Volební kraj dvacátý druhý volí poslanců 9.

Čl. II.

Okresy v článku I. je rozuměti ve volebních krajích I. až XIV. okresy soudní a v ostatních volebních krajích okresy správní (obvody okresních a hlavnoslúžnovských úřadů).

Čl. III.

odpadá.

§ 5.

Druhý odstavec odpadá.

§ 10.

Poslední věta druhého odstavce zní:

Zmocněnci stran, kteří nebyli jmenováni členy, mají právo účastniti se schůzí komise s hlasem poradním.

§ 11.

Ústřední volební komise.

Ústřední volební komise je povolána, aby provedla řízení podle § 26. jakož i druhé a třetí skrutinium.

Ústřední volební komise má 12 členů. Předsedou je úředník jmenovaný ministrem vnitra.

Každá kandidující strana navrhne ministerstvu vnitra nejpozději do 12. hodiny polední šestnáctého dne před volbou jednoho člena a jednoho náhradníka do této komise. Z navržených jmenuje ministr vnitra členy komise. Ostatní mají právo súčastniti se schůzí komise jako důvěrníci, a to při řízení podle § 26., pokud jednání přímo se týká jejich stran, s hlasem poradním, jinak bez práva do jednání komise zasahovati. Za každou stranu smí býti přítomna jen jedna osoba buď jako člen nebo jako důvěrník.

§ 14.

Jako druhý odstavec zařaďuje se toto ustanovení:

Konají-li se volby do obou sněmoven týž den, je ústřední volební komise pro obě volby společná. V obcích do 1000 obyvatelů může dohlédací politický úřad ustanoviti i společnou obvodní volební komisi, je-li toho třeba pro nedostatek způsobilých zástupců stran, nebo pro nedostatek vhodných místností.

Poslední odstavec zní:

Vyjma případy předcházejících odstavců nutno ustanoviti pro volbu do každé sněmovny zvláštní ústřední a obvodní volební komisi. Krajská volební komise není nikdy společná.

§ 15.

Rozepsání voleb, vyhláška.

Ministerstvo vnitra rozepíše volbu nejpozději 28. den přede dnem volby vyhláškou v úředním listě, která musí obsahovati den, ve který se volba koná, den, kdy voličské seznamy ve všech obcích musí býti vyloženy, lhůtu a místo k předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne, vyzvání, aby strany do zákonných lhůt navrhly zástupce do komisí (§§ 9-11), den, hodinu a místo, kdy a kde se koná schůze krajských volebních komisí a ústřední volební komise.

Vypsání volby uvede se také ve známost v každé obci vyhláškami na veřejných místech po dobu 14 dnů, jakož i jinakým způsobem v místě obvyklým. Tvoří-li obec několik osad, budiž volba vyhlášena také ve všech osadách.

Vyhláška v obci musí obsahovati den volby a počet poslanců, kteří mají v příslušném volebním kraji býti voleni, vyzvání, aby strany do lhůt zákonných navrhly své zástupce do komisí (§§ 9-11), jakož i počet těchto komisí, místo úřadu předsedy krajské volební komise, dobu a místo, kdy a kde jest možno nahlížeti do voličských seznamů, lhůtu a místo ku předložení kandidátních listin s udáním kalendářního dne, a ustanovení o formě a obsahu kandidátních listin.

§17.

Poslední věta prvního odstavce odpadá.

§18.

Druhý odstavec odpadá.

§ 21.

Kandidátní listiny.

Nejpozději šestnáctý den přede dnem volby do 12. hodiny polední předloží strany předsedovi krajské volební komise kandidátní listiny ve dvojím stejnopise. Předseda jest povinen podateli potvrditi den a hodinu podání a odevzdati mu ihned písemné oznámení o tom, kolik má strana složiti podle § 29. jako zálohu na útraty spojené s rozmnožením kandidátních listin. Žadatel může předložiti další opis kandidátní listiny, jehož souhlas s předloženou kandidátní listinou předseda krajské volební komise potvrdí.

Aby kandidátní listina byla platna, budiž opatřena úředně ověřenými podpisy nejméně jednoho sta voličů zapsaných do voličských seznamů v obcích volebního kraje, o nějž jde. Jsou-li podkladem pro odevzdání hlasů (§ 18) jiné voličské seznamy, než které byly vyloženy zároveň s volební vyhláškou (§ 17), stačí zápis v jednom neb druhém voličském seznamu. Kandidát nemůže kandidátní listinu platně podepsati.

Kandidátní listina pro obě části volebního kraje se sídlem krajské volební komise v Praze musí obsahovati na téže listině avšak pro každou část zvlášť jména kandidátů pro obě části tohoto volebního kraje. Aby byla platná, buď opatřena úředně ověřenými podpisy nejméně jednoho sta voličů z kterékoliv části tohoto volebního kraje. Při úpravě kandidátních listin a při skrutiniu přihlíží se však k oběma částem této kandidátní listiny jako ke kandidátním listinám různých volebních krajů.

U podpisu voličova budiž uvedena obec, v níž jest volič v seznamech zapsán. Podpisy ověřuje veřejný notář, soud nebo politický úřad.

Úmrtí, odvolání podpisu nebo ztráta volebního práva podpisovatelova nepůsobí na platnost kandidátní listiny.

§ 22.

Za číslo 3 budiž vsunut odstavec:

V řízení před volebním soudem nezastupuje stranu zmocněnec, nýbrž zástupce ústředního výkonného výboru strany.

Předposlední odstavec zní:

Strana může kandidovati nejvýše tolik osob, kolik má býti ve volebním kraji nebo části jeho (čl. I.) voleno poslanců.

§ 23.

První odstavec zní:

Ke kandidátní listině budiž připojeno písemné, vlastnoručně podepsané prohlášení všech kandidátů, že kandidaturu přijímají, k jaké národnosti se hlásí a že se svým souhlasem na jiné kandidátní listině, ani v jiném volebním kraji navrženi nejsou. Podpis kandidáta budiž ověřen dvěma svědky.

§ 24.

Řízení u krajské volební komise.

Předseda krajské volební komise vykoná přípravy pro rozhodování krajské volební komise. Zejména učiní tato opatření:

Má-li kandidátní listina formální vady, na př. nedostatečný počet podpisů, nebo větší počet kandidátů, než jest přípustno, nebo není-li u podpisu voličova uvedena obec, v níž jest zapsán ve voličských seznamech, nebo není-li označení strany uvedeno, nebo pořadí kandidátů vyznačeno, nebo není-li opatřen ověřený souhlas kandidátův nebo není-li v něm udáno, k jaké národnosti se kandidát hlásí a pod., vyzve zmocněnce, aby nejpozději do 12. hodiny polední následujícího dne vadu tu odstranil.

Odstavec třetí a čtvrtý odpadá.

§ 25.

Krajská volební komise sejde se bez pozvání šestnáctý den přede dnem volby o šestnácté hodině u svého předsedy, aby upravila kandidátní listiny.

Neuvede-li zmocněnec ani po vyzvání předsedy krajské volební komise označení strany na kandidátní listině, prohlásí ji komise za neplatnou.

Je-li kandidát na několika kandidátních listinách, škrtne ho krajská volební komise na listině, k níž nebyl připojen ověřený souhlas s kandidaturou vyhovující předpisům § 23, jinak přechází rozhodnutí o tom na ústřední volební komisi. Nepředloží-li zmocněnec včas (§ 24) ověřené prohlášení kandidátovo, pokud ho podle § 23 jest třeba, škrtne komise kandidáta z kandidátní listiny.

Nezmenší-li zmocněnec kandidátní listinu na přípustný počet kandidátů (§ 22), škrtne komise poslední nadpočetné kandidáty.

Kandidátní listinu, která ani po tomto řízení nemá potřebného počtu podpisů, prohlásí komise za neplatnou.

Je-li kandidován župan neb okresní náčelník (§ 22., poslední odstavec), škrtne ho komise z kandidátní listiny.

