Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.
II. volební období.
2. zasedání.
Tisk 205.
Zpráva
I. výboru národohospodářského,
II. výboru rozpočtového
k usnesení poslanecké sněmovny (tisk 191)
o vládním návrhu zákona
o finanční podpoře elektrisace venkova.
I.
Důležitost upotřebení elektřiny pro osvětlování i pohon různých strojů všeobecně se uznává a proto také několika zákony umožňuje se ve státě našem finanční podpora soustavné elektrisace státem i zeměmi. Tak vybudovány státem i zeměmi samými nebo za jich finanční účasti mnohé vodní i tepelné elektrárny, a postavena rozvětvená síť velkých přespolních primérních linek za účelem rozvodu elektrické energie.
Takto zásobena všecka města a větší průmyslová střediska elektrickým proudem, leč velmi málo venkovských obcí malých mohlo elektrisaci provésti, poněvadž náklady na primérní přípojky, stanice transformační a rozvodné sítě sekundární byly příliš veliké. Celé oblasti horských krajů následkem přílišné vzdálenosti od hlavních linek primérních zůstávají vyloučeny z používání elektrické energie.
Proto ministerstvo zemědělství v roce 1924 a 1925 v rámci všeobecného podporování zemědělského strojnictví poskytovalo příspěvky na stavbu sekundérních sítí a transformačních stanic družstvům i obcím v hospodářsky slabých oblastech, čímž zvýšil se značně zájem o elektrisaci i v těchto územích. Jest v zájmu zvýšení a zintensivnění zemědělské výroby a tím v zájmu státu, aby elektrisace i v těchto venkovských oblastech byla provedena. Poněvadž k tomu nestačí prostředky, jež ministerstvo zemědělství má k disposici, a nutno rychleji a ve větší míře elektrisaci venkovských obcí provésti, nutno povoliti k tomu další finanční prostředky. A proto navrhuje se tímto zákonem na léta 1927-1931 roční částka 10,000.000 Kč k poskytování stavebních příspěvků elektrárenským družstvům nebo venkovským obcím, jakož i k udělování podpor na náklady spojené s přívodem elektrické energie do venkovských obcí.
Národohospodářský výbor se usnesl, doporučiti senátu přijetí usnesení poslanecké sněmovny o finanční podpoře elektrisace venkova beze změny ve znění sen. tisku č. 191.
Dále doporučuje, aby byly též schváleny připojené resoluce.
V Praze, dne 30. června 1926.
Jan Kotrba v. r.,
místopředseda.
K. Sáblík v. r.,
zpravodaj.
II.
Zákonem ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n., (doplněným zákony čís. 258/1921 a čís. 143/1923) povolena na soustavnou elektrisaci v státě československém, která má za účel co možná nejdokonalejší využitkování všech přírodních zdrojů energie a hospodárné její rozvedení ve všeobecném zájmu, částka 75,000.000 Kč pro r. 1919-1928.
Tímto zákonem uvedeny též v život elektrické podniky všeužitečné, za něž mohou býti ministerstvem veřejných prací prohlášeny elektrické podniky pro výrobu neb dodávku elektrické energie pro všeobecnou potřebu (elektrické podniky), náležející státu neb zemi, neb korporacím místní samosprávy, neb smíšeným společnostem, u nichž veřejné korporace zúčastněny jsou alespoň 60% (dle zákona z r. 1921 dočasně i 25%) kapitálu, nebo společnostem zřízeným podle § 2 (státem vybudovaným vodním elektrárnám a na nichž stát má účast), dále podniky jimi projektované, slouží-li soustavné elektrisaci.
Výhod tohoto zákona přirozeně použito hlavně průmyslovými středisky, městy a hospodářsky silnějšími obcemi venkovskými, kdežto obce a kraje chudší nemohly zákona toho použíti pro značné náklady zavedení elektrické energie.
Nutno proto z důvodů hospodářských i sociálních zaříditi, aby chudším venkovským obcím bylo též umožněno použíti elektrické energie k pohonu i osvětlování. Navrhuje se proto předloženou osnovou zákona - a poslanecká sněmovna také již se na zákoně tom usnesla - aby na podporu soustavné elektrisace venkova povolena byla na léta 1927-1931 roční částka 10,000.000 Kč v celku 50,000.000 Kč.
Roční částky této má se použíti:
I. k poskytování stavebních příspěvků místním elektrárenským družstvům nebo venkovským obcím, a to do výše 50% stavebního nákladu;
II. k udělení podpor na náklady spojené s přívodem elektrické energie do venkovských obcí všeužitečným elektrickým podnikům výjimečně též elektrárnám bez práva všeužitečnosti, a to do výše 50%, v chudých horských oblastí až do výše 75% stavebního nákladu;
III. k vyplácení podpor, které ministerstvo zemědělství povolilo již před účinností tohoto zákona;
IV. ve výjimečných případech též k poskytnutí podpory také k částečné úhradě jiných finančních břemen, která všeužitečným, případně i nevšeužitečným elektrickým podnikům vznikla neb vzniknou za účelem usnadnění soustavné elektrisace venkovských obcí.
Při udělování příspěvků a podpor nutno v prvé řadě přihlížeti k chudým horským a hospodářsky zaostalým oblastem, avšak též ke krajům, ve kterých by se tím docílilo zvýšení zaměstnanosti a produkce zemědělské neb živnostenské. Tím dána ovšem ministerstvu zemědělství, které o udělení příspěvků a podpor rozhoduje (případně po dohodnutí s ministerstvem veřejných prací) možnost i v jiných krajích než chudých horských a hospodářsky zaostalých udělovati příspěvky a podpory.
Povolením podpory elektrisace venkova lze očekávati hospodářské povznesení chudších krajů a snížení nezaměstnanosti.
Rozpočtový výbor vyslovuje přání, aby při zavádění elektrického proudu přihlíženo bylo k podaným ofertám menších a malých živnostníků, které poskytnutím práce nutno podporovati.
Zákonem elektrisačním ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n. povolená státní podpora při zahájení soustavné elektrisace pro léta 1919-1928 v celkovém obnosu 75,000.000 Kč objevuje se v rozpočtu pro r. 1926 v rozpočtovém výdaji ministerstva veřejných prací kap. 20, tit. 5. V tomto titulu rozpočteno vydání na elektrisaci státu pro r. 1926 částkou 25,638.000 Kč, a to: pro elektrisaci státu povšechně 138,000.000 Kč, na provoz elektráren 1,500.000 Kč, pro účast státu na elektrických podnicích, na stavby parních elektráren a dálkových vedení 9,000.000 Kč, pro stavby vodních elektráren 15,000.000 Kč.
V těchto obnosech jest obsažena částka připadající z celkového obnosu 75,000.000 Kč na r. 1926.
Kromě toho ministerstvo zemědělství dle rozpočtu svého povolilo na účet výdaje obsaženého v položce o podpoře hospodářského strojeznalectví a nákupu hospodářských strojů následující částky ke stavbě sekundárních sítí a transformačních stanic menšímu počtu elektrárenských družstev a venkovských obcí v oblastech hospodářsky slabých, a sice:
r. 1924 povoleno a vyplaceno 766.000 Kč,
r. 1925 povoleno 10,020.000 Kč, ale vyplaceno pouze 2,584.000 Kč,
r. 1926 povoleno 3,197.000 Kč, ale vyplaceno pouze 690.000 Kč.
Zbývá tudíž ještě vyplatiti 9,943.000 Kč,
Dle navrhovaného zákona (§ 4, odst. 1) tyto ministerstvem zemědělství již povolené, ale dosud nevyplacené podpory dojdou nyní k úhradě z povolených ročních částek 10,000.000 Kč (§ 1).
Jinak potřebný výdaj dle navrženého zákona nutno umístiti v rámci budoucích rozpočtů za r. 1927-1931.
Navrhuje proto rozpočtový výbor senátu, aby přijal osnovu zákona ve znění usneseném poslaneckou sněmovnou a obsaženou v čís. tisku 191 sen.
Též navrhuje se přijetí resolucí, na nichž usnesl se rozpočtový výbor.
V Praze, dne 30. června 1926.
J. V. Klečák v. r.,
předseda.
Dr Adolf Procházka v. r.,
zpravodaj.
Resoluce:
I. Resoluce navržené výbory národohospodářským a rozpočtovým.
1.
Vláda se vyzývá, aby při provádění tohoto zákona měla náležitý zřetel také k potřebám výroby, živností, jmenovitě též k potřebám výroby domácké.
2.
Vláda se vyzývá, aby do příštího rozpočtu státního zařadila přiměřené položky na stavbu přehrady na Dyji u Vranova a na Svratce u Kyniček. Oba dva projekty významné pro soustavnou elektrisaci na Moravě, jsou do všech podrobností vypracovány a jejich provedení nyní po nových zhoubných zátopách v povodí Dyje a Svratky jeví se národohospodářskou nezbytností.
3.
Vláda se vyzývá, aby předložila v brzku návrhy na vybudování dusíkových závodů na vodních silách s případnými zákonnými osnovami.
4.
Vládě se ukládá, aby v době nejkratší provésti dala odbornou revisi hospodářství elektrárenských svazů.
O způsobu provedení této revise buď vyžádáno dobré zdání elektrárenské rady.
5.
Poněvadž položky zařazované do rozpočtu ministerstva veřejných prací na elektrisaci státu nejsou v žádném poměru s důležitostí tohoto všeužitečného a pro náš stát nesmírně důležitého podnikání, ukládá se vládě, aby v rozpočtu na r. 1927 pamatovala na elektrisaci částkou podstatně vyšší.
II. Resoluce navržená výborem národohospodářským.
Vláda se vyzývá, aby učinila opatření, by elektrárenské podniky bez vlastního zavinění finančně ohrožené ve své existenci a s nimi v souvislosti se nalézající společenstva, pokud tyto podniky mají mimořádnou důležitost pro venkov a městečka, byly pokud možno přiměřeně podpořeny.
III. Resoluce navržené výborem rozpočtovým.
1.
Vláda se vyzývá, aby zmocnění, daného ji v § 2, odst. b), k podpoře podniků elektrárenských bez práva všeužitečností užívala blahovolně.
2.
Vláda se vyzývá, aby učinila opatření, by elektrárenské podniky, finančně ohrožené ve své existenci a s nimi v souvislosti se nalézající společenstva, pokud tyto podniky mají mimořádnou důležitost pro venkov a městečka, byly pokud možno přiměřeně podpořeny.