Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 132.

Návrh

senátora F. Hybše a společníků

na poskytnutí státní podpory poškozeným krupobitím, průtrží mračen a povodní na okresích: Poděbrady, Nymburk, Král. Městec, Libáň, Jičín, Sobotka, Mladá Boleslav, Nové Benátky a Bělá pod Bezdězem.

Dne 5. června 1926 postiženy byly v nadpisu návrhu uvedené okresy průtrží mračen. Řeka Mrlina rozvodnila se tak, že protrhla hráze sedmi velkých rybníků a utvořila obrovské, nepřehledné jezero. Strašlivému přívalu vody padly za oběť obytná stavení, stodoly, chlévy i kolny, pole jsou zaplavena do tří až čtyř metrů vysoko. Obyvatelstvo, které zachránilo holé životy, s hrůzou patří na způsobenou zkázu.

Průtrže mračen v posledních dnech, jakých po desetiletí není pamětníka, přinesly zhoubu na polní úrodě, lukách, obytných staveních a celé řadě hospodářských i komunikačních objektů. Na mnohých místech jest zkáza ta úplná!

Horské bystřiny byly neobyčejně prudkými a dlouho trvajícími lijavci rozvodněny. Proudy vod řítily se bleskurychle z horských svahů, berouce s sebou prsť s polí i s obilím i brambory, vyrvanými i s kořeny do nižších poloh. Vše padlo přívalu za oběť, co bylo v cestě. Protržené hráze rybníků na Sobotecku, Jičínsku a Kopidlensku způsobily, že toky mnohde neregulovaných bystřin vystoupily ze břehů a zaplavily celé kraje. Na Sobotecku soustředila se spousta vody u městečka Dol. Bousova, kde stržen železniční násep. Starý klenutý most na silnici u Dol. Bousova jest stržen a třistaleté lípy u cesty i s okresní silnicí daleko i s kořeny a korunami odplaveny.

Po všech vesničkách v povodí toku Klenice až k Mladé Boleslavi jsou hrůzné záplavy, prsť s polí odnesena, luka a níže ležící pole pod vodou. Stejně smutný obraz skýtají všechny vesničky na jih od Dol. Bousova až k Libáni a dále ke městu Rožďalovicům.

Na okrese Soboteckém na okresních silnicích jest strženo několik mostů a odplavena silniční stavba, takže okresu vzniká škoda, odhadnutá znalci daleko přes milion korun.

Ze druhé strany od Jičína a od Hořic valily se rovněž proudy dravých přívalů a všechna tato voda soustředila se před městem Rožďalovicemi. Jestliže bolestné a strašné zjevy zhouby spatřili jsme všude jinde na lidské práci ve všech okresích, pak v Rožďalovicích lze viděti zjevy, hraničící na zoufalství. Sta hektarů luk a polí zaplaveno, silnice spojující obce přervány, doprava osob a přechody znemožněny, stavení v Rožďalovicích vodou zatopena a obyvatelstvo bez přístřeší!

Vody úplně zaplavily vesničku Zámostí. Podolí a Nové Zámky. Valily se k městu Křinci, kde rovněž všechno je zaplaveno a obytná stavení zatopena. Od Křince až po labský tok jest tisíce hektarů zemědělské půdy pod vodou. Řepy, brambory, jařiny, všechno vysoko zatopeno a jen vysoká žita vynikají klasy z vody. Nejstrašlivější povodeň a záplava překvapila obyvatelstvo klidné dědiny, ležící na nedostatečně regulované říčce Mrlině. Ve Vestci u Křince kol dokola jediné jezero... Vesnička jako oasa stojí v moři vod. Do nedělního večera bylo tu odplaveno úplně pět zemědělských usedlostí. Obytná stavení, stodoly, kolny a hospodářské nářadí jsou zničeny. Zázrakem jen zachránili obyvatelé holé životy. Řada usedlostí jest podemleta do základu a počet těchto obětí povodně se ještě rozmnoží. Úroda na tísíci hektarech jest zničena nadobro, mosty urvány, silnice a cesty strhány a odplaveny. Regulovaný tok Mrliny a povodí neregulovaných přítoků Ranovky, Bystřice a toků od Dymokur a od Mečíře, Mcel zmizelo nadobro. Pouze jedinou hladinu obrovského jezera je viděti až k toku labskému. Další vesničky níže ležící, a to: Netřebice, Rašavice, Šlotovce, Kouty, Pátek, Úmyslovice, Šumbor, Křečkov, Ostrov, Chleby, Bolenice, Kovansko a na druhé straně Kostomlaty, Lány, Dvory, jsou zaplaveny strašnými přívaly vod, na jejichž povrchu plave zničené hospodářské nářadí, sláma, seno a proudem strženo statisíce ryb a sádek z rybníků v hořejších okresech.

Katastrofa tato nemá příkladu a snad jen částečně vyrovnala se jí v malém měřítku loňská katastrofa ve Spáleném Poříčí. Pomoc postiženým jest naprosto nezbytna a proto podepsaní navrhují:

Slavný senáte račiž se usnésti:

Vládě se ukládá, aby na zmírnění škod způsobených zemědělcům krupobitím a průtrží mračen na jmenovaných okresích:

1.) dala škody neprodleně úředně vyšetřiti,

2.) prominula postiženým předepsané daně na rok 1926 včetně daně z obratu,

3.) posečkala a v nutných případech odepsala i starší daně,

4.) uvolnila postiženým při kolkování bankovek zadržené obnosy,

5.) povolila pro postižené kraje 60ti% slevu na dovozném pro osiva, krmiva, slámu a steliva,

6.) poskytla účinnou a rychlou finanční pomoc postiženým.

V Praze dne 14. června 1926.

Hybš,

dr Havelka, Olejník, dr Rozkošný, Stržil, Pivko, Hrejsa, Prošek, Lukeš, Šimonek, Hrubý, Štolba, Sechtr, Donát, Stodola, Sáblík, Križko, Kroiher, Sehnal, Vraný.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP