Senát Národního shromáždění R. Čs. r. 1926.

II. volební období.

3. zasedání.



Tisk 228.

Naléhavá interpelace

senátorů Ferdinanda Šťastného, Rud. Pánka a druhů

k vládě republiky Československé

záležitosti krise výrobní a drahoty životních potřeb širokých vrstev obyvatelstva.

Evropská krise hospodářská má v republice Československé svůj velmi ostrý výraz. Podepsaným jsou známy ony všeobecné příčiny, které působí svým tlakem všude, stejně i u nás. Jsou však i takové, které v naší republice působí zvlášť a působí velmi příkře, třeba, že nejsou toho rázu, aby při dobré vůli nebyly zdolány. V posledních dvou měsících bylo vykonáno institucemi Československé strany socialistické a také odborovými organisacemi dělnictva kooperujících stran společně celá řada intervencí u vlády a veřejných korporací vůbec. V podstatě jedná se vykonanými intervencemi o následující:

Vzrůstající číslice nezaměstnaných, dnes dosahující 20% celkového stavu dělnictva, naléhá na své řešení. V rukou státní administrativy jest zejména bezodkladné zahájení prací regulačních a stavby údolních přehrad. Pro současnou nezaměstnanost je to řešením, pro ostatní interesenty je to zastavení stalých nebezpečí a konečně zisk levné síly pohonné. - Nejrychlejší doplnění vozového parku a lokomotiv na státních železnicích. - Nejmožnější uspíšení stavebního ruchu zákonem. - Včasné zastavení nákupu strojové výzbroje cizí výroby jednotlivými státními eráry, zvláště v případech, kde domácí výroba v konkurenci, hlavně jakostí obstojí (sem náleží případy motorových vozidel, vojenských letadel a jiné). Nesnesitelně vysoká míra úroková žádá zakročení příslušných orgánů státních u Národní banky a dále u bank vůbec o podstatné její snížení. - Uspíšené zrušení dávky uhelné a z koksu, jakož i úlevu v tarifu dopravním u vývozu tuzemských průmyslových výrobků. - Bezodkladné zahájení úpravy veřejných cest a silnic, které se současně nacházejí ve stavu nemožně zbědovaném. Toto jest, co výše vzpomenuté intervence považují za možná a nutná opatření k žádoucímu vzpružení průmyslové výroby, v přítomné době nemožně ochablé.

Při stále vzrůstá jící drahotě předmětů nezbytné výživy lidové, která u nezaměstnaných a slabě zaměstnaných dělníků stupňuje bídu k zoufalství, žádá se zrušení zákona o zemědělských clech. Pro přítomnou dobu však se vším urychlením aspoň provedení všech úlev, které celní zákon připouští. - Po dobu této mimořádné nouze se žádá, veřejné stravování nezaměstnaných, pokud nepožívají řádné podpory v nezaměstnanosti, jakož i stravování a ošacení chudé školní mládeže z prostředků veřejných.

Nemístné vyčkávání s konečným dojednáním obchodních smluv budiž jich rychlým provedením ukončeno. Rovněž nutným se jeví konečné uznání Ruska de jure.

Možnosti žádoucího rozvoje doplňují požadavky novelisace zákonů: O podpoře v nezaměstnanosti, podle navrhli odborových ústředen dělnických - zákona o závodních výborech, zákona č. 61 z března r. 1925, zákona č. 67 z dubna r. 1925, podle návrhů, senátorem Šťastným již dříve předložených.

Shora vzpomenuté konference se zástupci vlády, při nichž učiněna byla příslušná podání, konaly se za složení vlády, které v posledních hodinách doznalo podstatné změny.

Podepsaní proto považují za oportunní, dotázati se vlády v novém seskupení, zda přijímá ona dříve podaná memoranda a hlavně, co hodlá ve smyslu jejich konkrétního obsahu učinit na zmírnění nezaměstnanosti a proti zmáhající se bídě v masách nezaměstnaných a slabě zaměstnaných dělníků a jich strádajících rodin.

V Praze dne 14. října 1926.

Ferdinand Šťastný, Rud. Pánek,

Šolc, Klečák, dr. Macků, Čipera, Píchl, Reichstädterová, Wagner, dr. Veselý, dr. Krouský, dr. Klouda, Plamínková.


Související odkazy



Přihlásit/registrovat se do ISP