedostatky, dlužno je hledati v jiných okolnostech, než odborných. O všech těchto příčinách odborně pojednává důvodová zpráva sociálně-politického výboru poslanecké sněmovny a bylo. by jen opakováním, kdyby znovu měly býti uváděny. Aby mohlo být provedeno určité další zlepšení na prospěch pojištěnců, bylo by třeba změnit pojistné a tím celé finanční podklady, na nichž osnova spočívá. To vyžadovalo by vrácení předlohy sněmovně poslanecké. S jakým výsledkem by se podobné vrácení potkalo, nelze zjistit. Jisto je, že by se uzákonění o několik měsíců zdrželo. Přes dva miliony pojištěnců však dychtivě čeká, kdy nabude nový zákon účinnosti, a těm by průtahy se zákonem, zejména, když má se nyní ještě projednati zákon o pojištění osob samostatně výdělečných, nebyly lhostejný.

Proto sociálně-politický výbor omezil svá přání, aby některým ustanovením předlohy byl dán v prováděcím nařízení jasnější neb liberálnější výklad, a vedle toho aby provedena byla co nejrychleji jak unifikace, tak změna zákona o pojištění dělníků proti úrazu.

Při § 68 odst. 2., který jedná o ochraně úředníků pojišťoven jako úředníků veřejných, aby zdůrazněno bylo, že téže ochrany používají také lékaři pojišťoven.

Při § 98, který stanoví, že, onemocní-li člen touže nemocí, pro kterou požíval nemocenského, do 8 týdnů po svém propuštění z léčení, je toto onemocnění považováno za pokračování nemoci předešlé, aby nemoc první byla nad vší pochybnost zjištěna, neboť se snadno může stát, že při počátku nemoci stanovena je jiná diagnosa a skutečná nemoc, pro kterou nemocný požíval nemocenského, není dodatečně hlášena.

Při § 95, který jedná o pohřebném, aby bylo zdůrazněno, že zejména od vzdálenějších příbuzných třeba žádati předložení účtů o vypravení pohřbu jíž zaplacených.

K § 114, který stanoví důchod vdově, která je invalidní, že třeba přihlížeti vedle fysické zdatnosti také k duševnímu stavu a stáří dotyčné osoby.

K § 123 odst. 4., aby se nevztahoval na příjemce důchodu poskytovaného v prvním roce, jelikož v uplynulém berním roce, kdy ještě byl zaměstnán, moh1 převyšovat jeho příjem částku prostou daně z příjmu.

K § 244 usnesl se výbor jednomyslně, aby předsevzata byla změna úrazového zákona v tom smyslu, že úrazová pojišťovna je povinna hraditi nemocenské pojišťovně veškeré dávky, které nemocenská pojišťovna dle stanov byla nucena poskytnouti pojištěnci úrazem stiženému. Sociálně-politický výbor je toho mínění, že každé pojištění má nésti náklady z pojištění pro pojištěnce vyplývající samo, a že zejména není důvodů, aby pojišťovny v zemích Českých 4 týdny a na Slovensku dokonce 10 týdnů hradily léčebné náklady a poskytovaly podporu úrazem stíženému, zejména když příspěvky podle tohoto zákona pro pojištění nemocenské byly sníženy a když úrazové pojišťovny snižují příspěvky s odůvodněním, že vystačí s pojistným sníženým.

K § 258, který dává právo dozoru ministerstvu sociální péče nad zařízeními, která mají za účel podporovati zaměstnance v případě nemocí, invalidity nebo stáří, nebo jejích vdov a sirotků, žádá výbor, aby toto zasahování do interních záležitostí nebylo přílišné, neboť by mohlo míti v zápětí poškození právě těch, k jichž účelu zařízení bylo zbudováno, což není zajisté ani v intencích tohoto zákona.

K § 285 a 287., aby urychleně bylo pracováno na zákoně o pojištění osob samostatně výdělečných a oba zákony vešly v účinnost, jak § 287 stanoví.

Sociálně-politický výbor senátu zabývaje se usnesením rozpočtového výboru poslanecké sněmovny, které schváleno bylo také sociálně-politickým výborem poslanecké sněmovny a které zaručuje ministru financí větší ingerenci na hospodářství ústřední sociální pojišťovny a na služební a disciplinární řády úředníků a zřízenců ústřední sociální pojišťovny i pojišťoven okresních, uznal, že řády tyto mají podléhati jak schválení ministra sociální péče, tak ministra financí, že spracovány mají být podle zásad a směrnic pro státní zaměstnance, ovšem přihlížejíc ke zvláštním potřebám pojišťovací instituce, a k tomu, že na právním postavení nynějších zaměstnanců nemá být ničeho měněno.

K proneseným obavám, vysloveným některými členy sociálně-politického výboru, že úředníci nemocenské pojišťovny mohou ztratiti zaměstnání vzhledem k ustanovení §u 68, v němž uvedeno, že úředníky pojišťoven mohou býti jenom státní občané Československé republiky, usneseno zdůrazniti, že odstavec 4., §u 269 do zákona byl dán právě s ohledem na dosavadní zaměstnance pokladen.

Výbor přijal také níže uvedenou resoluci rozpočtového výboru poslanecké sněmovny o sjednocení úrazového pojištění a žádá, aby předloha o sjednocení úrazového pojištění podána byla současně s předlohou zákona o pojištění osob samostatně výdělečných k ústavnímu projednám zákonodárným sborům.

Výbor sociálně-politický doporučuje senátu schválení vládního návrhu zákona ve znění senátního tisku č. 1963, jakož i resoluce v uvedeném znění.

V Praze, dne 3. října 1924.

Dr. František Reyl v. r.,
místopředseda.

Rudolf Jaroš v. r.,
zpravodaj.

II.

Rozpočtový výbor projednal zákon o pojištění zaměstnanců pro případ nemoci, invalidity a stáří v řádné schůzi konané dne 4. října 1924. Po předneseném referáte zúčastnili se debaty veškeří přítomní členové výboru. Jednáno bylo o navrženém zákoně se stanoviska finančního.

Zákon schválen byl rozpočtovým výborem ve znění, přijatém poslaneckou sněmovnou dne 23. září 1924 a současně usneseno doporučiti schválení jeho slavnému senátu.

V Praze, dne 4. října 1924.

Ferd. Jirásek v. r.,
předseda.

Jos. V. Klečák v. r.
zpravodaj.

Resoluce:

Vládě se ukládá, aby předložila osnovu zákona, kterým se provádí sjednocení úrazového pojištění dělnického v celém státě a správa jeho se přenáší na Ústřední sociální pojišťovnu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP