Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 121.

Usnesení poslanecké sněmovny

o vládním návrhu zákona (tisk 236),

kterým provádí se článek 1. úmluvy právně-finanční mezi republikou Československou a královstvím Italským, č. 132/1924 Sb, z. a n., o způsobu vyrovnání pohledávek a závazků vzniklých v korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky československými a italskými (tisk 286).

Poslanecká sněmovna Národního shromáždění republiky Československé schválila v 26. schůzi dne 1. června 1926 tuto osnovu zákona:

Zákon

ze dne..........................................................1926,

kterým provádí se článek 1. úmluvy právně-finanční mezi republikou Československou a královstvím Italským, č. 132/1924 Sb. z. a n., o způsobu vyrovnáni pohledávek a závazků vzniklých v korunách rakousko-uherských mezi věřiteli nebo dlužníky

československými a italskými.

Národní shromáždění republiky československé usneslo se na tomto zákoně:

§ 1.

Dluhy vyjádřené rakousko-uherskými korunami, vzniklé z jakéhokoliv důvodu před 3. listopadem 1918 mezi osobami fysickými, právnickými, obchodními společnostmi nebo ústavy práva veřejného, které dne 23. března 191 měly řádné bydliště (sídlo) na území připojeném Italii mírovými smlouvami se strany jedné a na území československém se strany druhé, budou placeny nezávisle na dni splatnosti podle těchto ustanovení

a) Dlužníci na území připojeném Italii zaplatí a každou korunu rakousko-uherskou 0568 (pětsetšedesátosm tisícin) liry italské.

b) Dlužníci na území československém zaplatí za každou korunu rakousko-uherskou ve měně československé částku v hodnotě. 0568 (pětsetšedesátosm tisícin) liry italské podle směnečného kursu ženevského italské liry a československé koruny v den placení.

§ 2.

Dluhy vyjádřené korunami rakousko-uherskými, vzniklé z jakéhokoliv důvodu mezi stranami výše uvedenými po 3. Listopadu 1918, budou placený nezávisle na dni splatnosti, vyjma zvláštní úmluvy, buď dlužníky, kteří dne 23. března 1921 měli řádné bydliště (sídlo) na území připojeném Italii anebo dlužníky, kteří téhož dne měli řádné bydliště (sídlo) na území československém, ve měně československé "al pari" čili v poměru jedné uny československé za každou korunu rakousko-uherskou.

§ 3.

Dluhy jakéhokoliv druhu, vyjádřené korunami rakousko-uherskými mezi osobami fysickými, právnickými, obchodními společnostmi aneb ústavy práva veřejného, které dne 23. března 1921 měly řádné bydliště (sídlo) na území starých provincií italských se strany jedné a na území československém se strany druhé, budou placeny nezávisle na dni splatnosti ve měně československé "al pari" čili v poměru jedné koruny československé za každou korunu rakousko-uherskou.

§ 4.

(1) Po rozumu těchto ustanovení (§§ 1 až 3) budou osoby, podniky, společnosti a ústavy československé, které měly dne 23. března 1921 anebo 3. listopadu 1918 odbočky u soudu zapsané v nových provinciích, připojených Italii, a pokud se týče osoby, podniky, společnosti a ústavy nových provincií italských, které měly dne 23. března 1921 anebo 3. listopadu 1918 odbočky u soudu zapsané na území československém, pokládány pro závazky sjednané uvedenými odbočkami, jakoby sídlily v místě, kde odbočka v ten neb onen rozhodný den byla zapsána.

(2) Stejně posuzovati jest odbočky, které liší se od svrchu zmíněných jedině tím, že náleží ústavům peněžním nebo pojišťovacím, které v rozhodné době měly sídlo jinde než v Československu nebo jinde než v nových provinciích připojených Italii.

§ 5.

Ustanovení tato (§§ 1 až 4) platí také se zpětnou působností pro případy, ve kterých. dlužník uložil dluhovanou částku do soudního uschování.

§ 6.

Ustanovení tato (§§ 1 až 5) neplatí pro pojistky znějící na koruny rakousko-uherské mezi osobami sídlícími v nových provinciích království Italského a osobami sídlícími na území československém.

§ 7.

Vyrovnání (§§ 1 až 5) děje se jedině přímo mezi věřitely a dlužníky bez jakékoliv účasti Československého zúčtovacího ústavu v Praze.

§ 8.

Zákon tento provede ministr financí v dohodě s ministrem spravedlnosti a ministrem obchodu, průmyslu a živností.

J. Malypetr v. r., předseda.

Dr Říha v. r.,
sněm. tajemník.

J. Dubický v. r.,
zapisovatel.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP