Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1925.
I. volební období.
11. zasedání.
Tisk 2166.
Zpráva
I. zahraničního výboru,
II. národohospodářského výboru
o vládním návrhu (tisk 1892),
kterým se předkládá Národnímu shromáždění k dodatečnému souhlasu prozatimní úprava obchodních styků mezi republikou Československou a Islandem, sjednaná
v Praze dne 8. května 1924.
Návrh usnesení:
Senát Národního shromáždění republiky Československé učinil ve ........................... schůzi
dne ....................................... toto usnesení:
Národní shromáždění republiky Československé dodatečně schvaluje prozatímní úpravu obchodních styků mezi republikou Československou a Islandem, sjednanou v Praze dne 8. května 1924, uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 15. května 1924, čís. 104 Sb. z. a n.
Důvodová zpráva.
I.
Přítomná smlouva jest rázu provisorního, sjednaná ve formě not mezi zástupcem krále dánského a islandského s jedné a naším zahraničním ministrem za souhlasu presidentova se strany druhé, kteráž až do konce tohoto roku může býti vypovězena 30 dnů napřed, načež pakliže vypovězena nebyla, automaticky platí jako definitivní od l. ledna 1925 s výpovědní lhůtou 3 měsíční.
Spočívá na základě nejvyšších výhod s vyloučením jejich v případech, ve kterých výhody se jeví na jedné straně býti specielními vzhledem k personální unii mezi Dánskem a Islandem, na druhé straně pak specielními vzhledem k našim nástupnickým státům na základě smluv St. Germainské resp. Trianonské.
Ježto lze očekávati od této smlouvy čilejší a výhodnější hospodářský styk, nanavrhuje stavně právní zahraniční výbor senátu schválení její a přijetí schvalovacího usnesení tímto sborem zákonodárným.
V Praze dne 23. září 1924.
Lukeš v. r.,
místopředseda.
Dr. L. Krupka v. r.,
zpravodaj.
II.
Na základě projeveného přání, aby mezi republikou Československou a Islandem byly možny hospodářské styky, byla sjednána v Praze dne 8. května 1924 prozatímní úprava obchodních styků, jež vešla v platnost dnem 23. května 1924. Sjednaná prozatímní úprava obchodních styků poskytuje vzájemně nejvyšší výhody příslušníkům obou států při stycích obchodních, a pokud jde o dovozní režii, je zaručena vzájemná dosavadní blahovůle při udílení dovozních povolení. Výjimku z tohoto ustanovení tvoří toliko přiznaná výhoda, již Island přiznal nebo v budoucnosti přizná Dánsku na základě poměru založeného spolkovým zákonem Dánsko - Islandským ze dne 30. listopadu 1918, stanovícím personální unii obou jmenovaných zemí.
Republika Československá vyhrazuje si zase na druhé straně touto prozatímní úpravou také zvláštní výhody, jež by si sjednala na základě článku 222 mírové smlouvy Saint-Germainské s Rakouskem nebo článku 205 mírové smlouvy Trianonské s Maďarskem.
Platnost této prozatímní úpravy, - nehledíc k možnosti 30 denní výpovědi, - přemění se samočinně po 1. lednu 1925 v úpravu. definitivní s oboustrannou tříměsíční výpovědní lhůtou.
Výbor národohospodářský navrhuje, aby slavný senát schválil smlouvu a přijal schvalovací usnesení ve znění svrchu otištěném.
V Praze dne 25. června 1925.
K. Sáblík v. r.,
předseda.
Jos. Ackermann v. r.,
zpravodaj.