Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1925.
I. volební období.
10. zasedání.
Tisk 2086.
Zpráva
I. národohospodářského výboru,
II. živnostensko-obchodního výboru a
III. rozpočtového výboru
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 2077) k vládnímu návrhu zákona o celních slevách pro dovoz strojů a přístrojů.
I.
Dle zákona ze dne 12. srpna 1921, čís. 311 Sb. z. a n. mohly v případech zvláštního zřetele hodných, zejména šlo-li v řízení nového odvětví průmyslového nebo o nové methody výrobní v některém odvětví průmyslovém, povoleny býti celní výhody pro dovoz strojů. Zákon tento pozbyl účinnosti dnem 31. prosince 1922. V brzku však pociťován byl určitý nedostatek v našem zákonodárství, pokud celních výhod při dovozu stropů se týče, což jevilo se hlavně v průmyslu, obchodu a živnostech jakož i v zemědělství. Mnoho důvodů mluví pro znovuzavedení dřívějšího zákona. V novém návrhu zákona rozšiřují se výhody plativší dřívějším zákonem jen pro průmyslové stroje i na stroje zemědělské, což výbor národohospodářský zásadně uznává a vítá. Výhody celní mohou býti povolovány také jen v ohledu na domácí průmysl a v náležitém ohledu na státní finance.
Podle § 3 navrhovaného zákona může si ministerstvo financí před rozhodnutím v žádostech za slevu cla vyžádati dobré zdání poradního sboru což je důležito v těch případech, kdy vzniknouti by mohl spor, zda stroje na něž přiřknuta výhoda slevy cla, jsou ve státě našem vyráběny nebo ne.
Výbor národohospodářský po provedené debatě schválil osnovu zákona tak, jak ji přijala poslanecká sněmovna a doporučuje ji sl. senátu ku schválení ve znění senátního tisku č. 2077.
V Praze dne 3. března 1925.
Sáblík v. r.,
předseda.
Fr. Hybš v. r.,
zpravodaj.
II.
Výbor živnostensko-obchodní pojednav ve schůzi konané dne 6. března o předložené osnově usnesl se doporučiti sl. senátu, by tato schválena byla tak, jak na ní usnesla se poslanecká sněmovna.
Zákon, tak jak jest navrhován, plně ochraňuje domácí výrobu strojovou, připouštěje dovoz jen takých strojů po případě náhradních význačných součástek jich, které se ve státě našem nevyrábějí, a na druhé straně povolením a usnadněním levnějšího dovozu takých strojů dává možnost zlepšení a zdokonalení výroby průmyslové nebo zemědělské. Při tom projevil výbor přání, by ministerstvo financí co nejčastěji používalo dobrého zdání po radního sboru dle §u 3 předlohy zákona.
V Praze dne 6. března 1925.
Jan Jílek v. r.,
předseda.
V. Sehnal v. r.,
zpravodaj.
III.
Aby se umožnilo přesídlení závodů průmyslových z ostatních nástupnických států do naší republiky, vydalo Národní shromáždění zákon ze dne 12. srpna 1921, č. 311 Sb. z. a n., kterýmž u doplněni po případě změně celních našich sazebníků mohly býti povoleny určité celní výhody po případě i úplné prominutí cla pro dovoz strojů a pod.
Jakožto zákon výjimečný platil pouze do konce r. 1922. Účinnost jeho byla dle sdělení vlády velice blahovolná. Proto po jeho uplynutí voláno z odborných kruhů po jeho prodloužení, po případě i rozšíření na dovoz strojů a přístrojů zemědělských. Je-li odůvodněn požadavek pomoci průmyslu, je stejně odůvodněn požadavek pomoci i zemědělské výrobě, pokud ovšem státní finance v přítomné době takovou podporu snesou. Sleva budoucně má býti pevná: základní celní sazby z r. 1906 budou násobeny činitelem 4, kdežto dříve sleva byla neobmezená.
Není zjištěno, jakých obnosů bude museti celní správa naše se vzdáti prováděním tohoto zákona. Částky ty nebudou však značné, budou nižší než dosud a budou, vyváženy prospěchem průmyslu a zemědělství.
Platnost zákona omezena opět na kratší dobu; účinnost výjimečně může působiti již zpět od 1. 7. 1924 a končí rokem 1926. V §u 1 v řádce 4. opravena tisková chyba, škrtnutím číslice 3.
Vzhledem k uvedenému navrhuje výbor rozpočtový slavnému senátu schválení usnesení poslanecké sněmovny ze dne 11. února 1925, jímž dotyčná předloha vládní byla přijata.
V Praze dne 6. března 1925.
F. Jirásek v. r.,
předseda.
Dr J. Karas v. r.,
zpravodaj.