Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 125.

Zpráva

I. zahraničního výboru,

II. národohospodářského výboru

o vládním návrhu (tisk g), kterým se předkládá Národnímu shromáždění k dodatečnému souhlasu prozatímní obchodní úmluva (modus vivendi) a k projevení souhlasu obchodní úmluva mezi republikou Československou a Španělskem, sjednaná v Madridě dne 29. července 1925 a uvedená v prozatímní platnost ve formě prozatímní obchodní úmluvy vládní vyhláškou ze dne 27. října 1925, č. 216 Sb. z. a n. .

Schvalovací usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé dodatečně projevuje souhlas s prozatímní obchodní úmluvou (modus vivendi) a souhlasí s obchodní úmluvou mezi republikou Československou a Španělskem, sjednanou v Madridě dne 29. července 1925.

I.

Obě úmluvy jsou obsahově stejné. Dvě různé formy bylo voliti proto, aby provisorní úmluva mohla býti účinnou i podle španělského zákonodárství, jež k tomu cíli vyžaduje zvláštní formy (modus vivendi). Prozatímní úmluva ze 16. července 195 zůstane v účinnosti až do té doby, kdy bude ratifikována oběma státy obchodní úmluva vlastní a kdy ratifikační listiny budou vyměněny. Na to nahradí tato dnes účinnou provisorní úmluvu španělská vláda již úmluvu obchodní ratifikovala.

Podle této obchodní úmluvy bude mezi republikou Československou a Španělskem úplná a vzájemná svoboda obchodu. Obě smluvní strany si v zájemně zaručují zacházení podle zásady nejvyšších výhod i pokud se týče obchodu a živností, tak i pokud jde o osoby a zboží, cla, dávky vývozní, režim svobodných přístavů, ukládání ve skladištích, transit, celní formality, zákazy nebo obmezení dovozu nebo vývozu, místní a přístavní dávky.

Pokud trvá v Československé republice povolovací režim, omezený na určitý počet druhů zboží, udělí československá vláda potřebné dovozní povolení pro španělské výrobky do výše stanovených kontingentů.

Materielně poskytl stát československý touto obchodní úmluvou zvláštní slevy na některé typické španělské artikle a to na mandarinky, hrozny, banány, sardinky v oleji, korkové zátky a některé jiné korkové zboží.

Na ostatní druhy zboží bylo povoleno jen vázání celních sazeb autonomních nebo jiným státům smlouvami již poskytnutých.

Naproti tomu poskytlo nám Španělsko celní slevy na zboží zahrnuté do více než 30 tarifních čísel španělského celního tarifu, jež se týkají našich hlavních exportních odvětví a to hlavně na sklo, porculán, stroje, zboží kovové, knoflíkářské, hračkářské a kartáčnické.

Dovoz ze Španělska do Československé republiky i naopak má tendenci sestupnou a vyžadoval by většího oživení a usnadnění s obou stran.

K tomu má přispěti projednávaná obchodní úmluva, jež by měla býti vbrzku nahrazena obchodní smlouvou.

Vzhledem k tomu, že účel provisorní i vlastní obchodní úmluvy jest zlepšení a utužení obchodních a zahraničních styků našeho státu s král. španělským, navrhuje zahraniční výbor, projednav obě úmluvy ve schůzi dne 2. června 1926 konané, aby senát Národního shromáždění učinil toto usnesení:

Národní shromáždění republiky Československé dodatečně projevuje souhlas s prozatímní obchodní úmluvou (modus vivendi) a souhlasí s obchodní úmluvou mezi republikou Československou a Španělskem sjednanou v Madridě dne 29. července 1925.

V Praze, dne 2, června 1926.

Dr A. Klouda v. r.,
místopředseda.

J. Lukeš v. r.,
zpravodaj.

II.

Podle vládního návrhu, kterým se předkládá senátu k dodatečnému souhlasu prozatímní obchodní úmluva (modus vivendi) a k projevení souhlasu obchodní úmluva mezi republikou Československou a Španělskem, sjednaná v Madridě dne 29. července 1925 a uvedená v prozatímní platnost ve formě prozatímní obchodní úmluvy vládní vyhláškou ze dne 27. října 1925, č. 216 Sb. z. a n., mezi územími Španělska a republiky Československé bude úplná a vzájemná svoboda obchodu.

Ve všem, co se týče obchodu a živností, ať jde o osoby či o zboží, obě smluvní strany si vzájemně zaručují zacházení podle zásady nejvyšších výhod. Úmluva týká se výrobků a plodin, pocházejících a přicházejících z území španělského k nám, jakož i výrobků a plodin přicházejících z republiky Československé do Španěl. Oboje zboží bude požívati vzájemně nejvyšších celních výhod, jak zevrubně jest ve vládním návrhu tisk č. 9 uvedeno, a v připojených k němu seznamech (A a B) celních sazeb jsou vyznačeny veškeré druhy zboží, jehož se tyto výhody při dovozu ze Španělska k nám a při vývozu od nás do Španěl týkají.

Národohospodářský výbor navrhuje, aby slavný senát projevil dodatečný souhlas s předloženou prozatímní obchodní úmluvou a schválil obchodní úmluvu ze dne 29. července 1925, učiněnou mezi republikou Československou a Španělskem.

V Praze, dne 9. června 1926.

J. Miller v. r.,
místopředseda.

Jan Kotrba v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP