Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1924.
I. volební období.
10. zasedání.
Tisk 2035.
Zpráva
výboru sociálně-politického
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 2026)
k vládnímu návrhu zákona o prodloužení účinnosti a doplnění zákona o mimořádných opatřeních bytové péče.
Svrchu uvedeným usnesením poslanecké sněmovny prodlužuje se a částečně mění zákon ze dne 11. července 1922, čís. 225 Sb. z. a n. o mimořádných opatřeních bytové péče a to ve znění zákona ze dne 26. dubna 1923, čís. 87 Sb. z. a n.
Účelem obou citovaných zákonů bylo zabezpečiti hospodárné využití místností hodících se k obývání a to v tom smyslu, že zmocňují se politické úřady, aby po projití stanovených lhůt určily nájemníka volného bytu vykonatelným nálezem, kterým se založí zákonem (ex lege) nájemní poměr mezi vlastníkem domu a nájemníkem úřadem určeným.Tento zákon nahrazuje do jisté míry zákon o zabírání bytů obcemi a mimo to skytá obcím možnost zabrániti pronajímání bytů osobám, které bytu v obci nutně nepotřebují. Řečené zákony zavedly také zajišťování bytů po státních zaměstnancích přeložených na jiné místo služební a konečně upravily právní poměry bytů zabraných podle zákona o zabírání bytů obcemi.
Platnost posledního zákona č. 87/23 upravujícího svrchu uvedenou materii, končí koncem tohoto roku a poněvadž důvody, pro které byl vydán, trvají dosud a poněvadž provádění jeho neomezuje přespříliš vlastníky domů v jich disposičním právu, navrhuje vláda prodloužení zmíněného zákona na další dva roky.
Kromě toho navrhuje se pouze změna v § 2 této osnovy, ve kterém ustanovení řečeného zákona o zajišťování bytů státních a železničních zaměstnanců se rozšiřuje také na učitelstvo veřejných škol obecných a občanských, čímž se vyhovuje přání senátního sociálně-politického výboru, projevenému svého času při projednávání osnovy zákona č. 87 ex 20.
Sociálně-politický výbor doporučuje, aby usnesení poslanecké sněmovny bylo schváleno ve znění otištěném v senátním tisku č. 2026.
V Praze, dne 16. prosince 1924.
Dr Reyl v. r.,
místopředseda.
Rud. Pánek v. r.,
zpravodaj.