Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1925.
I. volební období.
10. zasedání.
Tisk 2120.
Zpráva
výboru sociálně-politického
o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 2112)
k vládnímu návrhu zákona,
kterým se zavádí placená dovolená pro zaměstnance.
Při projednávání zákona o placené dovolené pro horníky byla přijata senátem v 61. schůzi, konané dne 1. července 1921, resoluce, kterou se vláda vyzývá, aby předložila osnovu zákon, kterou se zavádí placená dovolená také pro ostatní dělnictvo. Tuto povinnost koná vláda nyní, předkládajíc návrh zákona o placené dovolené pro ostatní dělnictvo. Zákon sám nedosahuje maxima dovolené, kterou si dělnictvo vymohlo v některých odborech průmyslových. V kovoprůmyslu jest zavedená dovolená kolektivní smlouvou 8denní bez garanční lhůty. V průmyslu potravním jest dovolená 7―21 dnů. Zákon o služební smlouvě obchodních pomocníků ze dne 16. ledna 1910 č. 20 má také ustanovení o delší dovolené, a to: po 6 měsících již 10 dní, po 5 létech 2 týdny, po 15 létech 3 týdny. Dle zákona o dovolené pro horníky ze dne 1. července 1921, č. 262 Sb. z. a n., zavedena dovolená po 1ročním zaměstnání 5 dnů, po 5 létech 7 dní, po 10 létech 10 dní a po 15 létech 12 dní.
Také sousední Rakousko má zavedenou dovolenou zákonem z 30. července r. 1919 a to po 1ročním zaměstnání 1 týden a po 5letém zaměstnání již 2 týdny dovolené také v Polsku, Rusku, Finsku a v Lotyšsku je uzákoněna placená dovolená. V ostatních státech, jako v Německu, ve Francii, v Anglii atd. je zavedena dovolená kolektivními smlouvami, takže projednávaný zákon nemůže znamenati nějaké zvláštní zatížení průmyslu oproti státům sousedním, poněvadž jest tam zavedena dovolená také, buď zákonem anebo smlouvami. U nás velmi značná část dělnictva nebude požívati dobrodiní zákona, poněvadž nesplní podmínku o garanční lhůtě, hlavně v odborech stavebních a sezonních.
Zákon tento zabrání ve značné míře námezdným sporům, které vznikaly právě z požadavků o dovolené, a bude působiti na dělnictvo jak po stránce zdravotní, tak i po stránce mravní, a proto sociálně-politický výbor navrhuje přijetí zákona ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou, obsaženém v senátním tisku č. 2112.
V Praze, dne 26. března 1925.
R. Jaroš v. r.,
předseda.
Boh. Jakubka v. r.,
zpravodaj.