Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.

I. volební období.

9. zasedání.

Tisk 1993.

Zpráva

živnostensko-obchodného výboru,

II. sociálne-politického výboru o usnesení poslaneckej snemovne (tlačivo 1970)

k vládnemu návrhu živnostenského zákona pre územie Slovenska

a Podkarpatskej Rusi.

Predložený vládny návrh, ku ktorému dala poslanecká snemovňa svoj súhlas, znamená zasa kus právneho sjednotenia v našom štáte. Odstraňuje rôznosti právneho stavu v remeslách a živnostiach, ktoré dosiaľ stavajú v dôsledku zdedených zákonov v jednej časti republiky z Rakúska a v druhej z Uhorska.

Uzákonenou osnovou zruší sa platnosť uhorského zákonného čl. XVII z r. 1884 a predpisov, ktoré ho doplňujú a súborným vydaním doplňujúcich vládnych nariadení dosiahne sa úplnej kodifikácie a až na malé odchýlky aj úplnej materiálnej unifikácie živnostenského práva v celej republike. S kodifikáciou sľubuje vláda, že predloží Národnému shromaždeniu osnovu zákona, ktorej uzákonenie bude znamenať preniesť už získané živnostenské oprávnenia so Slovenska a Podkarpatskej Rusi na územie ostatných oblastí republiky.

Bude tedy predložená osnova svojím uzákonením znamenať istý začiatok postupu nielen v unifikovaní právneho stavu, lež i v modernizovaní živnostenského zákona v duchu nových politických i národohospodárskych pomerov. Osnova sama znamená pokrok menovite v tom, že zavádza výdatnejšiu ochranu odborne vyučeným remeselníkom oproti živlom nevyučeným. Ustanovuje totiž . prísnejší preukaz spôsobilosti pre živnosti remeselné; počet kvalifikovaných remesiel rozširuje, bez toho však, že by sa rušilo to, čo sa na Slovensku a v Podkarpatskej Rusi vyvinulo ako živnosť remeselná. Nezabúda sa ani na zvlášnosť Slovenska, vyplývajúcu zo smutnej tradicie vystehovalectva. Remeselníci a živnostníci, ktorí sa vrátia z Ameriky, nebudú pociťovať zpřísněné predpisy zákona, lebo župným úradom bude daná právomoc, aby im, pri preukázaní znalosti ich remesla poskytly úlevu od úplného preukazu spôsobilosti. Taktiež počet živností koncesovaných je rozšírený a pre niektoré z nich je zavedený preukaz spôsobilosti, čo bude mať za následok, že určité živnosti budú prevádzané skutočne len živlami vybranými a kvalifikovanými.

Živnostníctvu slovenskému poskytuje sa možnosť lepšia organizácia v nútených spoločenstvách živnostenských a v dobrovoľných sväzoch týchto spoločenstiev. Tieto spoločenstvá, vybudované dľa vzoru zemí historických, budú mať ďaleko väčšie práva než dosavadně priemyselné spolky, ktoré dosiaľ na Slovensku boly zriaďované; budú súčastené i na spolupráci s úradmi živnostenskými, budú na pr. môcť nahliadnuť do dokladov a preukazov spôsobilosti a budú mať právo odvolávacie, keď úrad živnostenský rozhodne proti ich dobrozdaniu. Spoločenstvá takto vybudované budú môcť hájiť záujmy toho ktorého stavu živnostenského vydatnejšie než dosiaľ, budú môcť činiť návrhy na stíhanie neoprávneného prevádzania (fušerstva), pečovat' o výchovu dorostu, o dohodu s pomocnictvom atď. Po vybudováni spoločenstiev bude potom zavedená povinná zkúška tovaryšská.

Nové predpisy znamenajú i značný pokrok sociálny; pečlivost' o dorost, t. j. o pomocnictvo i učňovstvo bude vybudované ďaleko intensivnějšie, čo v dôsledkoch bude znamenať žiaduci rozkvet a väčší rozvoj remesiel a živnosti, u ktorého jest predsa existenčnou otázkou, jakožto stavu stredného náležitá pečlivost' o výchovu dorostu.

Ďalej bude zavedená inštitúcia spoločenstevných inštruktorov, t. j. úradných osôb, ktoré budú radcami novo tvorených spoločenstiev, ktorí budú povinní udeliť bezplatne právne porady činovníkom spoločenstiev, aby títo doviedli plne využitkovať práv a úkolov spoločenstiev živnostenských.

V partii o riadení pred úradmi živnostenskými má tento zákon radu ustanovenia, ktorými sa chráni legitimný obchod a živnosti. Dľa týchto predpisov bude možno výdatnejšie stíhať neoprávnené prevádzanie živnosti, čili fušerstvo, nielen peňažitými pokutami, ale v prípade potreby i väzením, lebo uzavrením dielen bez oprávnenia zriadených, zabavenie nástrojov atď.

Námestkovia a árendátori (pachtýri) v živnostiach budú musieť vždycky preukázať tútež spôsobilosť, ako živnostníci prevádzajúci živnosť osobne, pri obchodných spoločnostiach bude kvalifikovaný zástupca musieť byť vždy členom tejto spoločnosti, takže nemôže nastať nešvár, záležajúci v tom, že by spoločnosť nekvalifikovaných podnikateľov nastrčila za seba kvalifikovaného zástupcu, ktorý by bol púhym jejím zriadencom.

Zákon šetri tiež práv nadobytých, t. j. živnostenské oprávnenie dosiaľ nadobyté dľa starých predpisov budú môcť byť vykonávané v rozsahu im povoleném, a že teda prísnejšie predpisy o preukazu spôsobilosti budú sa vzťahovať v prvom rade na dorost, ktorý tým lepšie vyzbrojený a odbornejšie vychovaný bude vykazovať väčšiu konkurenčnú schopnosť.

Živnostensko-obchodný výbor pojednal o predloženej vládnej osnove v schôdzi dňa 6. októbra konanej a usniesol sa doporučiť tuto sl. senátu ku schváleniu v tom znení, ako sa na ňom usniesla poslanecká snemovňa (tlačivo 1970).

Taktiež prijatú rezolúciu poslaneckej snemovne doporúča živnostensko-obchodný výbor sl. senátu ku schváleniu.

V Prahe, 6. októbra 1924.

Jílek v. r.,
předseda.

Štefan Kada v. r.,
zpravodaj.

II.

Účelem zákona je uvésti předpisy našeho (rakouského) živnostenského řádu také na Slovensko a Podkarpatskou Rus, kde doposud platí předpisy maďarského práva živnostenského, založené sice na stejných zásadách, ale nedokonale propracované. Sjednocení toto jest nejen politickou nutností, ale jest také přáním živnostnictva na Slovensku a v Podkarpatské Rusi i dělnictva v tamních živnostech zaměstnaného, neboť zavedení našeho živnostenského řádu může podstatně přispěti k povznesení tamních řemesel po stránce technické na úroveň živností našich, k vybudování účinné organisace stavovské, v ochraně dělnictva pak bude znamenati velký pokrok oproti stavu posavadnímu, neboť právě ochrana dělnictva v maďarském živnostenském řádě téměř úplně scházela.

Přítomný zákon, unifikující předpisy živnostenského práva na Slovensku a v Podkarpatské Rusi s našimi, ponechává však přece některé odchylky přihlížeje k tamním zvyklostem a ke zvláštnostem místních poměrů. Tak zejména živnosti knihkupecká, antikvářská, obchod s věcmi uměleckými a obchod s hudebninami neprohlašují se za živnosti koncesní. Připouští se, aby vládním nařízením byla ponechána horským výrobcům možnost obesílati trhy. Vypuštěno odsouzení pro přestupek ze ziskuchtivosti nebo proti mravopočestnosti jakož i trestní vyšetřování z výpočtů důvodů vylučujících ze samostatného provozování živnosti. Živnostenským úřadům II. instance dáno právo, aby v případech mimořádného zřetele hodných promíjely průkaz způsobilosti při živnostech obchodních i řemeslných docela. Pro dobu, než organisace společenstevní bude vybudována, bylo nutno suspendovati platnost předpisů o zkoušce tovaryšské.

Na druhé straně ve výhodách poskytovaných dělnictvu k jeho ochraně jde přítomný zákon v některých kusech, byť i jen podřízenějšího významu, i dále, nežli předpisy platné v zemích dříve rakouských. Zejména prodlužuje lhůtu výpovědní pro obchodní pomocníky na 3 měsíce ze 6 neděl, vypouští z povinnosti pomocných dělníků povinnost věrnosti a poslušnosti a neuznává některé důvody pro zrušení pracovního poměru bez výpovědi, jako: trest vězení 14denního, odpuzující nemoc a zaviněnou 4nedělní neschopnost k práci.

Společenstva živnostenská, jakožto nástupci dřívějších korporací živnostenských i v jejich majetku, budou zpravidla smíšená pro jednotlivé nebo sdružené okresy služnovské, odborná společenstva budou prozatím zřízena jenom v Bratislavě a Košicích.

Doplňkem zákona budou dvě další při pravené předlohy, jimiž mají býti uznána vysvědčení odborných škol na Slovensku vydaná před převratem a dále umožněno slovenským živnostníkům přesídlení do našich zemí.

Rozpočtový výbor doporučuje senátu, aby schválil zákon živnostenský pro území Slovenska a Podkarpatské Rusi, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna ve schůzi dne 25. září t. r. (sen. tisk 1970).

V Praze, dne 7. října 1924.

Ferd. Jirásek v. r.,
předseda.

Dr. Fáček v. r.,
zpravodaj.

Resoluce

výboru živnostensko-obchodního.

Při projednávání vládního návrhu tisk 1970 usnesl se výbor živnostensko-obchodní doporučiti senátu, aby usnesl se vyzvati vládu, by práce, směřující k předložení definitivního živnostenského zákona, odpovídajícího dnešnímu stavu a hospodářským poměrům, byly co nejdříve urychleny. Výbor vyslovuje očekávání, že v zákoně tomto vyřešen již bude vleklý spor mezi živnostmi výrobními a obchodními, a současně že upravena bude ožehavá otázka správkáren. V žádaném zákoně budiž zvláště prohloubena ochrana živností zvýšením autonomie a pravomoci společenstev, jakož i jasně budiž upravena otázka učňovská a dělnická ochrana. K dalšímu prohloubení živnostenského podnikání vyzývá se vláda, by co nejdříve ustaveny byly na Slovensku a Podkarpatské Rusi zemské živnostenské rady ve způsobu živnostenských rad v zemích historických.

Živnostensko-obchodní výbor vyslovuje očekávání, že vláda v nejkratší době upraví zákonem bezplatné zprostředkování práce, při čemž bude přihlíženo k zprostředkovatelnám odborových organisací.

Do předložení nového zákona budiž přísně dozíráno do plnění dosavadních zákonů a nařízení a jich provádění, hlavně pokud se vztahují na noční práci žen a výdělečnou práci dětí.

Živnostensko-obchodní výbor vyzývá vládu, aby při každém zamýšleném nařízení, týkajícím se sociálního opatření, vyslechla nejen obchodní a živnostenské komory, ale i ústředny odborových organisací dělnických a svazy živnostenských společenstev.

živnostenský dorost na Slovensku a Podkarpatské Rusi vyžaduje zvláštní pozornosti a proto se vyzývá vláda, aby se zřetelem na tamní mimořádné poměry poskytla mimořádnou finanční pomoc výchově živnostenského dorostu. Při této příležitosti vítáme úmysl vlády uspořádati kursy pro úředníky živnostenských úřadů, aby tito poučeni byli teoreticky i prakticky o výkladu tohoto živnostenského zákona. Dokud nevžije se tento živnostenský zákon, buďtež komisaři společenstevní a instruktoři řádně poučeni o svém úkolu, který směřovati musí výhradně k poučení, výkladu a vyjasnění tohoto zákona.

K vyjasnění sporů vzniklých z poměru pracovního budiž co nejdříve předložen návrh zákona o živnostenských soudech, platného pro území celé republiky.

Vláda se vyzývá, by zvláštní pozornost i péči věnovala úvěrnictví peněžnímu na Slovensku a Podkarpatské Rusi a toto plánovitě podporovala a zvláště budiž pamatováno na lidové umění, lidový průmysl a jeho výrobky, aby zdokonalená výroba stala se vydatným pramenem obživy tamního lidu.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP