Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 98.

Návrh

senátorů dr Fr. Soukupa, V. Dundra a soudruhů  

na vydání zákona, jímž se ruší čelední řád a upravují pracovní poměry zemědělského dělnictva na podklady moderního práva.

Slavný senáte, račiž se usnésti:

Vláda se vyzývá, aby ihned předložila Návrh zákona na zrušení čeledního řádu a návrh zákona na moderní úpravu pracovního poměru zemědělského dělnictva.

Odůvodnění.

Právní vztahy mezi zemědělským dělníkem a jeho zaměstnavatelem v Čechách jsou upraveny čeledním řádem, jehož ustanovení z let šedesátých minulého století jsou nejenom zastaralá, ale přímo odporují duchu moderního ochranného zákonodárství. Zatím co v politickém a občanském životě nastaly velmi podstatné změny a zemědělský dělník postaven byl na roveň ostatním vrstvám společnosti, zůstávají v pracovním a právním poměru zemědělského dělnictva v platnosti ustanovení z doby vlády absolutismu a neobmezeného panství velkostatkářů a šlechticů.

Zemědělský dělník, ať čeledín, služka neb deputátník, jenž jest podle zákonodárství republiky Československé rovnoprávným občanem, nemůže býti nadále udržován v nesnesitelném postavení nevolníka zastaralými a demokratickému zřízení republiky Československé odporujícími ustanoveními čeledního řádu. Byly-li zákony z 19. prosince 1918, č. 91 Sb. z. a n., dále o nemocenském pojištění, o placených dovolených atd., rozšířeny i na zemědělské dělnictvo, a bude-li zákon o sociálním pojištění míti rovněž platnost i pro toto dělnictvo, jest nemyslitelno a bylo by krajní sociální nespravedlností, aby zemědělské dělnictvo udržováno bylo v právním poměru, jenž z něho činí méněcenné občany a vystavuje velmi často v šanc libovůli jeho zaměstnavatelů.

Avšak i velmi značná odlišnost zákonných předpisů, platných pro zemědělské dělnictvo na Slovensku a Podkarpatské Rusi od zákonných předpisů v historických zemích, vyžaduje nové úpravy, jež by tyto velmi pronikavé rozdíly odstranila. Zemědělský dělník nemůže býti při rostoucím významu své práce považován za inferiorního pracovníka. Zákonodárství moderního státu musí se přizpůsobiti novým, moderním hospodářským a sociálním poměrům a v zájmu státu odstraňovati vše, co jest přežitkem starých dob.

Nechť proto vláda republiky Československé s největším urychlením vypracuje předlohu zákona o zrušení čeledního řádu, jakož i návrh zákona na úpravu právního poměru zemědělského dělnictva a tento návrh nechť přikáže výboru sociálně-politickému.

V Praze, dne 5. května 1926.

Dr. Fr. Soukup, V. Dundr,
Časný, Filipínský, Zimák, Petřík, Modráček, Havlena, Ecksteinová, dr Witt, Habrman.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP