Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1925.

I. volební období.

11. zasedání.

Tisk 2169.

Zpráva

I. zahraničního výboru

II. národohospodářského výboru

o vládním návrhu (tisk 2138),

kterým se předkládá Národnímu shromáždění

Prozatímní obchodní dohoda mezi republikou Československou a republikou Řeckou sjednaná v Athénách dne 8. dubna 1925.

Návrh usnesení:

Senát Národního shromáždění republiky Československé učinil ve .................... schůzi dne ....................toto usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s Prozatímní obchodní dohodou mezi republikou Československou a republikou Řeckou, sjednanou v Athénách dne 8. dubna 1925 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 16.dubna 1925,č.70 Sb.z. a n.

I.

Obchodně-politický poměr k Řecku upraven byl až dosud Prozatímní obchodní dohodou z roku 1923, která přiznávala Československu nejvyšší výhody jen pro omezený počet položek celního sazebníku. Poněvadž stav tento již nevyhovoval našim vývozním zájmům, byla dosavadní dohoda nahrazena novou Prozatímní dohodou, která dne 8. dubna 1925 sjednána byla v Athénách. Dohoda založena je na obapolné doložce nejvyšších výhod a výrobky a zboží československé budou požívati při svém vstupu do Řecka nejvyšší výhody i v tom případě, kdyby vláda řecká za trvání této dohody uvedla v platnost nový celní sazebník. I v případě, že by republika Řecká v budoucnosti zavedla jakékoliv omezení dovozu některého druhu zboží, zavazuje se, že vstoupí v jednání nové, aby toto omezení znamenalo pokud možno nejmenší újmu československému vývozu.

Vzhledem k tomu, že dovoz některého zboží do Československé republiky, na němž republika Řecká má největší zájem, podléhá povolovacímu řízení, zavazujeme se v dohodě k povolení určitého kontingentu. Týká se to dovozu suchých fíků, korintek, olivového oleje, vína a hroznů, likérů atd. Povolené kontingenty jsou v téže výši, jak byly stanoveny v předcházející dohodě, s výjimkou u korintek, kde kontingent byl zvýšen. Dohodou se dále zavazujeme, že v rámci stanovených kontingentů dovolíme dovoz vína z hroznů, pocházejícího a přicházejícího z Řecka, a to vína v sudech, které má více než 13 % alkoholu (vyjímaje vína koncentrovaná), pak vína v sudech pocházejícího z ostrovů řeckých bez ohledu na stupeň alkoholu. Vína v sudech se vyclívají Kč 210.-, v lahvích Kč 487,50 za 100 kg. Vína ta budou požívati výhod v dohodě stanovených pouze tehdy, budou-li doprovázena vysvědčením o svém původu, které vydají řecké úřady. O tom, které úřady to jsou, bude učiněna dohoda. Úřady československé zaručují si však právo v případě potřeby přezkoušeti analysu dovezených vín.

V článku V. stanoví se celní sazba na dovoz koberců z Řecka a to ve výši Kč 3.375,- za 100 kg.

V dalších článcích se zavazujeme, že tabáková režie československá dá při nákupu cigaretového tabáku přednost tabákům řeckým, až do výše dvou mil. kg ročně. Děje se tak s podmínkou, že množství, jakož i kvality tabáku budou nabídnuty na volném trhu za ceny způsobilé snésti konkurenci zboží jiného původu. Naproti tomu republika Řecká prohlašuje, že firmy československé mohou se volně účastniti soutěže při objednávkách hracích karet přepychových a zápalek za týchž podmínek jako jiné firmy cizozemské a že obchodníci s řeckým tabákem mohou svobodně kupovali cigaretové papíry v Československu jako v jiných zemích.

Tato prozatímní dohoda uzavřena jest na dobu šesti měsíců a bude prodlužována mlčky na období tříměsíční, nebude-li vypovězena jednou ze smluvných stran, a vstoupí v platnost výměnou ratifikací. Obě smluvní strany se však zavázaly, že ji uvedou prozatímně v účinnost patnáctého dne po jejím podpisu.

Tendencí dohody je sjednati pro vývoz československého zboží do Řecka pokud možno nejpříznivější podmínky. Proto zahraniční výbor, který jednal o dohodě ve schůzi dne 25. června 1925, doporučuje slavnému senátu, aby schválil dohodu jak byla ujednána a přijal schvalovací usnesení ve znění shora navrženém.

V Praze, dne 25. června 1925.

Ant. Svěcený v. r.,
předseda.

Karel Folber v. r.,
zpravodaj.

II.

Náš obchodně-politický poměr k republice Řecké byl prozatímně upraven obchodní dohodou ze dne 10. ledna 1923, která přiznávala Československu nejvyšší výhody jen pro omezený počet položek řeckého celního sazebníku. Tento stav našim vývozním zájmům nevyhovoval, proto byla dosavadní dohoda nahrazena novou prozatímní dohodou sjednanou v Athénách dne 8. dubna 1925. Dohoda tato je založena na obapolných nejvyšších výhodách, které zaručují vzájemně zboží československému v Řecku a zboží řeckému v Československu v oboru celním nejpříznivější nakládání.

Československému zboží bylo přiznáno se strany Řecka nakládání dle nejvyšších výhod i pro případ zavedení nového celního tarifu. Náš vývozní průmysl je touto prozatímní smlouvou postaven na roveň industriím států požívajících v Řecku smluvních celních výhod na podkladě smluv předválečných.

Národohospodářský výbor navrhuje, aby senát schválil prozatímní obchodní dohodu mezi republikou Československou a republikou Řeckou, sjednanou v Athénách dne 8. dubna 1925 a uvedenou v prozatímní platnost vládní vyhláškou ze dne 16. dubna 1925, č. 70 Sb. z. a n., a přijal schvalovací usnesení, jak shora je navrženo.

V Praze, dne 25. června 1925.

K. Sáblík v. r.,
předseda.

Č. Jos. Lisý v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP