Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926

II. volební období.

I. zasedání.

Tisk 35.

Zpráva

I. výboru zahraničního,

II. výboru národohospodářského

o vládním návrhu (tisk 10), kterým se předkládá Národnímu

shromáždění ujednání o změně výpovědní lhůty československo-

švýcarské obchodní a celní úmluvy ze dne 6. března 1920.

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé souhlasí s ujednáním o změně výpovědní lhůty československo-švýcarské obchodní a celní úmluvy, sjednaným výměnou nót ze dne 30. září 1925.

I.

Předloženým návrhem zkracuje se k žádosti spolkové vlády švýcarské dosavadní tříměsíční lhůta výpovědní původní obchodní a celní úmluvy uzavřené mezi Švýcarskem s jedné a mezi bývalým mocnářstvím Rakousko-uherským s druhé strany dne 9. března 1906, č. 156 ř. z., kteráž úmluvou ze dne 6. března 1920 též naším státem byla akceptována, na l měsíc z té příčiny, ježto Švýcarsko až na nepatrné výjimky ujednalo v obchodních smlouvách vesměs lhůty 1 měsíční.

Mimo to dlužno poukázati k tomu, že smlouva dotyčná prodlužuje se u nás vždy na 3 měsíce, takže i s tohoto stanoviska kratší výpovědní lhůta jest odůvodněna. Ve shodě se Švýcarskou vládou, byla tato úmluva o výpovědi uvedena v prozatímní platnost ve stejnou dobu jako ve Švýcarsku, totiž s platností od 15. října 1925, na základě vyměněných not obou zástupců zahraničních.

Z důvodů nahoře uvedených navrhuje zahraniční výbor, aby slavný senát udělil souhlas tomuto ujednání.

V Praze, dne 3. března 1926.

V. Donát v. r.
předseda.

Dr. L. Krupka v. r.
zpravodaj.

II.

Národohospodářské oddělení švýcarské spolkové vlády již od r. 1921 zajímá se o zkrácení výpovědní lhůty úmluvy ze dne 6. března 1920 ze tří na jeden měsíc. Vláda Československé republiky projevila svůj souhlas nótou vyslanectví v Bernu ze dne 30. září 1925. Švýcarská vláda pak provedla změnu tuto 15. října 1925, což vláda československá současně potvrdila prozatímní vyhláškou.

Obě vysoké smluvní strany byly k tomuto opatření vedeny důvody patrně praktickými. Tyto třeba chápati tak, že tříměsíční lhůta výpovědní eventuelně rovná se taktéž tříměsíčnímu jednání o smlouvy obnovené. Jednoměsíční lhůta pro výpověď předpokládá rychlejší postup nutných jednání a z důvodů této účelnosti podepsaný výbor národohospodářský doporučuje sl. senátu, aby toto ujednání schválil.

V Praze, dne 3. března 1926.

K. Sáblík v. r.
předseda.

Ferd. Šťastný v. r.
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP