Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

2. zasedání.

Tisk 179.

Zpráva

I. výboru zahraničního,
II. výboru ústavně-právního,
III. výboru rozpočtového

o usnesení poslanecké sněmovny (tisk 169) k vládnímu návrhu zákona o provedení úmluvy mezi Rakouskem, Italií, Polskem, Rumunskem, královstvím Srbů, Chorvatů a Slovinců a Československem o převodu pohledávek a deposit z hospodaření poštovní spořitelny ve Vídni, podepsané v Římě dne 6. dubna 1922, jakož i dodatečné dohody k této úmluvě, sjednané mezi uvedenými státy v Římě dne 23. února 1925.

I.

Předložená osnova, jež odpovídá obdobnému zákonu o poštovní spořitelně uherské, má za účel provésti úmluvu mezi sukcesivními státy, sjednanou v Římě dne 6. dubna 1920 jakož i dodatečnou úmluvu mezi těmito státy, uzavřenou ve Vídni dne 23. února 1925, kteréž již obě senátu za účelem udělení schválení byly předloženy a o nichž podávají příslušné výbory zprávu pod číslem tisku 135.

Osnova tato týká se jedině a výhradně poštovní spořitelny vídeňské, takže rakouská úmluva jakož i zmocňovací zákon, týkající se korun starorakouských, vztahuje se na případy naprosto jiné.

§ 1 recipuje prostě ustanovení obou nahoře zmíněných úmluv a stanoví závaznost jejich pro jednotlivé občany československé za těchže následků, jak v těchto úmluvách vytčeno. Platí to zejména o pohledávkách, jež ve smyslu zmíněných úmluv nebudou převedeny na přejímací ústav, když nebudou včas přihlášeny.

§ 2 určuje naši poštovní spořitelnu jako tento přejímací ústav, jemuž náleží, aby věřitele naše z úhrad ní převzatých rovnoměrně uspokojil, při čemž oprávněn jest vybírati jistý manipulační poplatek, takže tím pro stát žádné břemeno nevzniká.

§§ 3 a 4 stanoví pak zásady, vedle kterých úhrady Vídeňskou poštovní spořitelnou naší spořitelně poskytnuté se mají vyplatiti, při čemž zásadně platy konati se mají v korunách československých a to buď dle určitého napřed určeného kursu, buď jednou Kč za jednu korunu rakouskou, buď dle předpisů cizích států, v nichž dlužníci své bydliště mají, což zejména platí o dlužnících bydlících na přivtěleném území Polska a Italie, jak to též v příslušných úmluvách s těmito státy zvláště jest vytčeno.

§ 5 určuje pak, že pohledávky ze vkladů úsporných a šekových budou v rámci úhrady připsány jednotlivým věřitelům k dobru, kdežto účty znějící na hotovost jim budou hotově vyplaceny mimo případ, jestliže obojí druhy pohledávek týkají se téhož věřitele, kterémuž budou zase jen připsány k dobru; dobropis z vkladů úsporných bude obsahovati 3%, z vkladů šekových 1% úroků, a to ode dne dobropisu počítaje.

Poněvadž přítomnou předlohou bude otázka rozluky poštovní spořitelny Vídeňské definitivně likvidována a tím též další krok ke konsolidaci našich hospodářských a finančních poměrů učiněn, a poněvadž i se stanoviska ústavně-právního otázka výplaty jest řešena zcela účelně, doporučuje zahraniční výbor schválení této osnovy v tomtéž znění, jak se na něm usnesla poslanecká sněmovna (sen. tisk 169).

V Praze, dne 25. června 1926.

Dr Ant. Klouda v. r.,
místopředseda.

Dr Luděk Krupka v. r.,
zpravodaj.

 

II.

Ústavně-právní výbor senátu pojednal o zmíněné osnově dne 25. června 1926, a byla tato schválena ve smyslu zprávy téhož zpravodaje jako ve výboru zahraničním, pročež výbor ústavně-právní připojuje se plně k návrhu zpravodajem zahraničního výboru podanému.

V Praze, dne 25. června 1926.

Dr Mořic Hruban v. r.,
předseda.

Dr Luděk Krupka v. r.,
zpravodaj.

III.

Úmluvou, kterou předložená osnova zákona provádí, dokončena je likvidace poštovní spořitelny ve Vídni, jakož se tak již stalo zákonem ze dne 15. května 1924, č. 148.Sb. z. a n., se spořitelnou v Pešti.

Úpravou touto nejsou finance státní nijak dotčeny: pražský šekový úřad provádí likvidaci pouze jako prostředník mezi našimi vkladateli a spořitelnou Vídeňskou; tito zaplatí našemu úřadu případnou režii za toto zprostředkování.

Poněvadž finance státní nejsou tímto zákonem dotčeny, navrhuje výbor rozpočtový slavnému senátu schválení usnesení poslanecké sněmovny v nezměněném znění.

V Praze, dne 25. června 1926.

Jos. V. Klečák v. r.,
předseda.

Dr J. Karas v. r.,
zpravodaj.


Související odkazy