Krajská volební komise rozhoduje splatností konečnou. Jednání krajské volební komise skončí o 14. hodině odpolední následujícího dne. O jednání krajské volební komise sepíše se zápis, jejž podepíší všichni členové komise.

Prohlásí-li krajská volební komise kandidátní listinu za neplatnou, vyhlásí to její předseda s udáním důvodů v úředních listech.

§ 26.

Řízení u ústřední volební komise.

Předseda krajské volební komise zašle ihned po její schůzi jeden stejnopis kandidátních listin s prohlášením kandidátů a se zápisem o jednání komise předsedovi ústřední volební komise.

Ústřední volební komise sejde se bez pozvání v 10 hodin dopoledne čtrnáctého dne před volbou v ministerstvu vnitra, přesvědčí se nejprve, odstranily-li krajské volební komise všechny formální vady v kandidátních listinách (§ 25), a odstraní shledané vady. Je-li některý z kandidátů kandidován na několika kandidátních listinách, a nebylo-li docíleno dohody zástupců zúčastněných stran (§ 11) ve schůzi ústřední volební komise, škrtne předseda kandidáta tak, aby zbyla kandidatura jen na jediné kandidátní listině.

Má-li několik kandidátních listin stejné nebo nesnadno rozeznatelné označení, vyzve předseda komise po zahájení schůze zástupce (§ 11) těchto stran, aby nejpozději do 24 hodin je opravili. Neshodly-li se strany včas, upraví označení stran ústřední volební komise.

Jsou-li kandidátní listiny, vydané pravděpodobně touže stranou, v různých volebních krajích označeny odchylně, vyzve předseda po zahájení schůze jejího zástupce, aby do 24 hodin oznámil jednotné označení strany pro všechny volební kraje. Neučiní-li tak, považují se kandidátní listiny, jichž označení je různé, za kandidátní listiny různých stran.

Ústřední volební komise, když odstranila případné vady v kandidátních listinách, určí každé volební straně losem jednotné pořadí kandidátních listin ve všech volebních krajích. Předseda opatří tolik losů stejné velikosti a jakosti, kolik stran kandiduje, označí losy jménem stran a vloží losy do zvláštní schránky. Předsedou ustanovený člen komise vytáhne po jednom losy, které v pořadí, jak byly taženy, určují čísla kandidátních listin stran ve všech volebních krajích, kde strana kandiduje.

Konají li se volby do poslanecké sněmovny nejpozději čtyři neděle po volbách do senátu, řídí se pořadí kandidátních listin všech stran kandidujících do sněmovny poslanecké, pořadím kandidátních listin do senátu. Nekandiduje-li některá strana do sněmovny poslanecké, odpadá její pořadové číslo pro volby do této sněmovny. Kandiduje-li do sněmovny poslanecké nová strana, obdrží její kandidátní listina nejbližší řadové číslo za kandidátními listinami do senátu; je-li takovýchto stran více, určí se jejich pořadí losem podle ustanovení odstavce předcházejícího.

Předseda ústřední volební komise opatří kandidátní listiny příslušnými řadovými čísly arabskými.

Jednání ústřední volební komise skončí nejpozději o čtrnácté hodině následujícího dne. Neprovede-li ústřední volební komise potřebné opravy, nebo neurčí-li pořadí kandidátních listin, rozhodne předseda sám a určí losem pořadí.

O jednání komise sepíše se zápis, jejž všichni přítomní podepíší.

Výsledek řízení oznámí předseda komise zúčastněným krajským volebním komisím a stranám.

§ 27.

Druhý odstavec zní:

Byla-li kandidatura odvolána až po schůzi ústřední volební komise (§ 26), zůstává jméno kandidátovo na kandidátní listině, avšak při přikazování mandátů se k němu nepřihlíží.

§ 28.

Vyhlášení kandidátních listin.

Nejpozději desátý den přede dnem volby vyhlásí předseda ústřední volební komise v úředním listě všechny platné kandidátní listiny s označením stran, řadovým číslem a s plným a přesným uvedením všech kandidátů. Není dovoleno uveřejniti s kandidátními listinami podpisy voličů v § 21. nařízené.

§ 29.

Rozmnožení kandidátních listin.

Předseda krajské volební komise dá rozmnožiti tiskem platné kandidátní listiny, na nichž budiž uvedeno číslo řadové, označení strany a všichni kandidáti (§ 22., č. 2.) i jejich pořadí.

Každá kandidátní listina budiž rozmnožena zvlášť ve formě hlasovacího lístku, a to všechny listiny písmem téhož druhu a stejné velikosti, na papíru téže barvy a jakosti a týchž rozměrů, a buďtež opatřeny na témže místě pečetí krajské volební komise. Kandidátní listiny pro obě části volebního kraje prvého buďtež rozmnoženy ve formě společného hlasovacího lístku tak, aby obsahovaly odděleně kandidáty pro každou část tohoto volebního kraje.

Předseda krajské volební komise zašle je starostům obcí s vyzváním, aby je dodali všem voličům (§ 34).

Náklady spojené s rozmnožením kandidátních listin uhradí z polovice stát a z polovice strany.

K náhradě těchto výloh složí strana u předsedy krajské volební komise nejpozději čtrnáctý den před volbou do 12. hodiny polední přiměřenou, předsedou oznámenou (§ 21) zálohu, rovnající se aspoň polovici výloh spojených s rozmnožením kandidátní listiny. Neučiní-li strana včas zadost své povinnosti, považuje se její kandidátní listina za odvolanou. Strana, která nedosáhla v žádném volebním kraji mandátu, hradí celý náklad spojený s rozmnožením svých kandidátních listin. Za onu část nákladu, již by jinak hradil stát, ručí solidárně kandidáti této strany, i voliči, kteří podepsali kandidátní listinu, a vymáhá se na nich politickou exekucí, nebyla-li zaplacena do 8 dnů po vyzvání.

Předkládajíc kandidátní listinu (§ 21) svým zmocněncem může strana prohlásiti, že nežádá, aby její kandidátní listina byla úředně dodána voličům buď v určitých politických okresích nebo v celém volebním kraji, a může si zároveň pro tyto politické okresy nebo pro celý volební kraj objednati určitý počet úředních výtisků své kandidátní listiny, jichž dodání voličům si sama obstará; v takových případech hradí podle ustanovení v odstavcích předcházejících jen výlohy spojené s rozmnožením svých kandidátních listin.

Kandidátní listiny, jež mají podle předcházejících odstavců úředně býti voličům dodány, buďtež rozmnoženy v počtu převyšujícím nejméně o pětinu počet voličů dotčeného volebního kraje, po případě dotčených politických okresů.

§ 30.

První odstavec zní:

Osoby provozující živnost grafickou nebo v ní činné jsou povinny vyhověti příkazům předsedy krajské volební komise, aby kandidátní listiny byly včas a správně rozmnoženy.

§ 31.

Odstavec první zní:

Každá obec je místem volebním. Ve volebním kraji XV.-XXII. mohou býti obce s méně než 250 obyvateli přikázány k nejbližší větší obci jako místu volebnímu.

§ 34.

Průkaz voličů.

První odstavec zní:

Starosta obce dá dodati každému voliči do bytu kandidátní listiny předsedou krajské volební komise mu zaslané, a to v obcích nad tisíc obyvatel nejpozději třetí den přede dnem volby zároveň s legitimačním lístkem, a v ostatních obcích nejpozději druhý den přede dnem volby. Ve volebním kraji XV.-XXII. dodá se legitimační lístek i voličům těch obcí, které jsou přikázány k nejbližší větší obci (§ 31).

§ 38.

Hlasování.

Obvodní volební komise, ustavivši se (§ 9), prohlédne před početím volby osudí. K volebnímu osudí budiž použito jedině takové schránky, kterou lze zámkem uzavříti.

Potom přikročí se k odevzdávání hlasů. Voličové dostavte se se všemi kandidátními listinami, jež jim byly dodány.

Volební komise vezme od voliče legitimační lístek a zjistí, má-li volič všechny kandidátní listiny, jež podle § 29. v obci mají býti úředně dodány, neškrtané a neoznačené, nesmí mu však pořadí hlasovacích lístků, jak je volič přinesl, měniti. Za chybějící, škrtané, nebo jinak označené dodá mu jiné, tak, aby volič měl všechny kandidátní listiny, pokud podle § 29. mají býti úředně dodány.

Dále mu vydá úřední obálku. Všechny obálky buďtež neprůhledné, stejné velikosti, jakosti a barvy a nesmějí míti žádného odlišného znamení. Dodá je obec na svůj vrub.

Volič sám vloží hlasovací lístek do obálky v prostoru tak odděleném, aby nemohl býti pozorován, načež před komisí vhodí obálku do volebního osudí, a odloží kandidátní listiny, které mu zbyly, do zvláštní schránky.

Tímto způsobem odevzdají své hlasy nejprve členové volební komise a pak ostatní voličové v pořádku, jak se do volební místnosti dostavili.

Volební komise dohlíží ke správnému odevzdávání hlasovacích lístků a bdí nad udržováním pořádku ve volební místnosti. Členům komise není dovoleno opravovati nebo doplňovati hlasovací lístky, byť i o to voličem byli požádáni.

Osoby slepé a ti, kdož pro tělesnou vadu nemohou sami hlasovacího lístku odevzdati, vykonávají své právo volební v průvodu voliče, s nímž sdílejí společnou domácnost, anebo v průvodu voliče, jehož sobě svobodně zvolili za průvodce. Průvodce tento odevzdá hlasovací lístek, event. průkaz svého zmocnitele, volební komise zjistí dotazem, zda volič svobodně svého průvodce zvolil, zda zná jeho jméno a příjmení, a zapíše tento způsob volby zvlášť v zápise o volbě.

Odevzdání hlasovacího lístku budiž členy komise vyznačeno ve dvou stejnopisech voličských seznamů. Konají-li se volby do obou sněmoven týž den, a je-li pro obě volby ustanovena společná obvodní volební komise, budiž ve volební místnosti pro každou volbu opatřen zvláštní, oddělený prostor.

§ 46.

Odstavec první zní:

Krajská volební komise sejde se ve svém sídle bez pozvání o 10. hodině dopolední druhý den (v úterý) po volbě.

§ 49.

První odstavec zní:

Mandáty, jež postupem uvedeným v § 46 zůstaly neobsazeny, obsadí ústřední volební komise ve schůzi, k níž se sejde bez pozvání u svého předsedy v 10 hodin dopoledne osmý den po volbách.

§ 51.

Odstavec první zní:

Při druhém skrutiniu přihlíží se toliko ke hlasům strany, jež podle § 49 odevzdá kandidátní listinu a dosáhla aspoň v jednom volebním kraji mandátu.

§ 52.

Druhé skrutinium.

Komise sečte všecky zbytky hlasů z celé republiky, pokud se k nim podle §u 51 přihlíží, dělí tento součet zbytků prostým průměrem volebních čísel všech volebních krajů a číslo beze zlomku dělením vyšlé dává počet mandátů, které se obsadí ve druhém skrutiniu.

Je-li počet mandátů tímto způsobem určený, týž, nebo větší, než počet mandátů dosud neobsazených, odpadá třetí skrutinium.

Aby se zjistilo pro druhé skrutinium volební číslo, dělí se součet zbytků uvedený v odstavci předcházejícím, počtem mandátů, které se v tomto skrutiniu mají obsaditi, zvětšeným o jednu a celé číslo beze zlomku dělením vyšlé je číslem volebním.

Komise přikáže každé straně tolik mandátů, kolikráte je volební číslo obsaženo v součtu zbytků hlasů pro stranu tu ze všech volebních krajů vykázaných.

Bylo-li obsazeno o jeden mandát více, než se mělo obsaditi, odečte se přebývající mandát té straně, která vykázala nejmenší zbytek dělení při druhém skrutiniu, při stejném zbytku menší počet hlasů v celé republice, je-li i počet hlasů stejný, rozhodne los.

Nebyly-li obsazeny všechny mandáty způsobem v odstavci třetím stanoveným nebo proto, že strana ohlásila méně kandidátů, než kolik mandátů na ni připadá, přikáže komise po jednom mandátu postupně těm stranám, jež vykazují největší zbytek dělení. Při rovnosti zbytků se přikáže mandát straně, jež má větší součet zbytků ve II. skrutiniu. Jsou-li tyto součty zbytků stejné, přikáže se mandát straně, jež obdržela v celé republice více hlasů; je-li počet stejný, rozhodne los.

Mandáty v druhém skrutiniu neobsazené obsadí se ve skrutiniu třetím.

§ 53.

Třetí skrutinium.

Ústřední volební komise rozdělí strany, ke kterým se při druhém skrutiniu přihlíželo, ve dvě skupiny:

I. skupinu tvoří strany, na jejichž kandidátních listinách jest nadpoloviční většina kandidátů jedné nebo více národnostních menšin, německé, maďarské nebo polské. Pro otázku, ke které z těchto menšin dlužno kandidátní listinu přičísti je rozhodnou národnost, k níž se přihlásila (§ 23) větší část kandidátů téže strany; přihlásili-li se kandidáti k různým národnostním menšinám ve stejném počtu, rozhodne los.

II. skupinu tvoří všechny strany ostatní.

Podle týchž zásad rozdělí ústřední volební komise strany, k nimž se při druhém skrutiniu nepřihlíželo, ve skupiny A a B. Při tom včítají se do skupiny A pouze strany, s nimiž národnostně stejné strany byly zařaděny do skupiny I., ostatní strany včítají se do skupiny B.

Ústřední volební komise sečte všechny platné hlasy všech stran, k nimž se ve druhém skrutiniu nepřihlíželo, pokud patří do skupiny A nebo B, z celé republiky dohromady, dělí součet těchto hlasů počtem neobsazených mandátů, zjistí tak volební číslo, jímž jest celé číslo beze zlomku dělením vyšlé, rozdělí mandáty mezi skupiny I a II a na to mezi strany každé příslušné skupiny zvlášť podle zásad § 52; při tom je základem výpočtu součet všech hlasů straně v republice odevzdaných.

§ 54.

Kteří z kandidátů jsou ve II. a III. skrutiniu zvoleni.

Odstavec první zní:

Z jednotlivých stran zvoleni jsou ve II. a III. skrutiniu za poslance podle počtu mandátů na stranu připadlých kandidáti podle pořadí, jak jsou uvedeni na kandidátní listině zmíněné v § 49.

§ 58.

Odstavec III. čís. 3 zní:

3. vědomě, nejsa zapsán ve volebních seznamech (§ 21, odst. 2), podepíše kandidátní listinu.

Jako sedmý bod odstavce III. se zařazuje toto ustanovení:

7. kdo vykoná volební právo, ač bylo právoplatně rozhodnuto (na příkl. vydáním pasu cizího státu), že není státním občanem Československé republiky nebo, ač je si vědom, že v den vyložení seznamů voličských, jež jsou podkladem volby, nepřekročil věku, jenž ústavní listina předpisuje jako podmínku volebního práva.

§ 62.

Osvobození od kolků a poplatků.

Veškerá podání, protokoly, námitky, stížnosti ve věci voleb a přílohy k nim, jakož i ověření podpisů voličů na kandidátních listinách (§ 21) a kandidátů (§§ 23 a 27) jsou prosty kolků, a pokud nejde o ověření podpisů před veřejným notářem, i poplatků.

Čl. III.

Zákon tento nabývá účinnosti dnem vyhlášení a provede jej ministr vnitra.

Tomášek v. r.,
předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

Bradáč v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP