Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 144.

Návrh

senátorů Antonína Šolce, dr Antonína Kloudy a druhů

na poskytnutí pomoci obyvatelstvu postiženému živelními pohromami v okresích: soboteckém, mladoboleslavském, libáňském, královéměsteckém, poděbradském a nymburském.

Neustálé, přímo katastrofální deště v okresích: soboteckém, mladoboleslavském, libáňském, královéměsteckém a nymburském vyvrcholily ve dnech 5. a 6. června t. r. v hroznou pohromu. Na celých komplexech půdy těchto okresů úroda zničena, domovní majetek demolován, silniční objekty prorvány, mosty strhány a rybniční hráze protrženy.

Potok Klenice na Sobotecku a Mladoboleslavsku svojí nedostatečnou a jen z části provedenou regulací s jejímž dokončením se stále odkládá, dne 6. června t. r. katastrofu dovršil. Když v noci z 5. na 6. června protrženy byly hráze rybníků u Kosti, tu ohromné přívaly vod zaplavily rázem celý kraj. Silnice strhány a hluboko prorvány, železniční most u Sobotky a jiné mostní stavby zničeny. Velmi těžce poškozeny byly obce Horní i Dolní Bousov na Sobotecku a obce Žitněves, Březno a Řepov na Mladoboleslavsku. V Březně i Žitněvsi zatopen a velmi značně poškozen domovní majetek těch nejchudších občanů, ba zničen i těmto ubožákům nábytek.

V Mladé Boleslavi zaplavena valná část předměstí Podolce, přízemní byty zatopeny, podlahy v nich vyrvány a zařízení bytová přeházena a zničena. Překrásné sady Legií na obou březích Klenice značně poškozeny a cesty vymlety. I regulovaný, silnou kamenou zdí opatřený břeh Klenice podlehl dravým vodám.

Libáňský okres a zejména město ve své nové části bylo rozvodněnou Bystřicí úplně zatopeno a na majetku domovním těžce poškozeno.

Od Rožďalovic a Křinče v povodí říčky Mrliny a potoka Blatnice až na Nymbursko a Poděbradsko rozlil se dravý příval v také míře, jakého není v těchto krajích pamětníka.

V okrese nymburském postiženy byly nejvíce obce Vestec a Rašovice. Ve Vestci padlo přívalu vody v oběť 5 obytných stavení a celá řada stodol a stájí. V zříceninách obytných domů pohřben celý majetek chudých domkářů a zemědělských dělníků, kteří mohli zachrániti jen holé životy své a svých rodin.

Škody, způsobené na polích ve výše jmenovaných okresích a na katastrech obcí: Senice, Úmyslovice, Okřínek a Pátek v okrese poděbradském nelze dosud ani odhadnouti. Domkáři a malozemědělci těchto krajů, kteří na dluh dostali příděly z pozemkové reformy, na dluh opatřili si osivo, hnojivo a potřebné investice, jsou dnes učiněnými žebráky. Pozemky těchto ubožáků jsou nejníže položeny v celém kraji, neodvodněny, takže i za menších dešťů bývají zaplavovány vodou. Letos ovšem jsou tato místa jevištěm katastrofy, která zničila mnohým poslední naději na sousto chleba.

Nově opakující se intensivní deště 13.-16. června t. r. tuto živelní katastrofu dovršily. Je proto okamžitá pomoc a náhrada, zejména za zničený majetek domovní nejvýše nutná a neodkladná.

Naléhavost této podpory se strany země i státu, jak poškozeným obyvatelům, tak také okresním a obecním samosprávám není jistě třeba ještě více odůvodňovati.

Z důvodu výše uvedených podepsaní navrhují:

1. Buďtež neprodleně vyšetřeny všecky škody způsobené a postiženým budiž poskytnuta ihned nutná pomoc po př. bezúročná půjčka.

2. Poškozeným buďtež odepsány daně do té doby, než bude provedena rekultivace zničených pozemků.

3. Okresům výše jmenovaným, zejména pak okresu soboteckému, budiž poskytnuta státní půjčka na znovuvybudování zničených silnic, cest a mostů.

4. Regulace a hrazení bystřin, zejména v okolí potoka Klenice, říčky Mrliny a potoka Blatnice buďtež s největším urychlením provedeny.

5. Poškozeným malozemědělcům, kteří za své příděly dluží Státnímu Pozemkovému úřadu, budiž povolena alespoň dvouletá bezúročná lhůta na splátky, které jsou Stát. Pozemkovému úřadu povinováni.

Praze, dne 16. června 1926.

Antonín Šolc, dr Antonín Klouda,
dr Macků, Čipera, Reichstädterová, Pichl, Pánek, Wagner, dr Veselý, Klečák, dr Krouský.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP