Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

3. zasedání.



Tisk 224.

Vládní návrh.

Zákon

ze dne ......................................,

kterým se mění zákon ze dne 3. července 1923, č. 143 Sb z. a n. o finančních a právních výhodách na podporu soustavné elektrisace.

Národní shromáždění republiky Československé usneslo se na tomto zákoně:

Čl. I.

§ 2 zákona č. 143/1923 Sb. z. a n. zní takto:

Dílčí dlužní úpisy všeužitečných elektrických podniků (§ 1), vydané v době od 1. ledna 1922 do konce roku 1930, jsou osvobozeny od poplatků, které z těchto dílčích dlužních úpisů mají býti placeny přímo před jich vydáním.

Čl. II.

§ 3 zákona č. 143/1923 Sb. z. a n. zní takto:

Listiny vydané k zápisu a výmazu závazků za kauci k pojištění dílčích dlužních úpisů vydaných všeužitečnými elektrickými podniky (§ 1) v době od 1. ledna 1922 do konce roku 1930 a knihovní zápisy vykonané z té příčiny jsou osvobozeny od kolků a poplatků.

Čl. III.

Zákon tento nabude účinnosti dnem 1. ledna 1927. Jeho provedení se ukládá ministrům veřejných prací, financí, spravedlnosti a zemědělství.

 

Důvodová zpráva.

Zákonem ze dne 3. července 1923, č. 143 Sb. z. a n. o finančních a právních výhodách na podporu soustavné elektrisace poskytnuta byla elektrickým podnikům prohlášeným nebo přeměněným na všeužitečné podle §§ 4 a 28 zákona ze dne 22. července 1919, č. 438 Sb. z. a n. a §§ 1 a 2 zákona ze dne 1. července 1921, č. 258 Sb. z. a n. finanční výhoda záležející v osvobození dílčích dlužních úpisů vydaných těmito podniky od poplatků, které z těchto dílčích dlužních úpisů mají býti placeny přímo před jejich vydáním.

Zároveň bylo přiznáno osvobození od kolků a poplatků listinám vydaným k zápisu a výmazu závazků za kauci k zajištění těchto dílčích dlužních úpisů, jakož i knihovním zápisům z té příčiny vykonaným.

Účelem těchto zákonných ustanovení bylo, aby všeužitečným elektrickým podnikům bylo zlevněno opatřování finančních prostředků pomocí dílčích dlužních úpisů a aby bylo docíleno příznivějších podmínek pro jejich nabídku.

Poněvadž v době, kdy citovaný zákon byl vydán, se předpokládalo, že elektrické podniky všeužitečné budou moci aspoň z největší části přikročiti k těmto emisím nejpozději do konce roku 1926, bylo poskytnutí zmíněných finančních výhod omezeno na dílčí dlužní úpisy vydané v době od 1. ledna 1922 do konce roku 1926.

Až dosud prohlášeno bylo za všeužitečné celkem 21 elektrických podniků, náležejících obchodním společnostem (společnostem akciovým a společnostem s ručením obmezeným) resp. výdělkovým a hospodářským družstvům.

Z nich mohlo přikročiti k vydání dílčích dlužních úpisů a tudíž použíti shora uvedených výhod pouze 9 společností a to ještě jen z části, takže veliká většina všeužitečných elektrických podniků výhod ustanoveními §§ 2 a 3 zákona shora citovaného jim poskytnutých nebyla vůbec účastná.

Poněvadž důvody, které vedly zákonodárce k poskytnutí těchto finančních výhod v nezmenšené míře dosud trvají, je plně odůvodněno, aby platnost zmíněných zákonných ustanovení byla prodloužena a to na dobu do konce roku 1930, v níž lze očekávati, že elektrické podniky všeužitečné budou aspoň z největší části moci dobudovati svá provozní zařízení sloužící soustavné elektrisaci a v níž tudíž budou nuceny k úhradě investičních nákladů přikročiti k emisím dílčích dlužních úpisů.

Úbytek státních příjmů, který navrhovaným prodloužením poplatkových úlev vznikne, nebude nikterak značný.

 

Vláda doporučuje, aby osnova byla přikázána v obou sněmovnách výboru rozpočtovému k podání zprávy ve lhůtě co nejkratší, ježto finanční výhody poskytnuté všeužitečným elektrickým podnikům ustanoveními §§ 2 a 3 zákona č. 143, 1923 Sb. z. a n. končí dnem 31. prosince 1926.

V Praze, dne 8. října 1926.

Předseda vlády:

Černý, v. r.

 

Ministr financí:

 

Dr. Engliš, v. r.




Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP