Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

1. zasedaní.

Tisk 34.

Zpráva

I. branného výboru,

II. sociálně-politického výboru,

III. rozpočtového výboru

o vládním návrhu (tisk 16) zákona,

se doplňuje § 81 zákona o vojenských

zaopatřovacích.

I.

Předloženým návrhem, jímž se zabýval branný výbor ve své dnešní schůzí, má býti získán zákonný podklad pro správný výkon zákona ze dne 17. února 1922, č. 76 Sb. z. a n. o vojenských požitcích zaopatřovacích, jehož tendence jest skutečné, aspoň postačitelné zaopatření osob nároky na zaopatření majících. Podle dnešního stavu zákonného, opírajícího se o výše uvedený zákon a na jehož podkladě vydané vládní nařízení ze dne 6. října 1923, č. 186 Sb. z. a n., dává se možnost jen výplaty v Kč, pokud se týče v její kursovní hodnotě k cizí měně.

§ 81 zákona ze dne 17. února 1922, č. 76 Sb. z. a n., v odst. 4. přiznává a upravuje právo příslušníků Čsl. legionářů pokud se stali invalidními i tehdy, když jsou příslušníky cizích států (s výhradou vstoupení jich do služeb těchto států), v odstavci 5. pak nároky pozůstalým po zemřelých (padlých) legionářích, i když nebyli, pokud se týče nejsou československými příslušníky. A tu by bylo jistě nespravedlivo, kdyby příjmy těchto osob, nucených poměry své příslušnosti, poměry rodinnými nebo jinými žíti na území Spojených států severoamerických, kdež kupní síla dolaru v tamějších poměrech jest daleko menší než kupní síla Kč zde u nás, nebyly upraveny tak, aby odpovídaly tamějším poměrům. Proto správně návrh zákona dává možnost zvýšení relace na hodnotu, pokud se týče sílu kupní, z nynější možnosti výplaty jen podle kursovní ceny naší koruny. Jen tak vyrovnati možno požitky osob výše uvedených, v Americe žijících s požitky, které berou z téhož zákona osoby ve vlasti a dosíci tak přibližně stejné životní úrovně.

Stát takto vykonává jen povinnost svoji vůči těm, jímž jest za svůj vznik spoluzavázán.

Zpětná platnost od 1. ledna 1920 jest věcí jen formální a úhrada pro osoby, jichž se zákon bude týkati, a to: 42 invalidů-legionářů s trvalým zaopatřením, 19 invalidů-legionářů s dočasným zaopatřením, 5 vdov po padlých nebo zemřelých legionářích a 13 sirotků po padlých nebo zemřelých legionářích, tedy celkem 79 příjemců v celkové výši 1.100.000 Kč, jest zajištěna v rozpočtu na rok 1926 v kapitole VIII, tit.2. a tit. 3., § 2 státního rozpočtu, kdež zařaděna jest částka 62.045.000 Kč.

Výbor branný uznav veškeré okolnosti v důvodové zprávě k vládnímu návrhu uvedené navrhuje sl. senátu schválení předložené osnovy zákona ve znění dole uvedeném.

V Praze, dne 3. března 1926.

Filipínský v. r.
předseda.

V. Sehnal v. r.
zpravodaj.

II.

Z četných příslušníků našeho národa, kteří ze Spojených států severoamerických přispěchali za světové války na evropské bojiště a vstoupili do řad Čs. zahraničního vojska, položili mnozí život za osvobození své vlastí a svého národa. Nevelký počet z těchto legionářů utrpěl následkem poranění nebo válečných útrap újmu na svém zdraví a stal se k výdělečné práci neschopným. Tito invalidi-legionáři pobírají vojenské zaopatřovací požitky podle § 81 zákona č. 76/1922 Sb. z. a n. Podle ustanovení odst. 5. k § 81 vládního nařízení č. 186/1923 Sb. z. a n může ministr N. O. v dohodě s ministrem financí stanoviti, jakým způsobem a v jaké relaci budou se vypláceti zaopatřovací požitky s přídavky a výpomocemi příslušníkům Čs. zahraničního vojska, případně pozůstalým po nich, kteří bylí nuceni zůstati ve S. S. A. Avšak toto vládní nařízení umožňuje pouze upraviti relaci se zřetelem na kursovní hodnotu Kč vzhledem k dolaru americkému. Jelikož však kupní síla dolaru v S. S. A. vzhledem ke kupní síle Kč u nás jest značně nižší, vyžaduje toho spravedlnost a slušnost, aby zákonem bylo stanoveno, že po dobu, pokud bude trvati velké rozpětí mezi kursovní hodnotou a skutečnou kupní sílou amerického dolaru, jest možno stanoviti vyšší relaci než jaká vyplývá z kursovní hodnoty Kč vzhledem k dolaru, aby tak dostalo se našim legionářům v S. S. A. žijícím skutečného zaopatření.

Touto předlohou mají se upraviti zaopatřovací požitky 79 příjemcům.

Účinnost tohoto zákona má zpětnou platnost od l. ledna 1920, poněvadž tímto dnem nabyl účinnosti zákon o vojenských požitcích zaopatřovacích č. 76/1922 Sb. z. a n..

Sociálně-politický výbor navrhuje senátu schválení vládního návrhu zákona ve znění dole uvedeném.

V Praze, dne 3. března 1926

R. Jaroš v. r.
předseda.

Otm. Hrejsa v. r.
zpravodaj.

III.

Rozpočtový výbor na základě svého usnesení ze dne 3. března 1926 připojuje se v plném znění (k usnesení výborů branného a sociálně-politického u vědomí, že vláda jasně naznačila důvody, proč došlo k vydání návrhu na úpravu životní existence 79 obětí světové války, bydlících trvale ve Spojených státech severoamerických.

V Praze, dne 3. března 1926.

Frant. Jan Kroiher v. r.
předseda.

Jos.V.Kleček v. r.
zpravodaj.

Zákon

ze dne ............. 192 .........

kterým se doplňuje § 81 zákona o vojenských požitcích zaopatřovacích.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 81 zákona ze dne 17. února 1922, č. 76 Sb. z. a n., o vojenských požitcích zaopatřovacích doplňuje se takto:

Ministr národní obrany se zmocňuje, aby po dobu, pokud velké rozpětí mezi kursovná hodnotou a skutečnou kupní silou amerického dolaru nezbytně toho vyžaduje, v dohodě s ministrem financí a nejvyšším účetním kontrolním úřadem stanovil každoročně, přihlížeje ke kupní síle amerického dolaru, jakým způsobem a v jaké relaci vypláceti se budou zaopatřovací požitky s přináležejícími drahotními přídavky, mimořádnými a nouzovými výpomocemi příslušníkům Čs. zahraničního vojska (pozůstalým po nich), kteří zůstali na území Spojených států amerických.

Čl. II.

Zákonu tomuto přiznává se zpětná účinnost od l. ledna 1920; provésti jej přísluší ministru národní obrany v dohodě s ministrem financí.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP